شيمي علمي براي زندگي امروز

اين وبلاگ درصدد برداشتن گام هر چند كوچك در جهت ارائه مطالب شيمي مي باشد.

سلام، مطلب جدیدی که می خوام ارائه کنم مربوط به روش های سالیابی می باشد.

شاید در رسانه های مختلف شما به مواردی از کشف اجسام قدیمی برخورده باشید که باستان شناسان قدمت آنها را هزاران سال تخمین زده اند.همچنین در مورد مومیایی های یافته شده که برخی از آنها تا دو هزار سال قدمت داشته اند.

به راستی دانشمندان این سالیابی ها را چگونه انجام می دهند؟

چه ابزار و روش هایی امکان سالیابی را فراهم می کنند؟

در این یادداشت قصد دارم به یکی از این روشها یعنی سالیابی به کمک ایزوتوپ کربن-14 بپردازم.

 

کربن-14 چگونه تولید می شود؟

 در یادداشت قبلی اشاره ای به تابش های کیهانی داشتم.هر روز حجم بسیار وسیعی از این نوع تابش ها وارد جو زمین می شوند.به طور نمونه هر شخص در هر ساعت با نیم ملیون تابش کیهانی برخورد می کند. برخورد تابش های کیهانی با اتم های موجود در اتمسفر باعث ایجاد تابش های کیهانی ثانویه شده و یک نوترن پر انرژی را آزاد می کند. این نوترون پر انرژی می تواند با اتم های نیتروژن-14(7پروتون و 7 نوترون) موجود در هوا برخورد کرده و آن را به اتم کربن-14(6 پروتون و 8 نوترون) و یک اتم هیدروژن(1 پروتون و صفر نوترون) تبدیل کند.ایزوتوپ کربن-14 رادیواکتیو بوده و نیمه عمر آن5700 سال می باشد.

 

کربن-14 در بدن جانداران

کربن-14 تولید شده توسط تابش های کیهانی با اکسیژن هوا ترکیب شده و دی اکسید کربن تولید می کند. دی اکسید کربن تولید شده توسط گیاهان طی فرآیند فتوسنتز جذب شده و به الیاف گیاهان متصل می شوند. انسان ها و حیوانات گیاهان را می خورند و کربن-14 را دریافت می کنند.نسبت کربن-12 به کربن-14 در هوا و در بدن جانداران در هر زمانی ثابت است.شاید یک به ترلیون اتم کربن، کربن-14 باشد.

اتم های کربن-14 همیشه در حال واپاشی اند، ولی بوسیله اتم های جدید با سرعت ثابتی جایگزین می شوند. پس بدن ما در هر لحظه مقدار ثابتی از ایزوتوپ کربن-14 را دارا می باشد و این موضوع در مورد همه جانداران از جمله حیوانات و گیاهان نیز صدق می کند.

 

سالیابی یک فسیل

پس از مردن یک ارگانیسم زنده به سرعت دریافت کربن قطع می شود. نسبت کربن-12 به کربن-14 در لحظه مرگ مشابه دیگر اشیاء زنده می باشد، اما کربن-14دچار واپاشی می شود و جایگزین هم نمی شود. در این حالت مقدار کربن-12 ثابت است و با توجه به نسبت کربن-12 به کربن-14 در نمونه ومقایسه آن با نسبت موجود در موجدات زنده، تعیین سن آن جسم که سالها پیش مرده است ممکن می گردد.

فرمول زیر جهت تعیین سن یک نمونه به کمک کربن-14 ارایه شده است:

 

 

                                        T= [ln(nf/n0)/(-0.63)]*t1/2

: لگاریتم طبیعی ln

 درصد کربن-14 در نمونه به درصد کربن-14 در بافت زنده : nf/n0

نیمه عمر کربن-14 : t1/2

بنابراین اگر شما یک فسیل با 10 درصد کربن-14 نسبت به اشیاء زنده داشته باشید، خواهیم داشت:

                                            T= [ln(0.10)/(-0.693)]*5700 years

                                            T=[(-2.303)/(-0.693)]*5700 years

                                            T=[3.323]*5700 years

                                            T=18940 years

به دلیل اینکه نیمه عمر کربن-14، 5700 سال می باشد سالیابی بر اساس آن فقط برای 60000 سال قابل قبول است. اصول سالیابی با کربن-14 با دیگر ایزوتوپها نیز به کار برده می شود.

پتاسیم-40 یکی دیگر از عناصر رادیو اکتیو است که به طور طبیعی در بدن یافت می شود و نیمه عمری در حدود 3/1 ملیارد سال دارد.

دیکر ایزوتوپ های مفید برای سالیابی رادیو اکتیو عبارتند از: اورانیوم-235 (با نیمه عمر 704 ملیون سال)، اورانیوم-238(با نیمه عمر 5/4 ملیارد سال)، توریم-232(با نیمه عمر 14 ملیارد سال) و رادیم-87(با نیمه عمر 49 ملیارد سال).

به کارگیری ایزوتوپ های مختلف این امکان را فراهم می کند که نمونه های زیست و زمین شناختی با دقت بیشتری سالیابی شوند.

پس از سال 1940 که بمب های اتمی و آزمایشات هسته ای رو باز انجام گرفت دقت و صراحت در تعیین سن موجوداتی که پس از این تاریخ مرده اند دچار اختلال شد.

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۱۵ساعت 20  توسط tehran  | 

اهداف سمینار

تبادل آرا و نظرات اساتید، مهندسان و متخصصان در زمینه اندرکنش صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و محیط‌زیست.
شناسایی چالش‌های زیست‌محیطی فراروی اکتشاف، استخراج و فرآوری نفت و گاز.
 شناخت اثرات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بر محیط‌زیست.
 بررسی راهکارهای استراتژیک و عملیاتی برای کنترل و کاهش آثار مخرب بر محیط‌های طبیعی و انسانی.
 شناخت اثرات مخرب صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بر سواحل و ارائه راهکار جهت کنترل و کاهش آثار.
توجه دست‌اندرکاران صنعت نفت و گاز به اهمیت توسعه پایدار و محیط‌زیست .

 

پایگاه اطلاعاتی:                                       www.tsoge.ir

پست الکترونیک:                                        info@tsoge.ir

آدرس دبیرخانه: شیراز، خیابان زند، دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز، بخش مهندسی راه، ساختمان و

تلفن:6133395-0711،  09177514835،  09177004835، 09183355331

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۱۵ساعت 20  توسط tehran  | 

تجزیه کمی واقعا یکی از بخش های مهم شیمی تجزیه هست و کاربرد فراوانی هم داره مثلا در آزمایشگاه های کنترل کیفیت که باید کیفیت یه ماده شیمیایی مثل دارو از نظر خلوص و عدم وجود فلزات سنگین و رطوبت... کنترل بشه.

در لینک زیر یه ای-بوک رو معرفی می کنم که می تونید رایگان از اینترنت دانلود کنید. واقعا چه می کنه این اینترنت

عنوانش:

An Introductory Course of Quantitative Chemical Analysis by Henry P. Talbot

http://www.gutenberg.org/etext/12787

اینم یه سایت که یه کتاب رو رایگان گذاشته با عنوان زیر:

Quantitative chemical analysis

http://bcs.whfreeman.com/qca/default.asp?s=&n=&i=&v=&o=&ns=0&uid=0&rau=0

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۱۵ساعت 20  توسط tehran  | 

طي سال هاي اخير وضعيت غذا در کشورهاي عضو آ. سه. آن (اتحاديه کشورهاي جنوب شرقي آسيا) تغيير چنداني نکرده است. به طور کلي اين منطقه هنوز هم از لحاظ توليد برنج و شکر خودکفا است به گونه يي که ميزان توليد از نياز منطقه پيشي گرفته است و صادرات اين دو کالا در بازار جهاني نقش بسزايي را ايفا مي کند. در هر حال کاهش موجودي برنج در تمامي کشورهاي اين منطقه، آ.سه.آن را بر آن داشته تا براي کاهش اثرات منفي احتمالي چنين کمبودي اقدامات مقتضي را صورت دهد و بتواند امنيت غذايي خود را حفظ کند. آ.سه.آن در مورد ذرت و سويا ناچار است به واردات جهاني تکيه کند، زيرا توليدکنندگان قادر به برآورده کردن نيازهاي داخلي نيستند.

گياهان و آفت کش ها

به طور کلي کشورهاي عضو آ.سه.آن در تلاشند تا بر سر مسايل گوناگوني از جمله توليد محصولات گياهي به توافق دست يابند و بدين منظور چندين نکته را به ترتيب اولويت زير مد نظر قرار مي دهند؛

1- بازبيني فهرست اسامي کشورهاي آفت خيز و ترويج استاندارد SPS.

2- گسترش اطلاعات در مورد آفات و بيماري هاي مهم منطقه يي به منظور به دست آوردن بهداشت گياهي.

3- چاره انديشي در مورد آفات بالدار ميوه ها.

4- به دست آوردن و انتشار اطلاعاتي در مورد مقتضيات لازم براي واردات و در نهايت بازاريابي.

آ.سه.آن براي محصولات مختلفي از جمله آرد برنج، مرکبات، ميوه هاي خانواده مانگو، سيب زميني هاي غده يي و انواع ارکيده ها، ليستي از آفت کش هاي بومي تهيه کرده است و براي مديريت عملکردهاي ميان مرزي در مورد آرد برنج و سيب زميني غده يي برنامه هاي به خصوصي را مد نظر دارد.

دام

کشورهاي آ.سه.آن در زمينه دام و محصولات دام با همکاري يکديگر به پيشرفت هاي چشمگيري دست يافته اند. اين کشورها براي تهيه و ثبت واکسن هاي جديد حيواني، ارتقاي محصولات دامي، ترويج برنامه هاي کنترل امراض حيواني و فراهم کردن شرايط لازم براي سلامت احشام از مکانيسم هاي گوناگوني استفاده مي کنند. طي چند سال گذشته بيماري خطرناک آنفلوآنزاي مرغي، چندين کشور عضو آ.سه.آن را به طور جدي تحت تاثير قرار داد. صنعت ماکيان به شدت اختلال پيدا کرد و منابع درآمدي بسياري از مردم دچار مشکل شد. بخش هاي ديگر اقتصادي از قبيل گردشگري به خاطر وحشت از ابتلا به اين بيماري به طور غيرمستقيم تحت تاثير قرار گرفت. در مورد اين بيماري بايد گفت که ويروس آن مي تواند از ماکيان مبتلا يا آلوده، به انسان منتقل شود و اين موضوع به عنوان يک چالش و مساله مهم، قابل توجه است. آ.سه.آن براي کنترل اين ويروس و کاهش اثرات اقتصادي ناشي از آن و تامين حفاظت سلامت مردم، گروه عملياتي خاصي را در نظر گرفته تا در مورد اين ويروس بررسي هاي لازم را انجام داده و اقدامات بازدارنده يي را عليه آن صورت دهند. چنين تلاش هايي همکاري سه کشور چين، کره و ژاپن که از کشورهاي اصلي و قدرتمند اين منطقه هستند را مي طلبد و آ.سه.آن نيز بدين منظور موسساتي را براي سپرده گذاري هاي اماني ايجاد و مستقر کرده تا در مواقعي اين چنين، از اين اعتبارات براي مبارزه عليه بيماري هاي حيواني از جمله تب برفکي، تب خوکي و آنفلوآنزاي مرغي استفاده کنند.

شيلات و گوشت

در زمينه شيلات نيز آ.سه.آن در حال توسعه فعاليت ها و همکاري هاي خود براي تامين فرآورده ها و محصولات دريايي است. برنامه گسترش همکاري آ.سه.آن با استراليا براي تضمين کيفيت و سلامت شيلات، نمونه يي از اين فعاليت ها به شمار مي رود و يکي از دستاوردهاي موفقيت آميز حاصل از اين همکاري ها ايجاد شبکه اطلاعاتي در مورد ميزان پسماندهاي شيميايي از جمله کلرامفنيکل و نيتروفوران ها در محيط کشت آبي است. دو کشور برونئي و مالزي بر سر تبادل محصولات با يکديگر به توافق رسيده اند و طي اجراي پروژه هايي در چند منطقه مرتفع و کوهستاني قابل کشت موفق به توليد مرکبات شدند. اندونزي و مالزي نيز همکاري هاي تجاري خود را در واردات گوشت گوساله ادامه مي دهند تا از آن در پروژه ترکيب گوشت گاوپرواري با روغن نخل استفاده کنند.

جنگلداري

اولين نسخه از بانک اطلاعات گياهان به خصوص گياهان دارويي آ.سه.آن شامل 64 گونه متفاوت به انتشار رسيده است. آ.سه.آن در حال کار کردن روي نسخه دوم اين بانک اطلاعاتي است که 50 گونه ديگر را شامل مي شود.

فناوري زيستي

در سال 2004 کشورهاي آسياي جنوب شرقي و اعضاي آ.سه.آن در همکاري با وزارت کشاورزي اندونزي، بهداشت و سلامت کانادا، سازمان غذا و داروي ايالات متحده امريکا و سازمان غذاي استاندارد استراليا - نيوزيلند، چهارمين سمينار آموزشي خود را در جاکارتا پايتخت اندونزي ترتيب دادند و طي اين سمينار، در زمينه تخمين سلامت و ميزان ريسک استفاده از محصولات اصلاح شده ژنتيکي به طور خاص بررسي هايي صورت گرفت. به منظور ساماندهي محصولات اصلاح شده ژنتيکي، آ.سه.آن تمهيدات لازم براي آزمايش و بررسي و نيز تاييد چنين محصولاتي را فراهم آورده است. در بيستم و بيست و يکم ماه مه 2004 اولين نشست شبکه آزمايشي غذاهاي اصلاح شده ژنتيکي آ.سه.آن، در سنگاپور برگزار شد و طي آن گروهي از محققان سنگاپوري فراهم آوردن اين تمهيدات را برعهده گرفتند.

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۱۴ساعت 19  توسط tehran  | 

ترجمه؛ ميثم رزاقي

انسان قادر به ديدن نور فرابنفش نيست اما تعدادي از جانوران از جمله عنکبوت هاي جهنده قادر به دريافت آن هستند. عنکبوت هاي جهنده نه تنها امواج فرابنفش را دريافت مي کنند بلکه قادرند آن را منعکس نيز کنند. تحقيقات جديد دانشمندان نشان مي دهد توانايي عنکبوت ها در دريافت و انعکاس نور فرابنفش ويژگي منحصربه فردي است که عنکبوت هاي جهنده از آن در جفت يابي و جفت گيري خود استفاده مي کنند. محققان در مطالعه يي که نتايج آن در شماره ژانويه مجله «ساينس» به چاپ رسيد، اعلام کردند نرها و ماده هاي عنکبوت هاي جهنده Cosmophasis umbratica داراي علامت هايي روي سر و پاهاي خود هستند که در مقابل نور فرابنفش شروع به تابيدن مي کنند.

تحقيقات پيشين نشان داده بود بسياري از حيوانات براي يافتن غذا، جهت يابي و نيز انتخاب جفت از قابليت ديد نور فرابنفش استفاده مي کنند. با توجه به اينکه عنکبوت هاي جهنده داراي چشمان بزرگ و قدرتمندي هستند و اندام آنها نيز داراي رنگ ها و نقش هاي متنوعي است محققان فرضيه توانايي استفاده اين جانداران از نور فرابنفش را مورد آزمايش قرار دادند (لازم به ذکر است که گيرنده هاي امواج فرابنفش اين عنکبوت ها در شبکيه چشم هاي بزرگ شان قرار دارد). به همين منظور دانشمندان جفت هاي نر و ماده از اين عنکبوت را در محيط هايي که داراي نور با طيف کامل ( شامل نور فرابنفش) و نيز محيط هايي که طيف فرابنفش در نور آنها وجود داشت قرار دادند و رفتار عنکبوت هاي نر و ماده را بررسي کردند.

نتايج بررسي ها نشان داد عنکبوت هاي نر و ماده در محيط هاي فاقد نور فرابنفش هيچ توجهي به يکديگر نمي کردند اما در صورت وجود نور فرابنفش، اين بندپايان جذب يکديگر مي شدند.

به گفته «ديکين لي» محقق دانشگاه ملي سنگاپور، «نتايج اين مطالعه نشان مي دهد برخلاف انسان که قادر به ديدن نور فرابنفش نيست عنکبوت هاي جهنده نور فرابنفش را مي بينند و از آن براي ارتباط با يکديگر در هنگام جفت يابي استفاده مي کنند.

FOXNews.com
+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۱۴ساعت 19  توسط tehran  | ترجمه؛ حسن سالاري

پژوهشگران امريکايي نانوچسب نيرومندي درست کرده اند که از زنجيره هاي مولکولي براي پيوند دادن سطح چيزها به هم بهره مي برد و حتي در دماهاي بسيار بالا کار مي کند. اين نانوچسب سطوحي را که حتي اگر يک نانومتر ضخامت داشته باشند، محکم به هم پيوند مي دهد (نزديک هزار بار نازک تر از سطوحي که چسب هاي معمولي مي توانند به هم بچسبانند). اين چسب با افزايش دماي محيط محکم تر نيز مي شود. اين چسب را «گاناپاتيرامان رامانا» و همکارانش در بنياد پلي تکنيک رنسلير پديد آورده اند. آنها مي گويند که اين چسب براي چسباندن تراشه هاي رايانه و قطعه هاي دستگاه هايي که در محيطي با دماي بالا کار مي کنند، بسيار خوب است. اين چسب از لايه هايي در مقياس نانو از زنجيره هاي مولکولي جداگانه يي از سيليکون، کربن و هيدروژن درست شده است و اين روش پيش از ساختن چسب و پوشش هاي حفاظتي به کار رفته است. اما اين زنجيره ها در حالت عادي در دماي بالاي 400 درجه سلسيوس باعث از دست رفتن چسبندگي مي شوند. براي چيره شدن بر اين دشواري، اين پژوهشگران زنجيره هاي مولکولي را بين مس در يک سر و سيليس در سوي ديگر ساندويچ کردند. آنها دريافتند که نه تنها اين کار زنجيره ها را در برابر افزايش دما حفاظت مي کند، بلکه نيروي چسبندگي آنها با افزايش دما به راستي افزايش مي يابد. «رامانا» در اين رابطه چنين مي گويد؛ «هر چه دما را بالاتر مي بريد، پيوندها محکم تر مي شوند. هنگامي که ما کار را آغاز کرديم، تصور نمي کرديم اين مولکول ها اين گونه رفتار کنند.» وي در ادامه مي افزايد؛ «برخي اثرها ممکن است با انواع ديگري از نانولايه ها بهتر کار کنند، گرچه اين گروه هنوز بايد با ترکيب هاي شيميايي ديگر آزمايش کنند.» به نظر «رامانا» اين دستاورد بيشتر بايد به صنعت ريزتراشه ها کمک کند. اين نانوچسب را مي توان براي پيوند دادن اجزاي ميکروسکوپي به کار برد. اما کاربردهاي ديگر آن مي تواند پوشش دادن قطعه هايي در توربين ها و موتورهاي جت باشد تا آنها را از دماي بالا محافظت کند. «رامانا» مي گويد؛ «به نظر من اين چسب براي کار در دماي بالا بسيار سودمند خواهد بود.» گزارش اين پژوهش در مجله نيچر (vol 447, p.299) چاپ شده است.

NewScientist.com,May.2007
+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۱۴ساعت 19  توسط tehran  | 

مژگان جندقي

نانوتکنولوژي به عنوان يک فناوري کاربردي در دهه هاي اخير بسيار مورد توجه قرار گرفته است. کاربرد اين فناوري در حوزه هاي مختلف، متفاوت است. اين فناوري با توليد محصولات متنوع در بخش هاي شيمي، انرژي و محيط زيست کاربرد فراواني دارد. البته قبل از استفاده از محصولات اين فناوري در محيط زيست، لازم است ارزيابي دقيقي از تاثيرات مثبت و منفي کاربرد آنها بر محيط زيست صورت گيرد. در مطلب زير به برخي جنبه هاي مثبت و منفي استفاده از فناوري نانو در محيط زيست پرداخته شده است.

---

فناوري نانو از همگرايي علوم فيزيک، شيمي و زيست شناسي به وجود آمده است. نانو داراي ريشه يوناني است. اين فناوري توانايي کار در سطح اتم و ايجاد ساختارهايي که نظم مولکولي کاملاً جديدي دارند را فراهم مي آورد. ماده اصلاح شده در مقياس نانو، خصوصيات جديد و مفيدي را دارا مي شود که قبلاً در آن مشاهده نمي شد. بسياري از متخصصان، محققان، مهندسان و دانشمندان علوم اجتماعي و سياستمداران معتقدند که فناوري نانو موجب تغييرات مهمي در جامعه مي شود و اين تغييرات مي تواند اهميت تاثيرات حاصل از ساخت کامپيوتر را نشان دهد. فناوري نانو اين امکان را ايجاد مي کند که مواد جديدي توليد کنيم، موادي که به صورت بالقوه مي تواند اثرات مثبت يا منفي روي محيط زيست و بهداشت داشته باشند.

تاثيرات سودمند فناوري نانو بر محيط زيست

فناوري هاي اميدبخش شامل حسگرها يا سنسورها و ساير دستگاه هاي به کار رفته براي آشکارسازي آلودگي و برطرف کردن آنها است. برخي کاربردهاي سودمند فناوري نانو در ذيل آورده شده است؛

سنسورها ياحسگرها؛ انواع گسترده يي از حسگرهاي زيستي و روش هاي مربوطه طي چند سال گذشته در بازار معرفي شده اند. اين دستگاه هاي آناليتيکي از عناصر تشخيص بيولوژيکي تشکيل مي شوند که با آشکارسازي هاي سيگنال مرتبط هستند (مثلاً آنزيم ها، ميکروارگانيسم ها و غيره). اين دستگاه ها نسبت به حضور و غلظت آناليست واکنش داده و پاسخي قابل اندازه گيري توليد مي کنند. نانومواد و نانوساختار هاي جديد مانند نانوذرات، نانوکريستال ها، نانولوله هاي کربني، نانوالياف و فيلم نازک به عنوان دستگاه هاي حسگر مشخص شده اند. نانوذرات کاربردهاي بسياري در سنسورها دارند. نانوذرات، نانوکريستال هاي نيمه هادي درخشان و نقاط کوانتومي دسته يي از نانوحسگرهايي هستند که توانايي آشکار کردن سموم موجود در محيط را دارند و مشخص شده است که نانوکريستال ها و نقاط کوانتومي همراه با پادتن ها مي توانند به طور همزمان چهار نوع سم را آشکار کنند.

اين نوع نانوسنسورها براي آشکارسازي همزمان چند آلاينده در نمونه هاي آب يا خاک با ظرفيت آشکارسازي حساسيت بالا به کار مي رود. تحقيقات زيادي روي نانوساختارهاي لوله يي و متخلخل از قبيل نانولوله هاي کربني انجام شده است. اين نانوساختارها در حسگرهاي زيستي براي افزايش کيفيت و فعاليت بيومولکول هاي ساکن استفاده مي شوند. خواص ابعادي، شيمي سطح و الکترونيک نانولوله هاي کربني آنها را به موادي ايده آل براي استفاده در حسگرهاي شيميايي و بيوشيميايي تبديل کرده است. پيش بيني مي شود که فناوري نانو موجب افزايش حساسيت حسگرها و توليد ارزان و خودکار آنها شود و بتواند در آزمايشگاه و خارج از آن جهت آشکارسازي سريع مواد سمي و بيماري زا (پاتوژن) به کار رود.

نسل جديدي از نانوذرات به منظور حذف هيدروکربن هاي آروماتيک چندحلقه يي که به سختي از آب يا خاک آلوده حذف مي شوند، طراحي شده است.

غشاي نانو فيلتراسيون؛ استفاده از غشاي نانوفيلتراسيون جهت حذف نمک هاي چندظرفيتي عناصري مانند کلسيم، آهن، منگنز، اورانيوم و برخي آفت کش ها، راهکار ديگري است که توسط فناوري نانو ارائه مي شود.

تصفيه آب هاي سطحي و زيرزميني و نيز حذف ميکروارگانيسم ها و کاهش تيرگي و سختي آب و دفع شوري و نمک زدايي آب از ديگر فوايد فناوري نانو است.

نانوذرات؛ وجود نانوذرات در رنگ ها باعث مي شود که رنگ ها با خواص مطلوب و بهبوديافته با مصرف حلال هاي کمتر توليد شوند. فعاليت سطحي بالاي نانوذرات نشان دهنده يکي از جالب ترين خصوصيات اين مواد است که مي تواند کاربردهاي وسيعي در صنعت داشته باشد.

انتظار مي رود فناوري نانو نقش مهمي در حذف آلاينده ها ايفا کند، اصلاح خاک آلوده با استفاده از اين فناوري به راحتي صورت پذيرد و همچنين در توسعه فرآيند توليد سبز که انتشار و توليد مواد زائد را کاهش دهد، مهم واقع شود. فناوري نانو موجب کاهش مصرف مواد خام مورد نياز شده و بنابراين از منابع طبيعي محافظت مي کند. به طور کلي فناوري نانو با کارآمد کردن دستگاه ها و ابزار مورد استفاده در بخش هاي مختلف و نيز با کاهش مصرف ماده خام و انرژي گامي موثر در جهت حفاظت از منابع طبيعي و محيط زيست برداشته است.

تاثيرات مخرب فناوري نانو بر محيط زيست

ذرات نانو و فناوري نانو جداي از مفيد بودن مي توانند داراي خطرات احتمالي نيز باشند، بنابراين بايد مسائل مرتبط با ايمني و خطرات احتمالي همراه با اين روش هاي جديد را در نظر گرفت. ذرات نانو ممکن است سرعت جهش باکتري ها را افزايش دهند و تهديدي بالقوه براي محيط زيست و سلامت انسان باشند. به رغم اينکه فناوري نانو محصولات موجود را موثرتر و کارآمدتر مي کند، اندازه اين ذرات که جزء خواص مهم آنها است، مي تواند سلامتي و محيط زيست را تهديد کند. اين ذرات از گرده هاي گل گياهان و مواد حساسيت زاي معمولي نيز کوچک تر هستند و مي توانند توليد حساسيت کنند. اين ذرات مي توانند به سيستم دفاعي و ايمني بدن موجودات زنده و انسان حمله کنند. بعضي از اين ذرات مي توانند پس از تنفس به کيسه هاي هوايي ريه ها آسيب برسانند که در اين بين ماکروفاژها سعي مي کنند تا آنها را از بين ببرند و مانع از عبور اين ذرات و ورود آنها به خون شوند وليکن ماکروفاژها در تشخيص ذرات با قطر کمتر از 70 نانومتر دچار مشکل مي شوند و اين ذرات مي توانند به آساني در خون نفوذ کنند. گزارش شده است که نانوذرات مانند کربن سياه و دي اکسيدتيتانيوم که در فرآيندهاي صنعتي کاربرد زيادي دارند و به آلودگي هوا نيز کمک مي کنند، موجب ايجاد التهاب و جراحت هاي پوستي شده و در ريه باقي مانده و انباشته مي شوند. ذرات اکسيدروي و دي اکسيد تيتانيوم باعث توليد راديکال هاي آزاد در سلول پوستي شده و به DNA آسيب مي رسانند و اين آسيب به DNA موجب جهش مي شود و تغييراتي در ساختمان پروتئين به وجود مي آورد که ممکن است باعث سرطان و تومور شود.

به نظر مي رسد که اکتيويته سطح و اندازه ذره عوامل اصلي در سمي بودن نانوذرات باشند. منابع احتراق مانند اجاق هاي خوراک پزي گازي، احتراق گاز صنعتي و انواع وسايل گرم کننده خانگي موادي را توليد مي کنند که محتوي صدها يا هزاران نانولوله کربني هستند و ساختارهاي نانوکريستالي دارند. شواهد حاکي از آن است که نانولوله هاي کربني فرآوري نشده مي توانند آئروسل را طي جابه جا کردن به وجود آورند. کارخانجاتي که موادي بر پايه نانولوله هاي کربني مانند فولرن توليد مي کنند، مي توانند باعث از بين رفتن گلوتامين و آسيب اکسيداتيو بر مغز ماهيان شوند. همچنين فولرن در خاک مي تواند حرکت کرده و توسط کرم هاي خاکي جذب شود و به اين ترتيب وارد زنجيره غذايي شود.

نانوذرات طبيعي احتراق احتمالاً مهمترين منبع توليد ذرات نانوي طبيعي در محيط زيست هستند. انتشار نانوذرات مهندسي شده در محيط زيست خطرناک تر از ذرات طبيعي است، زيرا آنها مواد جديدي هستند و انسان ها و موجودات زنده ديگر ممکن است داراي مکانيسم هاي دفاعي کافي در مقابل آنها نباشند. بررسي ها نشان مي دهد که به طور کلي ذرات نانوکربني و دي اکسيدتيتانيوم سمي تر از ذرات بزرگ همان مواد هستند.

جمع بندي و تحليل

در سال هاي اخير، پيشرفت هاي سريع علوم و فنون به ويژه در زمينه نانوتکنولوژي، تحولاتي بزرگ را در زمينه هاي پزشکي، کشاورزي، صنعت، محيط زيست و علوم پايه زيستي در پي داشته است.

امروزه نقش نانوتکنولوژي در همه ابعاد روشن است، اما جنبه ديگر اين توانمندي، خطرات احتمالي مرتبط با استفاده از محصولات فناوري نانو است که در صورت رعايت نکردن قوانين و مقررات خاص ايجاد مي شود. بنابراين ضمن تاکيد بر اهميت فناوري نانو، لازم است آيين نامه هايي جهت انجام ايمن و سالم استفاده از محصولات نانو تهيه و تدوين شود تا بر اساس آن بتوان کنترل و نظارت بر کليه فعاليت هاي نانوتکنولوژي را اعمال کرد. در واقع دولت ها موظفند علاوه بر تدوين استراتژي ملي و تصويب چارچوب سازماني براي نانوتکنولوژي، شرايط قانوني تحقيق و توسعه را مشخص کنند. از اين رو پيشنهاد مي شود يکي از اين زيرساخت هاي قانوني، قانون «ايمني نانو» باشد. در واقع، ايمني نانو به سياست ها و روش هاي اتخاذ شده جهت اطمينان از کاربرد بي خطر محصولات نانو از نظر محيط زيست و سلامت انسان اطلاق مي شود. از اين رو تدوين اين سياست ها و قوانين امري ضروري به نظر مي رسد. کمااينکه در حال حاضر در برخي از کشورهاي پيشرفته مانند ايالات متحده امريکا، انگلستان، فرانسه، آلمان و ژاپن قوانين ايمني نانو وجود دارد و در هر يک از بخش هاي مرتبط با محصولات نانو کميته هايي مشغول فعاليت هستند. کشورهايي مانند چين و هند نيز قوانيني در اين مورد وضع کرده اند و در حال سازماندهي کميته ها هستند. از اين رو تدوين اين قوانين و برنامه ريزي جهت سازماندهي کميته هاي مرتبط، در کشور ما نيز امري ضروري به نظر مي رسد.
+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۱۴ساعت 19  توسط tehran  | 

خبرگزاري موج - گروه اقتصاد صنعت و بازرگاني
ظهر امروز با حضور نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي، مديرعامل و اعضاي هيات مديره گروه خودروسازي سايپا طرح توليد رنگ هاي خودرويي بر پايه آب و حلال در شركت صنايع رنگ و رزين طيف سايپا افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار موج، محمد حسين ابوترابي فرد نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي، در اين مراسم گفت: متاسفانه هنوز كشور به جايگاه زيبنده اي در حوزه توسعه صنعتي نرسيده، اما در فراهم آوردن زيرساخت هاي اين بخش كه تربيت نيروي انساني است گام هاي بلندي برداشته ايم.
وي بزرگترين دستاورد ايران طي سال هاي گذشته پس از پيروزي انقلاب اسلامي را موفقيت در آموزش عالي، توليد علم، تربيت استاد و دانشجو و در يك كلام نيروي انساني ماهر دانست و اظهار داشت: به طور قطع صنعت با توجه به ارزش افزوده قابل توجه و بستر مناسب براي دسترسي به آن، نقش كليدي در توسعه دارد و مي توان همراه با جهش علمي، شاهد جهش اقتصادي براي كشور بود.
ابوترابي يكي از اشكالات پيش روي جهش اقتصادي كشور را محوريت مديريت دولتي دانست كه بايد در كوتاه ترين زمان با توجه به ابلاغ سياست هاي اصل 44 قانون اساسي، اين چالش نيز برطرف شود.
نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي، الگوي توسعه ايران در حوزه خودروسازي را الگويي موفق و قابل بهره برداري براي ساير حوزه هاي صنعتي كشور دانست.
وي متذكر شد: متاسفانه همانطور كه دانشگاه با سياست، و دانشگاه با فرهنگ گره نخورده است صنعت و دانشگاه نيز از يكديگر غافل هستند و شكاف جدي در اين بين وجود دارد كه براي توسعه و جهش اقتصادي بايد اين معضل برطرف شود.

3ميليون يورو صرفه جويي ارزي حاصل شد
در ادامه اين مراسم، حسن شمس مديرعامل شركت صنايع رنگ و رزين طيف سايپا،‌ ميزان اشتغال زايي در اين طرح را 80 نفر دانست و پيش بيني كرد: با راه اندازي طرح توليد رنگ بر پايه آب و حلال، سالانه بيش از سه ميليون يورو صرفه جويي ارزي حاصل خواهد شد.
وي سرمايه گذاري انجام شده براي پروژه خط توليد رنگ هاي خودرويي طيف سايپا را بيش از 7/85 ميليارد ريال اعلام كرد كه يك ميليون و 54 هزار يورو اين سرمايه گذاري از حساب ذخيره ارزي استفاده شده است.
مهندس شمس مهمترين مزاياي طرح رنگ هاي پايه آب را كاهش تركيبات آلي فرار (VOCs) و عدم انتشار گازهاي سمي، كاهش بيماري كارگران و جلوگيري از شيوع بيماري هاي پوستي در بين مصرف كنندگان، عدم انتشار بوي حلال ها و كاهش ضايعات ناشي از شست شوي تانكرها و دور ريز حلال ها اعلام كرد.
به گفته وي؛ در طرح رنگ هاي پايه حلال نيز پروسه توليد ساده تر از نمونه هاي مشابه آب است بطوريكه با فراواني منابع تامين مواد اوليه، عدم انحصار در دانش فني توليد مواد اوليه، و جلا و درخشندگي خاص رنگ هاي پايه حلال مواجه هستيم.
مديرعامل طيف سايپا با اشاره به اينكه اين طرح حاصل دو سال فعاليت و عمليات اجرايي بوده است، ادامه داد: با راه اندازي طرح مذكور، حدود چهار هزار و 500 تن به ظرفيت توليد اين شركت افزوده مي شود.
وي در خصوص نتايج حاصل از اجراي طرح مذكور را توليد 10 قلم از مواد شيميايي مورد نياز صنعت خودروسازي شامل ED، آستر، رنگ رويه كلر، P.T، ضد يخ، شيشه شوي، پلاستيزول،‌درزگير و تينر خودرويي دانست.
مهندس شمس توليد سال گذشته اين شركت را هفت هزار و 500 تن انواع محصول اعلام كرد كه فروش 300 ميليارد ريالي داشته است.
براساس اين گزارش، رنگ پايه آب براي خودرو از جمله محصولاتي است كه به علت ويژگي هاي منحصر به فرد آن در طول چند سال گذشته به شدت مورد توجه سازندگان خودرو در سراسر جهان قرار گرفته است و بسياري از توليدكنندگان خودرو به سرعت در حال تطبيق خطوط رنگ خود با متدهاي رنگ كاري با رنگ پايه آب هستند.
يادآور مي شود كه علاوه بر ارزاني، بي خطر بودن و قابليت شست و شوي بالا، فشارهاي فرآينده سازمان هاي دولتي و غير دولتي حامي محيط زيست از علل گرايش توليدكنندگان جهاني براي مصرف رنگ هاي خودرويي بر پايه آب و حلال است
.

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۱۴ساعت 19  توسط tehran  | 

 

اهداف :

 • توسعه دانش فني ساخت مايعات يوني با كاربرد خاص

 • كاربرد مايعات يوني در تصفيه گاز طبيعي ( جداسازي CO2 )

 • كاربرد مايعات يوني در فرايندهاي شيميايي به عنوان حلال سبز

 •  افزايش مقياس ساخت مايعات يوني اهداف :

  • توسعه دانش فني ساخت مايعات يوني با كاربرد خاص

  • كاربرد مايعات يوني در تصفيه گاز طبيعي ( جداسازي CO2 )

  • كاربرد مايعات يوني در فرايندهاي شيميايي به عنوان حلال سبز

  •  افزايش مقياس ساخت مايعات يوني

مقدمه

دستيابي به تكنولوژي هاي نوين جهت جايگزيني مواد شيميايي پر مصرف در صنعت به منظور كاهش آلاينده ها ، حذف مسائل خوردگي و كاهش مصرف انرژي همواره مورد توجه خاص قرار داشته است. با توجه  به ويژگيهاي مطلوب مايعات يوني تحت عنوان حلال هاي سبز ، دستيابي به دانش فني ساخت آنها به عنوان تركيبات Fine Chemicals با ارزش افزوده بسيار بالا از يك سو و استفاده از آنها در فرايند تصفيه گازهاي طبيعي به صورت يك محيط بدون آلاينده و حذف خوردگي جهت جذب گازهاي اسيدي به منظور جايگزين مناسبي براي آمين ها از سوي ديگر مطرح است كه بر اين اساس كاهش مصرف انرژي در صنايع گاز و افزايش ظرفيت توليد پالايشگاههاي گاز  مورد توجه قرار گرفته است . به علاوه دستيابي به محصولات شيميائي و پتروشيميائي با خلوص و ارزش افزوده بالاتر با استفاده از محيط مايعات يوني از اهميت بالائي برخوردار است.

اين تركيبات ساختار يوني داشته و به دليل نداشتن تقارن ملكولي درساختمان كاتيون آنها عليرغم ماهيت نمكي ، داراي نقطه ذوب پائين و در اكثر موارد به فرم مايع در دماي محيط وجود دارند (Room Temperature Ionic Liquids) . اين تركيبات عموما ٌ شامل يك كاتيون حجيم و يك آنيون آلي يا معدني مي باشند. پايه هاي كاتيوني ، ايميدازوليوم ، پيريدينيوم ، پيروليدينيوم و فسفونيوم با  شاخه هاي هيدروكربوري مختلف و آنيونهايي مثل يونهاي هاليد ، BF4 ( تترافلوئوروبرات ) ، PF6  ( هگزافلوئوروفسفات )، [(CF3SO2)2N]  ] بيس ( تري فلوئورومتيل سولفونيل ) ايميد[ و ... در ساختمان مايعات يوني با ويژگيهاي مطلوب بكار مي روند.

ناچيز بودن فشار بخار اين تركيبات پتانسيل آنها را به عنوان جايگزين حلالهاي فرار آلي ، بدون وجود مسائل زيست محيطي و خوردگي افزايش مي دهد. طبيعت ضد آتشگير بودن آنها ريسك را براي انجام فرآيندهاي شيميائي قابل اشتعال به حداقل مي رساند.

 

كاربرد مايعات يوني در فرآيندهاي شيميائي و پتروشيميايي

 • حلال سبز در واكنش هاي نيازمند به محيط  قطبي

 • جاذب گازهاي اسيدي CO2 ، H2S و SO2

 • كاتاليست در فرآيندهاي پتروشيميائي نظير هيدروژناسيون اولفين ها

 • محيط مناسب فرآيند هاي جداسازي مايع - مايع آروماتيك ها و تركيبات اورگانوسولفور از هيدروكربنها

مزاياي مايعات يوني:

مايعات يوني را مي توان به عنوان حلال هاي سبز دسته بندي نمود. بعضي از خواص فيزيكي آنها كه موجب جذابيت به عنوان حلال هاي بالقوه مي شود عبارتند از :

 •     قطبيت بالا و عدم تشكيل كمپلكس

 •     فشار بخار پايين

 •     مايع بودن در طيف وسيعي از درجه حرارت

 •     دانسيته بالا

 •     قابل  امتزاج بودن با بسياري از حلال هاي متداول آلي

 •     هدايت الكتريكي بالا

 •     خواص فيزيكي و شيميايي قابل طراحي

 •     پايداري حرارت بالا

 •     غير قابل اشتعال بودن

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۱۴ساعت 18  توسط tehran  | 

واكس ها هيدروكربن هايي هستند كه از نفت خام استخراج مي شوند. وجود تركيبات شيميايي با ارزشي نظير پارافين هاي نرمال، نظر هر شيمي داني را به خود جلب مي كند. با استفاده از واكنش هاي شيميايي مي توان مواد با ارزشي را بدست آورد كه در صنايع مختلف مورد استفاده قرار بگيرد.
واكس هاي نفتي را برحسب مواد اوليه اي كه از آن به دست مي آيند، مي توان به سه دسته تقسيم كرد.

الف: واكس هاي پارافيني
اين نوع واكس از مواد اوليه با نقطه جوش پايين به دست آمده و بيشتر تركيبات سازنده آن از هيدروكربن هاي نرمال پارافيني تشيكل يافته است. بيشتر هيدروكربن هاي شاخه دار (در صورت وجود) از نوع ايزو پارافين ها هستند. هيدرو كربن هاي سازنده واكس داراي20 تا40 مولكول كربن مي باشند و جرم مولكولي آنها بين280 تا560 متغير است. هم چنين در دماي عادي جامد بوده و ويسكوزيته آن حدود 35-45 SUS (در100 درجه سانتي گراد) و كريستال هاي آن به صورت سوزني يا صفحه اي است.

ب: واكس هاي ميكروكريستال
واكس هاي ميكروكريستال از واكس گيري مواد اوليه سنگين (مواد اوليه با نقطه جوش بالا) به دست مي آيند. كريستال هاي آن از انواع پارافيني ريزتر بوده و جرم مولكولي آن حدود800-450 وتعداد تركيبات كربن سازنده آن بين57-32 مي باشد.
واكس هاي ميكروكريستال در مقايسه با انواع پارافين ها با اسيد سولفوريك، اسيد نيتريك و اسيد سولفونيك بهتر تركيب مي شوند و علت اين تركيب، وجود هيدروژن، روي كربنِ نوع سوم است. انواع اكسيده شده اين واكس ها در صنايع توليدي واكسِ كف اطاق (POLISH) استفاده مي شود. هم چنين در توليد رنگ به عنوان پيگمان سوسپانسيون به كار گرفته مي شوند.

ج: پترولاتوم
اگر عمل واكس گيري بر روي مواد باقي مانده تقطير انجام شود واكس حاصل را پترولاتوم مي نامند. كريستال هاي آن از دو نوع قبلي ريزتر بوده و مقداري روغن را در خود نگه داري مي كنند به طوري كه معمولاً حالت ژلاتيني دارند.
جرم مولكولي آن بين980-560 و نقطه ذوب آن بين85-55 درجه سانتي گراد است. در مواقعي كه بخواهند پترولاتوم را بدون استفاده از حلال و حرارت پخش كنند، از پترولاتوم امولسيون شده در آب استفاده مي شود. براي اين منظور بايستي مخلوطي از واكس ذوب شده در آب داغ با استفاده از يك امولسيون كننده نظير تترا اتانول آمين تهيه كرد.
جدول(1-1) خواص فيزيكي و شيميايي واكس هاي پارافيني - ميكروكريستال و پترولاتوم را نشان مي دهد.

بررسي خواص فيزيكي و شيميايي واكس هاي پارافيني
بررسي خواص فيزيكي و شيميايي واكس مي تواند تا حدي در شناسايي ساختمان شيميايي واكس ها مورد استفاده قرار گيرد. به طور كلي شناسايي خواص واكس ها را مي توان به سه دسته تقسيم كرد:
الف: روش هاي فيزيكي (نقطه ذوب، درصد روغن، ويسكوزيته، ضريب شكست، جرم مخصوص ...)
ب: آزمايش هايي كه بيشتر جنبه مكانيكي داشته و بيشتر در صنايع، به منظور شناخت خصوصيات واكس به هنگام مصرف بر روي آن انجام مي گيرد. (مقاومت در مقابل كشش، مقاومت در مقابل سايش، جلاي واكس، انعطاف پذيري)
ج: بررسي ساختمان شيميايي تركيبات سازنده واكس

1- اسپكترومتر جرمي:
با استفاده از اسپكترومتر جرمي در دماي زياد مي توان نوع تركيبات و درصد هر يك از آنها را در واكس تعيين كرد.

2- كروماتوگراف گازي:
در اين روش، پيك هاي حاصل از گاز، كروماتوگرافي واكس را تعيين كرده و از مقايسه آن با پيك هاي استاندارد به دست آمده مي توان تركيبات سازنده واكس و نيز با محاسبه سطح زير هر پيك، درصد آن تركيب را در واكس تعيين نمود.
روش اسپكترومتر جرمي در مقايسه با روش هاي ديگر براي شناسايي تركيبات سازنده واكس روشي مناسب است. در مواقعي كه استفاده از اين روش ممكن نباشد مي توان با روش ساده زير تا حدودي تركيبات سازنده واكس را شناسايي كرد. روش عمل بدين صورت است كه ابتدا خواص فيزيكي مهم واكس نظير نقطه ذوب، ضريب شكست، ويسكوزيته، چگالي و غيره را تعيين كرده و از مقايسه آن با خواص فيزيكي هيدروكربن هاي پارافيني، هيدروكربور پارافيني معادل واكس را مشخص كرد.

روغن گيري از واكس
Slack Wax به دست آمده از واحد واكس گيري بر حسب شرايط عمل، حاوي15 تا50 درصد روغن است. جهت روغن گيري از واكس از3 خاصيت فيزيكي واكس و روغن استفاده مي شود.

روغن گيري از واكس با استفاده از تفاوت نقطه ذوب واكس و روغن
اين روش كه Sweating ناميده مي شود به خاطر پايين بودن راندمان عمل و محدوديت هاي موجود از لحاظ ماده اوليه، چندان مورد توجه نيست. با استفاده از اين روش تنها مي توان از واكس هاي پارافيني روغن گيري كرد، زيرا در هنگام گرم كردن واكس، وجود بلورهاي درشت در واكس هاي پارافيني فضاي آزادي را جهت جريان روغن ايجاد مي كند. درصد روغن موجود در واكس مورد عمل و شرايط گرم و سرد كردن آن، دو عامل موثر در كيفيت محصول به دست آمده است. براي روغن گيري از واكس ابتدا آن را ذوب كرده و به بالاترين قسمت سيني هايي كه به صورت پلكاني روي هم قرار گرفته اند، فرستاده مي شود تا در آنجا سرد شود. سپس واكس سرد شده را به تدريج گرم كرده و حين گرم شدن آن، قطرات روغن از درون بلورهاي واكس به پايين تراوش مي كند و به وسيله لوله هايي كه در اطراف سيني تعبيه شده است از سيستم خارج مي شود. سرعت گرم كردن واكس بايد حتي الامكان كم باشد(1تا2 درجه فارنهايت در ساعت)
از واكس باقي مانده در بالاي سيني، در هر مرحله اي نمونه برداري شده و هنگامي كه درصد روغن در آن به مقدار مورد نظر كاهش يافت عمل گرم كردن بر روي آن قطع مي شود. واكس باقي مانده در بالاي سيني جمع آوري مي شود.
با استفاده از اين روش نه تنها مي توان واكس را از روغن جدا كرد بلكه مي توان واكس هايي با نقطه ذوب هاي مختلف به دست آورد. از معايب اين روش مي توان به طولاني بودن زمان عمل(حدود70 ساعت) و بالا بودن درصد روغن در واكس اشاره كرد.

روغن گيري با حلال
معمولاً در روغن گيري از واكس از همان حلال مصرفي در واحد واكس گيري استفاده مي شود. حلال هاي مصرفي در واحد روغن گيري از واكس، مخلوطي از تولوئن و متيل اتيل كتن، متيل ايزوبوتيل كتن، و دي كلرو اتان را تشكيل مي دهند. روش عمل همانند روش واكس گيري از روغن موتور است. مزيت هاي اين روش بر روش هاي ديگر شامل موارد زير است:
الف: علاوه بر جداسازي روغن از واكس با اين روش مي توان واكس را با برش هاي مختلف و بر حسب نقطه ذوب آنها از يكديگر جدا كرد.
ب: قابليت انعطاف آن زياد بوده و در مورد مواد اوليه آن هيچ گونه محدوديتي وجود ندارد. ج: مقدار روغن باقي مانده در واكس نسبت به روش هاي ديگر كمتر است.
د: از آنجايي كه در اين روش از همان حلال واحد واكس گيري استفاده مي شود هزينه توليد تقريباً50 درصد كاهش مي يابد.

جدا كردن بعضي از انواع هيدروكربن هاموم هاي پارافيني: استخراج موم ها معمولاً از طريق استفاده از حلال و يا رسوب گيري، (در اثر سرد كردن) از فرآورده تقطير خلا صورت مي گيرد. اين موم ها اساساً از نرمال پارافين ها با18 تا35 اتم كربن تشكيل شده ند. موم هاي پارافيني متداول در دمايي بين45 تا65 درجه سانتي گراد ذوب مي شوند و مخلوطي از هيدروكربن هاي پارافيني نرمال از C22 تا C30 هستند.
موم هاي ميكرو كريستالين: اين موم ها در دماي بالاتري ذوب مي شوند(90 درجه سانتي گراد) و جرم مولكولي بيشتري دارند(400 تا800) و آنها را مي توان از باقي مانده (و نه از فرآورده) تقطير خلا جدا كرد.
هم چنين مي توان نرمال پارافين ها را به كمك الك هاي مولكولي يا تركيبات اوره از بعضي برش هاي نفتي جدا كرد.
پارافين ها(نرمال پارفين ها): از مخلوط نرمال پارفين ها يا10 تا20 اتم كربن، بر حسب برشي كه از آن استخراج شده اند خلوص ساختمان نرمالشان مي تواند از98 درصد هم تجاوز كند.
الك هاي مولكولي كه به كار مي روند «لند» نام دارند و عبارتند از زئوليت هاي بلورين سنتزي به فرمول عمومي زير:

MC12/n[(AL2O3)12.(SiO2)12]27H2O
كه در آن MC يك كاتيون با بارn را نشان مي دهد. شبكه بلورين مكعبي اين زئوليت ها از چهار وجهي هاي SiO4 و ALO4 تشكيل شده است. اين ساختمان خلل و فرجي را به وجود مي آورد كه قطر آنها بستگي به كاتيون به كار رفته دارد.
هيدروكربن هاي نرمال پارافيني مي توانند در اين خلل و فرج نفوذ كنند در حالي كه هيدروكربن هاي شاخه دار و حلقوي نمي توانند داخل اين منافذ بشوند.
الك هاي 4A ، زئوليت هاي از نوع A و به فرمول عمومي زيرند:

0/96Na2O-1/00 Al2O3-0/02 SiO2

و فقط مولكول هايي را كه از 4A كوچكترند، جذب مي كنند. الك هاي 5A همان الك هاي 4A هستند با اين تفاوت كه75درصد سديم آن به وسيله كلسيم جانشين شده است قطر خلل و فرج 5A است. اين الك هاي مولكولي براي استخراج نرمال پارافين ها به كار مي روند. در استخراج نفت سفيد نرمال، پارافين هايي كه حاصل مي شوند،10 تا13 اتم كربن دارند درحالي كه در استخراج گازوئيل، پارافين هاي C14 و C18 به دست مي آيد.
استخراج با اوره: اين روش بر اين اساس قرار دارد كه اوره قادر است با پارافين هاي خطي، كمپلكس هاي متبلور تشكيل دهد(شكل1). در اين كمپلكس ها، مولكول هاي اوره CO(NH2)2 فنروار بر روي يال هاي منشور هاي شش گوشي قرار گرفته اند. اين مولكول ها به وسيله پيوندهاي هيدروژني (كه در شكل1 با نقطه چين مشخص شده اند) در جاي خود نگهداري مي شوند. بدين ترتيب اين مولكول ها كانالي تشكيل مي دهند كه در داخل آن مولكول هاي پارافيني (به شرط آنكه شاخه نداشته باشند) قرار مي گيرند. قطر داخلي كانال ها 4/7A است.
خلوص نرمال پارافين هايي كه به وسيله اوره استخراج مي شوند كمتر از پارافين هايي است كه با روش الك مولكولي به دست مي آيند. حتي در بعضي شرايط داراي5 درصد ساختمان ايزو هستند. آلكان هاي5،4،3 اتم كربن دار، با اوره تركيب افزايشي نمي دهند.
اولين مولكول پارافيني كه تركيب افزايشي مي دهد هگزان است و پس از آن پايداري كمپلكس اوره- پارافين با جرم مولكولي هيدروكربن افزايش مي يابد.
هيدروكربن هاي شاخه دار در صورتي مي توانند تركيب افزايشي بدهند كه استخلاف ها بر روي كربن2 و يا3 بوده و زنجير اصلي نيز بيش از11 اتم كربن داشته باشد. اگر استخلاف متيل در كربن4 يا5 باشد زنجير اصلي بايد بيش از15 اتم كربن داشته باشد.
در صورتي كه گروه هاي دي متيل3،2 و4،3 وجود داشته باشند، زنجير بايد بيش از18 اتم كربن داشته باشد. بر حسب آنكه اوره به شكل متبلور و يا محلول باشد، روش ها با يكديگر اختلاف پيدا مي كنند.
مي توان تيو اوره CS(NH2)2 را جانشين اوره كرد ولي در اين صورت، روش جدا كردن، خاصيت گزينش پذيري خود را از دست مي دهد زيرا هيدروكربن هاي شاخه دار و نفتن ها نيز جذب مي شوند.

منابع:
1- نتايج موجود در واحد كنترل كيفيت
2-Industriial Wax
3-Hydrocarbon
 
+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۱۴ساعت 18  توسط tehran  | 

جالب اينجاست که امروزه ديگر استفاده از درختان در صنايعي چون کاغذسازي مقرون به صرفه نيست ، بلکه اين ضايعات سلولزي هستند که در اين صنعت به کار گرفته مي شوند. جالب است بدانيد از نظر کيفيت ، بهترين کاغذها از الياف کتان و پنبه سپس کاج و نيشکر به دست مي آيند. اکنون يکي از دانش آموختگان دانشگاه صنعتي اميرکبير، موفق شده است از البسه مستعمل در توليد خمير کاغذ استفاده کند. در طرح وي منظور از منسوجات مستعمل سلولزي ، پنبه ، لايوسل و ويسکوز هستند.
گفتگوي ما را در اين خصوص با مهندس خشايار مهاجرشجاعي بخوانيد.

اصولا بحث استفاده از ضايعات و چرخه هاي بازيافتي در توليد خمير کاغذ از کجا و چگونه شکل گرفت؟
از اوايل قرن 19 ميلادي بود که با افزايش جمعيت و مصرف سرانه کشورها بر ميزان ضايعات و مواد ضايعاتي افزوده شد. با توجه به روند رشد موجود، کشورها تمهيداتي درخصوص از بين بردن زباله ها و ضايعات اتخاذ کردند. از جمله اين تصميمات مي توان به مدفون کردن زباله ها در نقاط خارج شهر، سوزاندن زباله ها و ضايعات ، خرد و ذوب کردن ضايعات پلاستيکي و... اشاره کرد. يکي از روشهاي نوين از بين بردن زباله و ايجاد قابليت استفاده دوباره از مواد ضايعاتي ، عمليات بازيافت است. از عمليات بازيافت مي توان به روش شيميايي (به واسطه حلال هاي شيميايي مانند حلال اسيدي و بازي) و روشهاي بيوشيميايي به وسيله مواد آنزيمي اشاره کرد.

اجازه دهيد به روشي که شما روي آن کار کرده ايد باز گرديم ، اما پيش از آن براي ما توضيح دهيد در فرآيند توليد خمير کاغذ، به طور معمول از چه موادي استفاده مي شود و آيا استفاده از سلولز (تنه درختان) همچنان مقرون به صرفه است؟
به طور معمول براي تهيه خميرکاغذ از چوب يا ضايعات سلولزي از روشهاي شيميايي مانند روش «بازي» (باسود NaOH) و روش «کرافت» (باسولفيت Nelsthesl) استفاده مي شود که به علت ارزش بالاي درختان و تاثير درختان در پاکيزگي هوا استفاده از درختان براي کاغذسازي مقرون به صرفه و اقتصادي نيست. امروزه مي توان از ضايعات سلولزي مانند پنبه ، ويسکوز، جوت ، کنف و... براي تهيه خمير کاغذ استفاده کرد.

در روشهاي رايج توليد خميرکاغذ محيط زيست ما مورد تهديد واقع مي شود، اين تهديدها چه مواردي است و چگونه مي توان آنها را کاهش داد؟
در عمليات توليد خميرکاغذ به روش شيميايي از نظر زيست محيطي با مشکلات ويژه اي در خصوص پاک کردن حلال ها، پس از عمليات بازيافت روبه رو هستيم. به علت شيميايي بودن اين حلال ها، مواد ياد شده از نظر محيطزيستي خطرناک هستند، اما اگر جايگزيني عمليات شيميايي با روشهاي بيوشيميايي اتفاق بيفتد مي توان اميدوار بود که مشکلات زيست محيطي کاسته شود. آنزيم ها برخلاف حلال هاي شيميايي به راحتي با تغيير شرايط محيطي غيرفعال مي شوند.

شما طرح استفاده از الياف مستعمل در توليد خميرکاغذ را انجام داده ايد، اين طرح با چه انگيزه اي آغاز شد و آيا واقعا نسبت به شرايط رايج با مزيت هاي ويژه اي همراه است؟
پروژه استفاده از الياف مستعمل سلولزي براي تهيه مواد اوليه خمير کاغذ از لحاظ اقتصادي بسيار مقرون به صرفه بود، از مواد حاصله به عنوان مواد اوليه (PULP) در کاغذسازي استفاده مي شود. مواد به دست آمده به عنوان جايگزيني مناسب براي چوب و منابع سلولزي موجود قابل استفاده است که با توجه به گراني منابع چوبي و ارزش بالاي اين منابع ، ارائه پروژه مذکور گامي مهم در جهت کاهش قطع درختان و آسيب هاي زيست محيطي است. همچنين انجام اين کار مي تواند به جلوگيري از واردات مواد اوليه کاغذسازي از برزيل و کشورهاي اسکانديناوي مانند نروژ منجر مي شود.
در اين پروژه بيشتر از چه مناسباتي و طي چه فرآيندي براي توليد خمير کاغذ استفاده مي شود؟
بيشتر از ضايعات سلولزي مانند پنبه ، جوت ، لايوسل و ويسکوز استفاده شده است و براي بازيافت ضايعات سلولزي ، روشهاي بيوشيميايي به کار رفته است.

منسوجات مستعمل شامل چه ترکيباتي مي شوند و چه خواصي دارند که مي توانند در توليد خميرکاغذ به کار گرفته شوند؟
همه چيز به وجود سلولز بر مي گردد در تمامي منابع سلولزي مانند پنبه ، جوت ، لايوسل و ويسکوز اين مواد وجود دارد و براحتي از اين مواد مي توان براي تهيه خمير کاغذ استفاده کرد.

فرآيند اخير چه مزيت هايي نسبت به ديگر شيوه هاي بازيافت دارد؟
مهمترين مزيت اين روش را بايد در ارتباط با محيطزيست بررسي کرد. زيست سازگاري مواد مورد استفاده در روش بيوشيميايي در مقايسه با روشهاي شيميايي پارامتر بسيار مهمي است.

آيا از الياف مستعمل در ديگر صنايع نيز مي توان استفاده کرد؟
البته ، از اين مواد مي توان در صنايع کاغذسازي ، توليد فيلتر (ماسک)، پرکننده هاي مبلمان ، صنايع دستمال کاغذي و بهداشتي و کارتن سازي استفاده کرد.

خمير کاغذ توليد شده به اين شيوه از چه کيفيتي برخوردار است؟
اندازه الياف به کار رفته براي کاغذسازي بايد حدود يک تا 4 ميلي متر و با ضخامت 20 تا 80 ميکرون باشد. به واسطه عمليات آندي براحتي مي توان اليافي در محدوده طولي الياف کاغذ تهيه کرد. PULP الياف کوتاه طولي حدود يک تا 2 ميلي متر و PULP الياف بلند طولي برابر 2 تا 4 ميلي متر دارد. در همين حال بر اثر عمليات بيوشيميايي نمونه هاي سلولزي (مانند پنبه ، لايوسل و ويسکوز و...) ميزان جذب رطوبت ، کاهش مي يابد که اين نيز ناشي از افزايش بلورينگي اليافت مذکور است و مي تواند در کيفيت کاغذ نقش داشته باشد.

آيا از اين شيوه در دنيا نيز در توليد خمير کاغذ بهره گرفته مي شود؟
خير، روش مذکور به عنوان روش نويني در دنيا مطرح است. در هند و بنگلادش موسسات تحقيقاتي در اين زمينه به تحقيق پرداخته اند، اما هنوز به توليد صنعتي نرسيده است.


پونه شيرازي
 
+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۱۴ساعت 18  توسط tehran  | 

اطلاعات علمي شيمي و مهندسي شيمي ايران (جلد دوم سمينارها)
تهران‌: مركز اطلاعات‌ و مدارك‌ علمي‌ايران‌، 1384.
عنوان‌ به‌ انگليسي:

Scientific Information Of chemistry & Chemical Engineering (Volume 2 Congress).

در اثر حاضر اطلاعات 2715 ركورد مربوط به سمينارهاي شيمي و مهندسي شيمي ايران به صورت يك مجموعه واحد با نمايه‌نامه‌هاي تخصصي ارائه شده است. اين سمينارها در فاصله زماني سالهاي 1368 تا 1380 هجري شمسي در كشور ايران برگزار شده‌اند. در گذشته اطلاعات برخي از اين سمينارها در قالب مجموعه مقالاتي در مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران گردآوري، نمايه و چكيده‌‌نويسي شده و به شكل غيرموضوعي در مجلدهاي جداگانه‌اي به چاپ رسيده‌اند. در بازپردازش اطلاعات، كليد‌واژه‌ها كه گاهي بصورت غيراستاندارد گزينش شده بودند و نيز بصورت غيريكسان و گاه بي‌معني به لحاظ تخصصي وارد بانك اطلاعات جامع مركز شده و نيز به چاپ رسيده بودند، مورد استاندارد كردن، يكسان‌سازي، ارجاع دهي و معادل‌يابي قرار گرفتند. در اين كتاب كنترل نامگذاري‌ها با توجه به استانداردهاي ايوپاك انجام شده است. همچنين شيوه بازيابي اطلاعات شيمي افزون بر جستجوي موضوعي با استفاده از فرمول‌ها، اسامي تركيبات شيميايي و نيز شماره‌هاي ثبت شيميايي عملي شده است. فهرستهاي تخصصي و واژه‌هاي يكدست شده در اين طرح ميتوانند توسط دانشجويان، اساتيد، نمايه‌سازان، مترجمان و فرهنگ نويسان مورد استفاده قرار گرفته و نيز دانش‌پژوهان و محققان در بخش صنعت و دانشگاه نيز از اين مجموعه جهت تعيين اولويتهاي تحقيقاتي و جلوگيري از دوباره‌كاري بهره‌هاي فراوان خواهند برد.

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 16  توسط tehran  | 

سازمان فضايي آمريكا اعلام كرد دانشمندان در تلاش براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد مه دود و گازهاي گلخانه اي، يك سلسله پروازهاي تحقيقاتي را بر فراز كاليفرنيا انجام خواهند داد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از  اسپيس ديلي ، آزمايشگاه هوابرد ‪ DC-۳‬از مركز عمليات پرواز درايدن ناسا در نزديكي لس آنجلس به پرواز درخواهد آمد و منطقه‌اي را از سن ديه گو تا سواحل يوركا در جنوب كاليفرنيا پوشش خواهد داد.

اين هواپيما تركيبات جوي را اندازه‌گيري خواهد كرد در حالي كه دو هواپيماي مجهز ديگر نمونه‌گيري هاي اضافي را به انجام خواهند رساند.

بارت كروز رييس بخش تحقيقات هيات منابع هوايي هوايي كه در اين تحقيق سازمان ناسا را ياري مي‌كند گفت اين همكاري اطلاعاتي را در مورد نحوه توليد، انتقال و حتي نابودي آلاينده‌ها در اختيار ما قرار مي‌دهد.

فرانك كاتلر مدير اين ماموريت گفت آزمايشگاه هوابرد ‪ DC-۸‬در روز ‪ ۲۵‬ژوئن (پنجم تيرماه) چهار پرواز از جمله پروازهايي در ارتفاع پايين بر فراز دره مركزي (سنترال ولي) و مناطق ساحلي كاليفرنيا انجام خواهد داد.

محققان بطور هم زمان به جمع آوري اطلاعات از ماهواره‌هاي رصد زمين ناسا خواهند پرداخت كه به آنها امكان مي‌دهد داده‌هاي اين پروازها را تاييد كرده و الگوهاي پيش بيني تاثير آلودگي هوا بر اين ايالت را بهبود بخشند.
* پرتاب ماهواره جيسون ‪۲‬
در همين حال آمريكا و ژاپن نيز روز جمعه براي مطالعه افزايش آب سطح درياهاي كره زمين يك ماهواره به فضا پرتاب كردند.

فضاپيماي جيسون ‪ ۲‬قرار است ماموريت توپوگرافي سطح اقيانوس(‪ )OSTM‬را به منظور تحقيق در مورد تغييرات اقيانوس‌هاي زمين و ارتباط آنها با تغييرات اقليمي آغاز كند.

اين ماهواره روز جمعه در ساعت ‪ ۳‬و ‪ ۴۶‬دقيقه به وقت شرق آمريكا با موشك دلتاي ‪ ۲‬از پايگاه نيروي هوايي واندربرگ واقع در كاليفرنيا پرتاب شد.

اين فضاپيماي ‪ ۴۳۳‬ميليون دلاري ماموريت مشتركي را با جيسون ‪ ۱‬كه اكنون در مدار است، انجام خواهد داد.

جيسون ‪ ۱‬در سال ‪ ۲۰۰۱‬پرتاب شد و از آن زمان تاكنون وضعيت آب اقيانوس ها را مورد نظارت قرار داده است.

اين دو ماهواره با همكاري يكديگر مي‌توانند دو برابر مناطقي را كه جيسون ‪ ۱‬به تنهايي پوشش مي‌داد، تحت نظر بگيرند.

ناسا در گزارشي اعلام كرده بود كه سطح آب اقيانوس‌ها از سال ‪ ۱۹۹۳‬تاكنون هر سال ‪ ۳‬ميليمتر افزايش داشته است.

دانشمندان فكر مي‌كنند اين تغييرات تا حد زيادي به خاطر گرماي اخير زمين و درياهاست.

ذوب يخ‌ها نيز در افزايش سطح آب اقيانوس‌ها موثر است

خواندن اين مطالب را نيز توصيه ميکنيم :

شامپوها از چه چیزهایی تشکیل شده اند؟ منتشر شده توسط admin در تاريخ July 25th, 2008

دانشمندان روش جديدي ابداع كرده‌اند كه با استفاده از آن با بررسي اثر انگشت مي‌توان به جنسيت و رژيم غذايي جنايتكاران مظنون پي برد. منتشر شده توسط admin در تاريخ July 25th, 2008

کشف پروتئینی که مینای دندان را ترمیم می کند منتشر شده توسط admin در تاريخ July 24th, 2008

ژن‌هاي معيوب 2 و1 BRCA ، ارتباط نزديک با ابتلا به سرطان سينه و ارتباطی کم با سرطان پروستات دارد. منتشر شده توسط admin در تاريخ July 23rd, 2008

حسگر زيستي ساخته شده که مي تواند مقادير مشخصي از باکتري ، ويروس و يا انگل ها را شناسايي کند. منتشر شده توسط admin در تاريخ July 22nd, 2008

کشت سيب زميني در محيط سرد و خشک کوه هاي "آند" به پيدايش شماري از گونه هاي سيب زميني مقاوم به خشکي منجر شده است. منتشر شده توسط admin در تاريخ July 22nd, 2008

دارو ی ضد ایدز ‏‎ TAK-779 ‎‏ با استفاده از نانوذرات دوباره مصرف خواهد شد . منتشر شده توسط admin در تاريخ July 22nd, 2008

هنگامي که افراد به آرامي غذا می خورند، 70 واحد کمتر کالري وارد بدن خود می کنند . منتشر شده توسط admin در تاريخ July 22nd, 2008

دانشمندان مولکول هاي مصنوعي توليد کرده اند که مي تواند رفتار آنزيم ها را تقليد کند. منتشر شده توسط admin در تاريخ July 21st, 2008

نانو ذرات نقطه کوانتومي مي توانند به پوست نفوذ کنند. منتشر شده توسط admin در تاريخ July 21st, 2008

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 16  توسط tehran  | 

محققان در مطالعه جديدي دريافتند شيمي درماني مي‌تواند تومورهاي سرطان سينه را از بين ببرد، اما قادر به ريشه كني سلول‌هاي بنيادي كه سرطان را زنده نگه مي‌دارند، نيست.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از خبرگزاري فرانسه ، محققان دانشكده پزشكي بايلور در هوستون واقع در تگزاس اعلام كردند، شيمي درماني اغلب ناموفق است زيرا سلول‌هاي بنيادي بسياري برجاي مي‌ماند كه به رشد مجدد تومورها كمك مي‌كنند.

مايكل لويس استاديار زيست شناسي مولكولي و سلولي در مركز سرطان سينه بي.

سي.ام گفت، اين كشف بر ضرورت ابداع درماني كه بتواند علاوه بر تومورها سلول‌هاي بنيادي را نيز هدف قرار دهد تاكيد مي‌كند.

محققان دريافتند يك دليل اينكه شيمي درماني اغلب كارگر نيست اين است كه با استفاده از شيمي درماني قسمت عمده تومور از بين مي‌رود، اما بسياري از سلول‌هاي بنيادي بر جاي مي‌مانند.

لوييس كه يافته هايش در چاپ اينترنتي مجله موسسه ملي سرطان منتشر شده است، گفت، به نظر مي‌رسد اين سلول‌ها بطور طبيعي در برابر آثار داروهاي ضد سرطان مقاوم باشند.

وي افزود، به نظر مي‌رسد تركيبي از داروهاي درمان سرطان به همراه داروي لاپاتينيب (‪ )lapatinib‬هم تومور و هم سلول‌هاي بنيادي را از بين ببرد.

اين داروي نويد بخش هنوز تحت ارزيابي قرار دارد براي درمان متاستاز سرطان سينه استفاده مي‌شود و حاوي پروتئين نشانگر ‪ HER۲‬است

خواندن اين مطالب را نيز توصيه ميکنيم :

در سن ۱۱۵ سالگی هم می توان مغزی سالم داشت. منتشر شده توسط admin در تاريخ July 26th, 2008

افت قواي عقلاني در حدود شصت سالگي با كمبود كلسترول خوب در خون رابطه دارد. منتشر شده توسط admin در تاريخ July 26th, 2008

نوع غذایی که مادر مصرف می کند به کودک کمک می کند که طعمهای مختلف را یاد بگیرد. منتشر شده توسط admin در تاريخ July 26th, 2008

احساس تنهایی با صدمه به سیستم قلب و عروق موجب افزایش فشار خون می شود. منتشر شده توسط admin در تاريخ July 26th, 2008

شمارمبتلايان به ايدز در كشور ایران تا پايان سه ماهه اول سال جاري(1387 ) ، ۱۷ هزار و ۸۱۵ نفراست منتشر شده توسط admin در تاريخ July 26th, 2008

مروری بر آسم منتشر شده توسط admin در تاريخ July 26th, 2008

ضربات مغزي در سالمندان می تواند حتي روي تفکر و يا عملکرد فرد تاثير بگذارد. منتشر شده توسط admin در تاريخ July 26th, 2008

مرور سریع وبا منتشر شده توسط admin در تاريخ July 26th, 2008

ورزش را به يك عادت تبديل كنيد . منتشر شده توسط admin در تاريخ July 25th, 2008

آشنايي با دستگاه هاي بدن منتشر شده توسط admin در تاريخ July 25th, 2008

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 16  توسط tehran  | 

شيمي

مرجعي درباره منابع و سايت‌هاي مربوط به شيمي در اينترنت را با مراجعه به سايت ChemFinder در آدرس زير مي‌توانيد بيابيد. در اين سايت ضمناً مي‌توانيد درباره ابزار و لوازم آزمايشگاهي و شيميايي اطلاعات كسب كنيد.

http://www.chemfinder.com/

سايت BioChemNet يك فهرست مفصل درباره منابع مربوط به شيمي و بيولوژي در اينترنت را در اختيارتان مي‌گذارد.

http://schmide.com/bionet.cfm

مفاهيم و عناوين مهندسي شيمي كه بر اساس حروف الفباء مرتب شده‌اند به همراه يك موتور جستجو براي سادگي دريافتن موضوعات در آدرس زير قابل دستيابي هستند.

http://www.treasure-troves.com/chem/chem/html

دانشگاه ليورپول يك صفحه وب براي ارائه آدرس سايت‌هاي شركت‌هاي شيميايي، منابع مواد اوليه شيميايي و مؤسسات مرتبط را كه در آن بيش از 6300 عنوان يافت مي‌شود. در آدرس زير عرضه كرده است.

http://www.liv.ac.uk/chemistry/links/links.html

انجمن شيميايي آمريكا ( ACS) مجموعه‌ايي از منابع علمي درباره موضوعات مربوط به علم شيمي را در آدرس سايت خودش عرضه كرده است.

http://www.chemistry/links/links.html

انجمن شيميايي آمريكا ( ACS) مجموعه‌اي از منابع علمي درباره موضوعات مربوط به علم شيمي را در آدرس سايت خودش عرضه كرده است.

http://www.chemcener.org/

بهترين‌هاي وب درباره شيمي در آرس زير براي علاقمندان عرضه شده است.

http://www.ch.ic.ax.uk/infobahn/boc_notable.html

راهنماي خوبي براي خريد بيش از 200000 عنوان اعم از كتاب، محصولات و تجهيزات مرتبط با علم شيمي را را با مراجعه به Chem Source مي‌يابيد.

http://www.chemsources.com/

راهنماي خريد كتاب‌هاي شيمي در تمام زير مجموعه‌هاي آن، در آدرس زير عرضه شده است.

http://www.umsl.edu/divisions/artscience/chemistry/books/

اگر معلم شيمي هستيد با مراجعه به سايت قرار گرفته در آدرس زير مي‌توانيد اطلاعات فراواني درباره اين حرفه و بسياري نكات راجع به جزئيات آن را بيابيد.

http://www.lynx-ltd.org/index.html

دانشگاه تنسي اقدام به ارائه جزئيات مراكز آموزشي علم شيمي در اينترنت كرده است براي استفاده از آن به آدرس زير مراجعه كنيد.

http://acad.tnstate.edu/~chement/

اگر به سايت GAMESS مراجعه كنيد مي‌توانيد راجع به ساختار مولكول‌ها و مدارهاي الكترون‌ها اطلاعات خوبي كسب كنيد. آنچه در اين سايت مي‌يابيد مقدمات علم شيمي كوانتم است.

http://www.msg.ameslab.gov/gamess/gamess.html

انجمن شيميايي آمريكا ( ACS) يك نشريه علمي در زمينه شيمي را در آدرس زير منتشر مي‌كند.

http://pubs.acs.org/

مجله مهندسي شيمي را كه در آدرس زير قابل يافتن است حتماً مطالعه كنيد در اين مجله بسياري مطالب خواندي درباره موضوعات مربوط به علم مهندسي شيمي را خواهيد يافت.

http://www.che.com/

اخبار شيمي و مهندسي كه مجله‌اي معتبر است بخشي از اطلاعات چاپ شده خود در آدرس زير براي همگان عرضه مي‌كند.

http://pubs.acs.org/cen/index.html

مجله‌اي در رابطه با محصلين رشته شيمي به نام The Chemical Educator بخشي از اطلاعات خود را در آدرس زير عرضه مي‌كند.

http://journals.springer-ny.co??chedr/

يك مجله هفتگي به نام Chemical Week كه اطلاعات فراواني در زمينه شيمي و كاربرد آن در صنايع را در اختيار افراد مي‌گذارد در آدرس زير قابل دستيابي است.

http://www.chemweek.com/

يك مجله بين‌المللي به نام Chemistry and Industry كه درباره علوم بيولوژيكي، غذا و محيط و رابطه آنها با علم شيمي صحبت مي‌كند در آدرس زير قابل دستيابي است.

http://ci.mond.org/

يك مجله هندي درباره شيمي در آدرس زير اطلاعات فراواني را به زبان انگليسي عرضه مي‌كند.

http://www.indialinks.com/Ijhc/

مجله اينترنتي شيمي كه درباره تحقيقات انجام شده و موضوعات فراوان ديگر اطلاعات زيادي را در اختيار خوانندگان قرار مي‌دهد در آدرس زير قابل دستيابي است.

http://www.ijc.com/

مجله‌ايي درباره شيمي بيولوژيك را مي‌توانيد با مراجعه به آدرس زير بيابيد.

http://www.jbc.org/

مجله‌ايي درباره مدل‌هاي مولكولي با مراجعه به آدرس زير قابل دستيابي و استفاده است.

http://www.ccc.uni-erlangen.de/jmolmo

آزمايشگاه مالت در دانشگاه لستين تگزاس اطلاعات خوبي را درباره شيمي آزمايشگاهي عرضه مي‌كند. كاقس اشت به آدرس زير مراجعه كنيد.

http://www.lib.utexas.edu/Libs/chem/

نسخه انگليسي از يك مجله روسي كه درباره شيمي صحبت مي‌كند در آدرس زير قابل دسترسي است.

http://www.turpion.org/rcr/

درباره شيمي مدرن و تاريخ تحولات آن مي‌توانيد از دائرالمعارف علوم اوكولت در آدرس زير اطلاعات كسب كنيد.

http://www.djmcadam.com/alchemy.htm

تاريخ مفصل علوم شيمي از دوران باستان تا امروز كه به ترتيب دروه‌هاي زماني مرتب شده است در آدرس زير قابل دستيابي است.

http://www.nidlink.com/~jfromm/history2/chemist.htm

بيش از 30 مقاله تاريخي در علم شيمي كه ارزش فراواني دارند در آدرس زير عضه شده است.

http://www.asap.unimelb.edu.au/hsm/data/487.htm

بعضي از منابع مربوط به تاريخي شيمي از قرن نوزدهم در آدرس زير قابل دستيابي است.

http://www.history.rochester.edu/scientific_american/

كتاب تاريخ شيمي به صورت آن‌لاين و تماماً به فرم متني در آدرس زير قابل دسترسي است. 

http://www.ntu.edu.au/education/wardonli.html

دبيرستان ويلتون تحقيقي درباره تاريخ شيمي به همراه فهرستي براي يافتن منابع مرتبط را در آدرس زير ارائه كرده است.

http://w3.nai.net/~bobsalsa/history_of_chemistry.htm

منابع جالبي درباره تاريخ علم شيمي در آدرس زير قابل دسترسي است.

http://www.ouc.bc.ca/chem/c_links/histlinks.html

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 16  توسط tehran  | 

مروری کوتاه برتاریخچه مدلهای اتمی از ٢٥٠٠سال پیش تا به حال
مروری کوتاه برتاریخچه مدلهای اتمی از ٢٥٠٠سال پیش تا به حالمطالعه روی عنصرها به حدود دو هزار پانصد سال پیش بر می گردد. زمانی که تا لس فیلسوف یونانی آب راعنصر اصلی سازندهی جهان هستی می دانست  . دویست سال پس از او ارسطوسه عنصرهوا و خاک و آتش را به عنصرپیشنهادی تالس افزود و این چهار عنصر را عنصرهای سازندهیکاینات تصورکرد . این دیدگاه تا دو هزارسال بعد نیز مورد مورد پذیرش بود تا این که در سال ١٦٦١میلادی رابرت بویل دانشمند انگلیسی با انتشار کتابی با عنوان شیمی دان شکاک مفهوم تازه ای از عنصر را معرفی کرد . وی دراین کتاب ضمن معرفی عنصر به عنوان ماده ای که نمی توان ان را به مواد ساده تر تبدیل کرد شیمی را علمی تجربی نامید و از دانشمندان خواست که افزون بر مشاهده کردن اندیشیدن و نتیجه گیری کردن که هر سه تنها ابزار یونا نیا ن در مطالعهی طبیعت بود به پژوهش های علمی نیز اقدام کنند . توصیه های او مورد توجه قرار گرفت و در سال ١٨٠٣جان دالتون شیمی دان انگلیسی با نظریه یاتمی خود گام مهمی برای مطالعه ی ماده و ساختار آن برداشت .دالتون بااستفادهاز واژه ی یونانی اتم به معنای تجزیه نا پذیر است ذرهای سازنده ی عنصرها را توضیح داد . این ایده که همه ی مواد از ذره های کوچک و تجزیه ناپذیر ی به نام اتم ساخته شده اند نخستین بار ٢٥٠٠سال پیش توسط دموکریت فیلسوف یونانی مطرح شده بود اما دالتون با اجرای آزمایشهای بسیار ازنو به ان نتیجه گیری دست یافت . وی نظریه ی اتمی خود را در هفت بند به این ترتیب بیان کرد :١- ماده از ذرات تجزیه ناپذیری به نام اتم ساخته شده اند .٢- همه یاتمهای یک عنصر مشابه یک دیگرند .٣- اتم ها نه بوجود می ایند و نه از بین می روند .٤- همه ی اتمهای یک عنصر جرم یکسا ن و خواص شیمیایی مشابه ای دارند .٥- اتمهای عنصرهای مختلف به هم متصل میشوند و مولکولها رابه وجود می اورند .٦- در هر مولکول از یک ترکیب معین همواره نوع و تعدادنسبی اتمهای سازنده ی آن یکسان است.٧- واکنشهای شیمیایی شامل جابجایی اتمها یا تغییر در شیوه ی اتصال انها در مولکولهاست .در این واکنش اتم ها خود تغییری نمی کنند .الکترون نخستین ذره ی زیراتمی شناخته شدهپس از کشف الکتریسیته ی ساکن یا مالشی در آغاز قرن نوزدهم میلادی به این نکته پی برده شدکه بارهای الکتریکی مثبت یا منفی ایجاد شده به هنگام مالیدن یک جسم روی جسم دیگر از جایی نمی ایندو پیدایش آنها به خود ماده و شاید به اتمهای سازنده ی ان مربوط میشود.

اتم،مدل اتمی،Atom
+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 3  توسط tehran  | 

نقاط کوانتومی ــ یا نانوکریستال‌ها ــ در دستة نیمه‌رساناها جای می‌گیرند. نیمه‌رساناها اساس صنایع الکترونیک جدید هستند و در ابزارهایی مانند دیودهای نوری و رایانه‌های خانگی به کار گرفته می‌شوند. اهمیت نیمه‌رساناها در این است که رسانایی الکتریکی این مواد را می‌توان با محرک‌های خارجی مانند میدان الکتریکی یا تابش نور تغییر داد، تا حدی که از نارسانا به رسانا تبدیل شوند و مانند یک کلید عمل کنند. این خاصیت، نیمه‌رساناها را به یکی از اجزای حیاتی انواع مدارهای الکتریکی و ابزارهای نوری تبدیل کرده است.نقاط کوانتومی، به خاطر کوچک بودنشان، دستة منحصربه‌فردی از نیمه‌رساناها به شمار می‌روند. پهنای آنها، بین ۲ تا ۱۰ نانومتر، یعنی معادل کنار هم قرار گرفتن ۱۰ تا ۵۰ اتم است. در این ابعاد کوچک، مواد رفتار متفاوتی دارند و این رفتار متفاوت قابلیت‌های بی‌سابقه‌ای در کاربردهای علمی و فنی به نقاط کوانتومی می‌بخشد. کارآیی نقاط کوانتومی به خاطر قابل تنظیم بودن طول موجی است که بیشترین شدت نور را تابش می‌کند. وقتی نقاط کوانتومی را با محرک نور ماورای بنفش وادار به تابش کنیم، این طول موج، رنگ نقاط کوانتومی را مشخص می‌کند (شکل). مقدار این طول موج به جنس و اندازة نقاط کوانتومی بسیار حساس است و روش‌های جدید در فناوری نانو، به تولیدکنندگان آنها توانایی زیادی در کنترل دقیق این طول موج بخشیده است. این خاصیت مهم نقاط کوانتومی، فقط با مکانیک کوانتومی قابل توصیف است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.الکترون‌ها در مواد نیمه‌رسانا ــ در اندازه‌های بسیار بزرگتر از ۱۰ نانومتر ــ بازة مشخصی از انرژی را دارند. وقتی یک الکترون انرژی متفاوتی از الکترون دیگر دارد، گفته می‌شود که در یک تراز انرژی متفاوت قرار دارد. خاصیت ذاتی الکترون‌ها باعث می‌شود که بیش از دو الکترون نتوانند در یک تراز انرژی قرار بگیرند. در یک تودة بزرگ از مادة نیمه‌رسانا، ترازهای انرژی بسیار نزدیک هم هستند؛ آن‌قدر نزدیک که به صورت یک بازة پیوسته توصیف می ‌شوند، یعنی تفاوت انرژی دو تراز مجاور در حدّ صفر است.خاصیت دیگر موادّ نیمه‌رسانا این است که درون بازة پیوستة انرژی‌هایش یک گپ (شکاف، فاصله) وجود دارد، یعنی الکترون‌ها مجاز به داشتن انرژی در این گپ نیستند. الکترون‌هایی که ترازهای پایین گپ را اشغال می‌کنند «الکترون‌های ظرفیت در باند ظرفیت» و الکترون‌های ترازهای بالای گپ «الکترون‌های رسانش در باند رسانش» نامیده می‌شوند.در مواد نیمه‌رسانا به حالت توده‌ای، درصد بسیار کمی از الکترون‌ها در نوار رسانش قرار می‌گیرند و بیشتر الکترون‌ها در نوار ظرفیت قرار می‌گیرند، به طوری که آنها را تقریباً پر می‌کنند.

نقاط کوانتومی،کوانتوم،نانو،شیمی

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 3  توسط tehran  | 

«علم، ماجرای تمامی بشریت است برای آموختن، برای زیستن در جهان و شاید برای دوست داشتن آن. برای آنکه جزیی از این ماجرا باشیم باید بفهمیم، خود را درک کنیم، به این احساس نزدیک شویم که در آدمی ظرفیتی است بسیار بیشتر از آنچه تاکنون حس کرده است، ظرفیتی از امکانات انسانی به وسعت نامتناهی… پیشنهاد من این است که علم را در هر سطح، از پایین ترین تا بالاترین آن، به طریقی بشردوستانه بیاموزیم، با نوعی فهم فلسفی، با فهمی اجتماعی و فهمی انسانی از سرگذشت و گوهر کسانی که این بنا را ساخته اند، با پیروزی ها، تلاش ها و شکست هایی که داشته اند بیاموزیم.» شاید این گفته آیزاک رابی، فیزیکدان برجسته و برنده جایزه نوبل فیزیک، بهترین پاسخ را برای سوال «فیزیکدان ها چه می کنند؟» ارائه دهد. جهانی که ما هم اکنون در سیاره ای کوچک در یکی از کهکشان های آن زندگی می کنیم، پر از اسرار و ناشناخته ها است.انسان از بدو کودکی در مواجهه با شگفتی های جهان پیرامون خود با پرسش هایی مواجه می شود. پرسش هایی کودکانه نظیر اینکه چرا ستاره ها پایین نمی افتند؟ رنگین کمان چگونه شکل می گیرد؟ چرا رعد و برق می شود؟ و هزاران پرسش دیگر. اما اغلب اشخاص، خیلی زود این سوال های کودکانه را در لابه لای دیگر مسائل زندگی از یاد می برند.شاید مهم ترین وجه تمایز فیزیکدان ها نسبت به بقیه آدم ها این باشد که آنها این کنجکاوی های کودکانه خود را در برابر عظمت آفرینش، تا آخر عمر همچنان حفظ می کنند. همان طور که نیوتن در جمله مشهور خود می گوید؛ «نمی دانم از نگاه دیگران چگونه هستم، اما از نگاه خودم صرفاً به پسرک کوچکی می مانم که در ساحل دریا مشغول بازی کردن است. هر از چندگاه، قلوه سنگ جالب یا صدف زیبایی را از لابه لای شن ها پیدا می کنم و این درحالی است که اقیانوسی ناشناخته از حقیقت در پیش رویم کشف نشده باقی مانده است.»بنابراین در یک پاسخ کلی می توان گفت که کار فیزیکدان ها، کاوش در این اقیانوس لایتناهی است. آنها اتم ها را شکافته اند، سرزمین های اسرارآمیز سیاره های دیگر را جست و جو کرده اند، ابعاد کهکشان را اندازه گرفته اند، آوای آفرینش کیهان را ثبت کرده اند، امکان مسافرت در زمان را بررسی کرده اند، از جهان های دیگر سخن گفته اند و هزاران هزار کار شگفت انگیز دیگر. آنها هرچه در کاوش در جهان به پیش رفته اند، گستره کاوش نشده وسیع تری را پیش روی خود دیده اند، گویی که این اقیانوس ناشناخته انتهایی ندارد. در این مقاله تصمیم داریم با بررسی زندگی، تلاش ها و دستاورد های چند تن از بزرگترین دانشمندان و فیزیکدانان با حوزه مختلف پژوهش در فیزیک و دشواری های آن آشنا شویم.

کهکشانفکیهان،جهان

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 3  توسط tehran  | 

نابود نمودن دشمن از راه دور ، با جریانی از ماده‌ای مرگبار ، مدتها موضوع داستانهای علمی - تخیلی بوده است. آیا می‌توان آن را به واقعیت درآورد؟ فیزیک نیرنگ باز است، اما سرمایه گذاریهای ارتش ایلات متحده حاکی از آن است که آنها تصمیم گرفته‌اند سلاحهای تشعشعی را بوسیله کلیفوردبیل به واقعیت در آورند. در دهه ۷۰ میلادی ، زمانی که کاپیتان کرک ستاره تلویزیون بود، فن آوران معتقد بودند که تا سال ۱۹۹۷ تخیلات علمی به آن واقعیاتی علمی تبدیل می‌شوند و سلاحهای دستی لیزری ، تولید خواهند شد.
مشکلات عمده
مشکل عمده سلاحهای لیزری ، فن آوری آنهاست. در حال حاضر این سلاحها به اندازه یک اتوبوس هستند و در ضمن لیزرهای پر قدرت به توان الکتریکی و شیمیایی بالایی نیازمندند. انرژی الکتریکی ، گازهای شیمیایی را تحریک می‌کند و بدین ترتنیب اتمهای گاز برانگیخته شده ، میزان انرژی بالاتری پیدا می‌کنند و شعاع لیزری ساطع می‌شود (لیزر منبعی است از گرما و نور به شکل امواج همسان ممتد یا متناوب).

کاربرد نظامی لیزر
از زمان اختراع لیزر در سال ۱۹۶۰، کاربردهای نظامی انرژریهای هدایت شده ، طراحان دفاعی را به دلیل ویژگیهایی همچون نامحدود بودن مهمات و توانایی تخریب فراوان و کنترل از راه دور ، هیجان زده ساخت. همراه با روند تکامل لیزرها ، مجموعه‌ای از کاربردها از چاقوهای جراحی لیزری گرفته تا دستگاههای خودکار پخش موسیقی با دیسکهای فشرده ، ساخته شدند. البته هنوز هم سلاحهای تشعشعی که بتوانند تانکها را ذوب کنند، صورت واقعیت به خود نگرفته‌اند و هم اکنون استفاده نظامی از لیزرها ، محدود به هدف گیری و اندازه گیری مسافت به منظور افزودن بر دقت گلوله‌های تفنگ و توپ و نیز بمبهاست. در طی دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی ، وزارت دفاع ایالات متحده با انجام آزمایشهای گوناگونی ، سلاحهایی با انرژی هدایت شده را مورد بررسی قرار داد. این امر با این کار مشهور دفاع استراتژیک ریگان به اوج رسید، اما با فروکش کردن جنگ سرد ، بودجه سلاحهای لیزری نیز کاهش یافت و بدین لحاظ تا کنون تنها نمونه‌های کاربردی اندکی از آنها ساخته شده است.

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 3  توسط tehran  | 

در سال 430 پیش از میلاد، دموکریتوس ابرا، قسمت های سازنده ماده را اتم نامید. اتم در یونان که دموکریتوس در آن کشور زندگی می کرد، معنی بخش ناپذیر (چیزی که نمی توان تقسیمش کرد) را می داد.

دموکریتوس فکر می کرد که اتم ها جامد و محکم و خراب نشدنی هستند و نمی توانند به هم فشرده یا چلانده شوند. او خیلی به واقعیت نزدیک بود. با این که در جزییات اشتباه می کرد.

ایده های دموکریتوس با توجه به این که او و دوستانش فقط از ابزار مغزشان استفاده می کردند خیلی خوب بود. اما یک تفاوت بزرگ بین آن چه که او درباره اتم تصور می کرد و آن چه که دانشمندان امروزی از اتم تصویر می کنند وجود دارد..

چرا اتم های گم شده مهمند؟ به دلیل "موتور جت" بودن. پرفسور کالینز درباره فلزات ساخته شده از مخلوط موادی به نام ترکیبات میان فلزی مطالعه می کند. بخش های حیاتی و بسیار مهم موتورها در جت های مسافربری از ترکیبات میان فلزی تشکیل شده اند. میان فلزی ها مواد به شدت محکمی هستند. حتی موقعی که در دمای بالا و تحت نیروهای شدید گریز از مرکز کار می کنند.

اما اتم های گم شده که همچنین به نام "تهی ها" شناخته می شوند، همیشه در دمای بالا در جامدات حاضرند و همه باید نگران باشند که اگر آنها به هم فشرده شوند، یک تکه از موتور هواپیمای جت ممکن است سقوط کند! بنابراین پرفسور کالینز می خواهد بفهمد که میان فلزی ها چه موادی هستند. آیا آنها دسته و گروهند و چگونه می توان آنها را از توده شدن و به هم فشرده شدن حفظ کرد. 

از زاویه دیگری هم می توان به اتم ها نگاه کرد. اگر هسته یک اتم به اندازه یک توپ بسکتبال باشد، مدارهای الکترون هایش حدود 24 کیلومتر می شوند!

بنابراین یک اتم چیست؟ پرفسور کالینز می گوید: "اتم  بیشترش فضای خالی است". آیا این یک کمی شما را عصبی نمی کند؟ علاوه بر این فضای خالی، اتم ها کاملاً مثل بلوک های ساختمانی کار می کنند. هیچ کس تا حالا از بلوک های ساختمانی بیرون نیفتاده است!

اگر صد میلیون اتم در یک ردیف به خط شوند به اندازه حدود یک سانتی متر گسترده می شوند! حالا تصور کنید که  چگونه می توانیم درباره چیزهای به این کوچکی بیشتر بدانیم.

پرفسور کالینز می گوید که یکی از بهترین راه ها برای فهم مثالی از اتم ها با چشم غیرمسلح، کریستال است. جامداتی مانند فلزات، استخوان ها و سنگ جواهر همه از کریستال ساخته شده اند. یک کریستال معمولی همان سنگ نمک است. کریستال ها از تعداد زیادی از اتم ها وکه به ردیف و به شکل مرتب و منظم چیده شده اند، تشکیل شده اند. در کریستال اتم ها ردیف بالای ردیف و لایه بالای لایه قرار گرفته اند. شکل کریستال ها مثل مکعب های کوچک سنگ نمک در زیر یک دوربین درشت نما است.

اما هیچ کس واقعاً نمی دانست که کریستال ها لایه های اتم هستند تا این که دانشمندان سعی کردند به طور مستقیم تر طبیعت اتم ها را بفهمند. در ابتدای قرن بیستم دو فیزیکدان به نام های "مکس وان لائو" و "ویلیام برگ" راهی پیدا کردند که با نگاه کردن به پراکندگی اشعه ایکس، توده اتم ها را در کریستال ها محاسبه کنند. به این ترتیب در طی این سال ها چیزهای بسیار زیادی درباره اتم ها دانسته شده. تا حالا که دانشمندان درباره اتم ها ناپیدا مطالعه می کنند.

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 3  توسط tehran  | 

ایران مسلح به بمب اتم، یک ضرورت تاریخی  برای برون رفت خاورمیانه  از قرون وسطی

قبل از مقدمه

       در مقدمه‌  این مقاله  نگاهی کوتاه  به نقش کلیدی قدرت و توانِ  نظامی  در شکل گیری امپراطوری ها و قدرت های برتر سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و در "جهان بعد از هیروشیما، جهانِ اتمی‌ها و جهان غیر اتمی‌ها" نگاهی به نقش بمب اتم در شکل گیری جهانِ بعد از جنگ جهانی دوم خواهم داشت.  "خاور میانه، جهان غیر خودی ها،  جهانِ خلع سلاح شده" اختصاص خواهد داشت  به بررسی  وضعیت نظامی و امنیتی خاورمیانه‌ی بعد از جنگ جهانی دوم، شکل گیری   جهان خودی ها و جهان غیر خودی ها و انحصار استفاده از قدرت نظامی در دست نیروی برتر.  و  در عنوان آخر این مقاله "ایران اتمی یک ضرورت  تاریخی برای برون رفت خاور میانه از قرون وسطی"  نگاهی کوتاه  خواهم داشت  به ضروت یک ایران مسلح به بمب اتم ، به موقعیت ها و چشم اندازها

      در این مقاله تنها به  موقعیت ها و چشم اندازهای سناریوی ایران اتمی چشم خواهم داشت. در این مقاله  به خطرات، دلهره ها و نگرانی ها در صورت وقوع این سناریو نخواهم پرداخت. این مقاله بیشتر سخنی با خود و تلاشی برای پاسخ به دلهره ها وتلاشی برای پاسخ به هجوم سیل  سوالهایی  است که گاه تا سرحد غیر قابل تحمل خود را به من تحمیل می کنند.

مقدمه
قدرت برتر نظامی، پایه اصلی شکل گیری تمدن

     قدرت برتر نظامی یکی از مهمترین عناصر شکل گیری قطب های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی و عامل اصلی و کلیدی کنترل و برتری یک قوم، قبیله، شهر، کشور و یا  قاره  بر قوم ، قبیله، شهر،  کشور یا قاره ای دیگر است. پایه های اصلی امپراطوری ایران باستان سوارکاران  و قدرت دریایی برتر این امپراتوری در دریا  بوده است. اوج گیری تمدن  یونان باستان در اوایل قرن پنجم پیش از میلاد مسیح بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیای این منطقه که  قدرت دفاعی مناسبی را در برابر امپراطوری ایران در اختیار آنها قرار می دهد   و قدرت برتر جنگجویان پیاده نظام اسپارتا، یک غیر ممکن است. تاکتیک برتر فیلیپ دوم در میادین جنگ عامل مهم قدرت یابی امپراطوری مقدونی و در نهایت فتح امپراطوری ایران باستان توسط اسکندر است.

  شکل گیری قدرت برتر در دوران معاصر همزمان است با انفجار سلاح برتر در پایان  جنگ جهانی دوم.  تنها در سایه ی قدرت نظامی برتر است که امکان به وجود آمدن قطب های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی امکان پذیر است. قدرت نظامی برتر علاوه بر ایجاد و جذب نیرو و سرمایه ی ارزان،  فضای لازم و امنیت لازم برای تکامل بنیادهای اقتصادی سیاسی و فرهنگی در کشوربرتر را فراهم می اورد.  تمدن یونان باستان بدون تکیه به زمین های حاصلخیز مناطق مستعمره   و نیروی بازوی  اسرا و دانش خارجی های ساکن آتن؛ و قدرت نظامی سیاسی و فرهنگی امریکا بدون تضمین جریان ارزان نفت خاورمیانه و جذب نیروهای متخصص و زبده از مناطق تحت نفوذ یک غیر ممکن  بوده و هست. قدرت نظامی علاوه بر تضمین نیروی کار ارزان و مواد اولیه ارزان به عنوان یک سپر دفاعی متضمن  ایچاد صلح و ثبات و ایجاد رشد و تکامل ساختارهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در کشور یا منطقه ی برتر است. 

جهان بعد از هیروشیما، جهانِ اتمی‌ها و جهان غیر اتمی‌ها

    جهان بعد از جنگ جهانی دوم بدون در نظر گرفتن نقش بمب اتم قابل توضیح نیست. انفجار در هیروشیما نقطه ی پایان جنگ جهانی دوم و شکست آلمان نازی و نقطه شروع شکل گیری آمریکا به عنوان قدرت برتر درجهان بعد از جنگ است. بمب اتم نه تنها نقطه ی پایان جنگ جهانی دوم که نقطه آغاز" جهان خودی ها"( جهانِ دارای بمب اتم) و" جهان غیر خودی ها"( جهان فاقد بمب اتم) است. در این تقسیم بندی، جهان دارای بمب اتم" شهروند" و جهان فاقد این سلاح "غیر شهروند" محسوب می شوند.  در این تقسیم بندی تنها درجهان خودی ها، جهان اتمی ها و جوامع پیرامونی آن است که می تواند فرهنگ، هنر، علم ، صنعت ، تکنولژی ، ساختارهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و در زیر چتر و حفاظ امنیتی این سلاح    رشد کند و به تکامل برسد. در این زمین بازی،  واقعیت جهان غیر خودی ها نه تنها برای منابع اولیه ارزانش یک ضرورت است که جهان غیر خودی ها  برای تعریف "خودی ها" از" خود" هم  یک ضرورت تاریخی است.

     اگر نیروی کار برده ها، دانش خارجی های ساکن آتن و زمین های حاصلخیز مناطق تحت نفوذ یک عامل حیاتی برای رشد و تکامل تمدن یونان باستان است، حضور فیزیکی برده ها، زنان و خارجیان ساکن آتن به همراه  حضور سایه امپراطوری عظیم ایران باستان و در نهایت شکست این امپراطوری در پشت دروازه های آتن در 497 قبل از میلای هم ضرورتی  دیگر است که بدون آن آتنی نمی تواند به تعریف از خود به عنوان شهروند( واژه ی شهروند به معنی انسان به کار برده می شده. ارسطو از آتنی با عنوان انسان نام می برد) برسد.  تصویر آتنی از خود نقش کلیدی در ساختن تمدن یونان باستان دارد. در واقع شکست امپراطوری ایران در پشت دروازه های آتن تایید نظام و روابط حاکم بر آتن است. نظام و سازمانی که توانسته در مقابل یک امپراطوری عظیم مقاومت کند.

     انفجار بمب اتم نه تنها باعث حفظ ثبات و امنیت برای به صاحبان این سلاح که تایید و تاکید تصویر نیروی برتر از خود در نزد خود و در نزد دشمن است. این قدرت موتور حرکت و اعتماد به نفس جامعه موفق و در نهایت و با تکیه به آن  مرز بین خودی ها و غیر خودی ها کاملا روشن و کادربندی می شود. در نهایت بمب اتم تایید روندی است که با  رنسانس در اروپا شروع می شود. روندی که از اوایل قرن سیزدهم در ایتالیا شروع می شود و. در نیمه دوم قرن شانزدهم منجر به تولد شهروند در اروپا می شود. پیشرفتهای علمی، تحولات سیاسی اقتصادی اجتماعی در اروپا تولد تدریجی شهروند را به دنبال دارد. شهروندی که مشخصه ی تولد فردگرایی  در سایه توالت بهداشتی، عطر، رقص، موسیقی، لباس های فاخر، تغییر آداب معاشرت متولد و با انفجار در هیروشیما به خودباوری نسبی می رسد.

خاور میانه، جهان غیر خودی ها،  جهانِ  خلع سلاح شده

      روابط عقب افتاده سیاسی اجتماعی اقتصادی خاورمیانه  در مقطع پایان جنگ، و نبودن یک کشور با وزنه ی بالا و تاثیر گذار در مقطع پایان جنگ باعث شد که این منطقه نتواند زمینه های لازم برای پیشرفت اقتصادی، سیاسی، و فرهنگی در آینده بعد از جنگ را برای این کشورها تضمین کند.  اگر در دوران امپراطوری ایران باستان سلاح کارآ و برتر،  نیروی سواره نظام، و در یونان باستان نیروی برتر نظامی،  پیاده نظام اسپارتا، و سلاح برتر  امپراطوری مقدونی تاکتیک منحصر به فرد آنها در میادین جنگ است، در جهان بعد از جنگ جهانی دوم، سلاح برتر تنها یک نام دارد بمب اتم. در کنتکس بمب اتم  کشور یا منطقه ای که  به صدها فروند هواپیمای پیشرفته و تانک و توپ پسامدرن هم مجهز باشد  غیر نظامی و خلع سلاح به حساب می آید.

      بر این اساس خاور میانه بعد از جنگ جهانی دوم  یک خاور منطقه ی خلع سلاح شده، یک منطقه ی عریان به حساب می آید.   کشورهای این منطقه  بعد از جنگ جهانی دوم مناطق نفوذ شرق یا غرب هستند. در این دوران نه تنها  ساختارهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این کشورها به طور عمده دچار تغییر و دگرگونی نمی شود که به عکس این منطقه در دوره های نسبتا طولانی شاهد پس رفت های،   ساختارهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود  هم هستند. علاوه بر نبود  زمینه های یک حرکت و موتور بومی،   سیاست های استعماری کشورهای برتر در این پس رفت گاه نقش کلیدی  داشته اند. یک نمونه از آن سرنگونی حکومت دکتر مصدق توسط امریکا و حمایت از نیروهای عقب افتاده  در افغانستان و به وجود آوردن زمینه های اسلامگرایی افراطی  است. 

        برخورد قدرت های برتر و به ویژه امریکا با مردم این منطقه شباهت فراوانی به نگاه شهروند آتن باستان به خود و به بیگانگان ( بربرها) دارد.  در آتن باستان شهروند آتن به معنی انسان به کار برده می شود. دراین تعریف زنها، برده ها، خارجی های ساکن آتن، و مردم خارج از حوزه جغرافیایی آتن در آن جا نمی گیرند و از حقوق شهروندان   برخوردار نیستند. بر این اساس شهروندان قدرت برتر و شهروندان  کشورهای همسایه ی فرهنگی،  شهروند و وآدمهای خارج از این حوزه ی فرهنگی غیر خودی و شهروند به حساب نمی آیند.  در واقع رفتار قدرت برتر با انسان خاورمیانه ای  شباهت بسیاری به  رفتار طبقه ی اشراف در قرون وسطی با طبقه ی دهقان  دارد.  در اروپای قرون وسطی حق به همراه داشتن نیروی نظامی مخصوص طبقه اشراف بوده و به عبارتی زمین دار یا مالک با توجه به قدرت مالی اجازه داشته تعداد مشخصی نیروی نظامی به همراه داشته باشد. تعداد افراد نظامی همراه یک اشراف زاده نشاندهنده قدرت مالی او بوده است. این حق انحصاری و در مقابل دهقان از حق داشتن هر گونه سلاح محروم بوده است.  در این تعریف کشورهای خاورمیانه دهقان قرون وسطی و قدرت برتر نظامی فعلی،  اشرافیت قرون وسطی است. بعد از پایان جنگ سرد و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این استفاده انحصاری از قدرت بیش از هر زمان دیگری قابل لمس است. قدرت نظامی برتر به صاحب قدرت حق بمباران شهرها، غیرنظامیان ، اشغال و تهدید کشورها، شکنجه ، ربودن و زندانی کردن  شهروندان غیر خودی از طرف صاحب قدرت قانونی مشروع و در چهارچوب حقوق بشر تعریف می شود. . لشکرکشی های بوش پدر  و پسر و تهدید نظامی کشورها  و ایجاد زندانهای مخفی و  زندان گوانتاناما در چهارچوب همین کنتکس قابل ارزیابی است.  

 

ایران اتمی یک ضرورت  تاریخی برای برون رفت خاور میانه از قرون وسطی 

 

       سناریوی ایران مجهز به بمب اتم، نه تنها می تواند موقعیت خاور میانه را  از وضعیت فلاکت بار فعلی  نجات دهد،  بلکه  می تواند انسان خاورمیانه را در یک چشم انداز نه چندان دور  از غیر خودی به خودی و در نهایت در چشم خود و دیگران از امت به شهروند  تبدیل خواهد کرد.  در صورت دست یابی ایران به سلاح اتمی علاوه بر ایجاد یک بالانس و چتر نظامی ضروری در منطقه،  تاثیرات روانی مثبت و  بسیار گسترده ای هم  به دنبال خواهد داشت. در صورت تحقق این امر نگاه انسان خاورمیانه ای به خود و تصویر خود از خود و نگاه طرف مقابل به خاورمیانه دچار تغییر و دگرگونی های   استراتژیک خواهد شد.  دست یابی خاورمیانه به بمب اتم در درجه اول موجب ویرانی تصویر انسان خاورمیانه در ذهن و روان طرف مقابل است. دست یابی این منطقه به سلاح اتمی پیش زمینه های لازم را برای جلو آوردن جدی دست طرف مقابل برای همکاری فراهم خواهد آورد. دست یابی این منطقه به سلاح اتمی از لشکر کشی های آینده توسط  جرج بوش نوه در این منطقه جلوگیری خواهد کرد.  دست یابی به این سلاح به از لحاظ روانی در درجه اول خفت و خاری چند دهه ی اخیر را جبران خواهد کرد.  و در قدم بعد بمب اتم توان ساخت ساختارهای لازم برای به وجود آوردن زیر ساخت های لازم برای داشتن دندانهای سالم، بمب اتم قدرت کافی برای وارد کردن جدی میز و صندلی مدرنیته  در زیر سقف خاورمیانه ، قدرت کافی برای ساخت توالت مدرن ، قدرت کافی برای فرهنگ سازی ،  قدرت کافی برای گرفتن آفتابه از دست انسان خاورمیانه و دادن دستمال توالت و دادن کارت حق رای به دست او را خواهد داشت.

        ایجاد صلح پایدار و برون رفت از این برزخ  در خاورمیانه وابسته و در گرو به وجود آمدن یک  بالانس نظامی است. من فکر می کنم مسلح شدن ایران به بمب اتم نه تنها موجب تضمین ثبات در ایران که تثبیت ثبات و شکوفایی اقتصادی و سیاسی در کل منطقه  را هم به دنبال خواهد داشت.  بنا بر این ارزیابی، بمب اتم یک ضرورت استراتژیک برای حفظ بقای کشور و منطقه ی ما از جمله اسرائیل است.

      درصورت وقوع این سناریو ما شاهد حل عادلانه مسئله ی فلسطین و در یک چشم انداز نسبتا کوتاه  اسرائیل می تواند نقش بسیار مثبتی را به عهده بگیرد. با توجه به تجربه و ساختارهای پیشرفته  سیاسی ، نظامی و اقتصادی  و فنی اسرائیل ، این کشور می تواند به  موتور حرکت خاور میانه و حلقه ی ارتباط برای انتقال دانش برای  زیرساختهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این منطقه  تبدیل شود.  در یک چشم انداز تاریخی بقای کشور اسرائیل در گرو به وجود آمدن بالانس نظامی در این منطقه است.

      نکته ی آخر در باره بمب اتم، پارادکس نقش این سلاح مهیب به عنوان نیرو و عاملی لازم برای ایجاد صلح و امنیت است.   قدرت مخرب این سلاح از آن یک  نیروی   نیروی بازدارنده ساخته است. نقش بمب اتم بعد از انفجار اولیه یک نقش سازنده و مثبت بوده است. دستیابی هند و به پاکستان زمینه ساز صلح پایدار و یک عامل مهم برای عدم برخورد نظامی در آینده بین این دو کشور ارزیابی می شود. 
من فکر می کنم دستیابی ایران به بمب اتم نه تنها خاورمیانه را دچار ثبات سیاسی، اقتصادی و نظامی خواهد کرد،  بلکه من فکر می کنم امنیت و صلح و ثبات جهانی نیز وابسته به دستیابی ایران به بمب اتم است. در این میان سوال اساسی این است که آیا  کشور ما  در صورت دستیابی به این سلاح از بلوغ سیاسی کافی برخوردار است  که بتواند تاریخ و نقش بازدارنده این سلاح را درک و از آن در جهت منافع ملی و حفظ ثبات درجهان از آن استفاده کند یا خیر.

 

رضا شهرستانی

اول مارس دوهزاروشش

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 2  توسط tehran  | 

بمب هاي اتمي شامل نيروهاي قوي و ضعيفي اند كه اين نيروها هسته يك اتم را به ويژه اتم هايي كه هسته هاي ناپايداري دارند، در جاي خود نگه مي دارند. اساسا دو شيوه بنيادي براي آزادسازي انرژي از يك اتم وجود دارد:

1- شكافت هسته اي: مي توان هسته يك اتم را با يك نوترون به دو جزء كوچك تر تقسيم كرد. اين همان شيوه اي است كه در مورد ايزوتوپ هاي اورانيوم (يعني اورانيوم 235 و اورانيوم 233) به كار مي رود.

- همجوشي هسته اي: مي توان با استفاده از دو اتم كوچك تر كه معمولا هيدروژن يا ايزوتوپ هاي هيدروژن (مانند دوتريوم و تريتيوم) هستند، يك اتم بزرگ تر مثل هليوم يا ايزوتوپ هاي آن را تشكيل داد. اين همان شيوه اي است كه در خورشيد براي توليد انرژي به كار مي رود. در هر دو شيوه ياد شده ميزان عظيمي انرژي گرمايي و تشعشع به دست مي آيد.

براي توليد يك بمب اتمي موارد زير نياز است:

يك منبع سوخت كه قابليت شكافت يا همجوشي را داشته باشد.

- دستگاهي كه همچون ماشه آغازگر حوادث باشد.

- راهي كه به كمك آن بتوان بيشتر سوخت را پيش از آنكه انفجار رخ دهد دچار شكافت يا همجوشي كرد.

در اولين بمب هاي اتمي از روش شكافت استفاده مي شد. اما امروزه بمب هاي همجوشي از فرآيند همجوشي به عنوان ماشه آغازگر استفاده مي كنند.

بمب هاي شكافتي (فيزيوني): يك بمب شكافتي از ماده اي مانند اورانيوم 235 براي خلق يك انفجار هسته اي استفاده مي كند. اورانيوم 235 ويژگي منحصر به فردي دارد كه آن را براي توليد هم انرژي هسته اي و هم بمب هسته اي مناسب مي كند. اورانيوم 235 يكي از نادر موادي است كه مي تواند زير شكافت القايي قرار بگيرد.اگر يك نوترون آزاد به هسته اورانيوم 235 برود،هسته بي درنگ نوترون را جذب كرده و بي ثبات شده در يك چشم به هم زدن شكسته مي شود. اين باعث پديد آمدن دو اتم سبك تر و آزادسازي دو يا سه عدد نوترون مي شود كه تعداد اين نوترون ها بستگي به چگونگي شكسته شدن هسته اتم اوليه اورانيوم 235 دارد. دو اتم جديد به محض اينكه در وضعيت جديد تثبيت شدند از خود پرتو گاما ساطع مي كنند. درباره اين نحوه شكافت القايي سه نكته وجود دارد كه موضوع را جالب مي كند.

- احتمال اينكه اتم اورانيوم 235 نوتروني را كه به سمتش است، جذب كند، بسيار بالا است. در بمبي كه به خوبي كار مي كند، بيش از يك نوترون از هر فرآيند فيزيون به دست مي آيد كه خود اين نوترون ها سبب وقوع فرآيندهاي شكافت بعدي اند. اين وضعيت اصطلاحا «وراي آستانه بحران» ناميده مي شود.

2 - فرآيند جذب نوترون و شكسته شدن متعاقب آن بسيار سريع و در حد پيكو ثانيه (12-10 ثانيه) رخ مي دهد.

3 - حجم عظيم و خارق العاده اي از انرژي به صورت گرما و پرتو گاما به هنگام شكسته شدن هسته آزاد مي شود.

انرژي آزاد شده از يك فرآيند شكافت به اين علت است كه محصولات شكافت و نوترون ها وزن كمتري از اتم اورانيوم 235 دارند. اين تفاوت وزن نمايان گر تبديل ماده به انرژي است كه به واسطه فرمول معروف E=mc2 محاسبه مي شود. حدود نيم كيلوگرم اورانيوم غني شده به كار رفته در يك بمب هسته اي برابر با چندين ميليون گالن بنزين است. نيم كيلوگرم اورانيوم غني شده انداز ه اي معادل يك توپ تنيس دارد. در حالي كه يك ميليون گالن بنزين در مكعبي كه هر ضلع آن 17 متر (ارتفاع يك ساختمان 5 طبقه) است، جا مي گيرد. حالا بهتر مي توان انرژي آزاد شده از مقدار كمي اورانيوم 235 را متصور شد.براي اينكه اين ويژگي هاي اروانيوم 235 به كار آيد بايد اورانيوم را غني كرد. اورانيوم به كار رفته در سلاح هاي هسته اي حداقل بايد شامل نود درصد اورانيوم 235 باشد.در يك بمب شكافتي، سوخت به كار رفته را بايد در توده هايي كه وضعيت «زير آستانه بحران» دارند، نگه داشت. اين كار براي جلوگيري از انفجار نارس و زودهنگام ضروري است. تعريف توده اي كه در وضعيت «آستانه بحران» قرار داد چنين است: حداقل توده از يك ماده با قابليت شكافت كه براي رسيدن به واكنش شكافت هسته اي لازم است. اين جداسازي مشكلات زيادي را براي طراحي يك بمب شكافتي با خود به همراه مي آورد كه بايد حل شود.

1 - دو يا بيشتر از دو توده «زير آستانه بحران» براي تشكيل توده «وراي آستانه بحران» بايد در كنار هم آورده شوند كه در اين صورت موقع انفجار به نوترون بيش از آنچه كه هست براي رسيدن به يك واكنش شكافتي، نياز پيدا خواهد شد.

2 - نوترون هاي آزاد بايد در يك توده «وراي آستانه بحران» القا شوند تا شكافت آغاز شود.

3 - براي جلوگيري از ناكامي بمب بايد هر مقدار ماده كه ممكن است پيش از انفجار وارد مرحله شكافت شود براي تبديل توده هاي «زير آستانه بحران» به توده هايي «وراي آستانه بحران» از دو تكنيك «چكاندن ماشه» و «انفجار از درون» استفاده مي شود.تكنيك «چكاندن ماشه» ساده ترين راه براي آوردن توده هاي «زير بحران» به همديگر است. بدين صورت كه يك تفنگ توده اي را به توده ديگر شليك مي كند. يك كره تشكيل شده از اورانيوم 235 به دور يك مولد نوترون ساخته مي شود. گلوله اي از اورانيوم 235 در يك انتهاي تيوپ درازي كه پشت آن مواد منفجره جاسازي شده، قرار داده مي شود.كره ياد شده در انتهاي ديگر تيوپ قرار مي گيرد. يك حسگر حساس به فشار ارتفاع مناسب را براي انفجار چاشني و بروز حوادث زير تشخيص مي دهد:

1 - انفجار مواد منفجره و در نتيجه شليك گلوله در تيوپ

2 - برخورد گلوله به كره و مولد و در نتيجه آغاز واكنش شكافت

3- انفجار بمب

در «پسر بچه» بمبي كه در سال هاي پاياني جنگ جهاني دوم بر شهر هيروشيما انداخته شد، تكنيك «چكاندن ماشه» به كار رفته بود. اين بمب 5/14 كيلو تن برابر با 500/14 تن TNT بازده و 5/1 درصد كارآيي داشت. يعني پيش از انفجار تنها 5/1 درصد ازماده مورد نظر شكافت پيدا كرد.

در همان ابتداي «پروژه منهتن»، برنامه سري آمريكا در توليد بمب اتمي، دانشمندان فهميدند كه فشردن توده ها به همديگر و به يك كره با استفاده از انفجار دروني مي تواند راه مناسبي براي رسيدن به توده «وراي آستانه بحران» باشد. البته اين تفكر مشكلات زيادي به همراه داشت. به خصوص اين مسئله مطرح شد كه چگونه مي توان يك موج شوك را به طور يكنواخت، مستقيما طي كره مورد نظر، هدايت و كنترل كرد؟افراد تيم پروژه «منهتن» اين مشكلات را حل كردند. بدين صورت، تكنيك «انفجار از درون» خلق شد. دستگاه انفجار دروني شامل يك كره از جنس اورانيوم 235 و يك بخش به عنوان هسته است كه از پولوتونيوم 239 تشكيل شده و با مواد منفجره احاطه شده است. وقتي چاشني بمب به كار بيفتد حوادث زير رخ مي دهند:

- نفجار مواد منفجره موج شوك ايجاد مي كند.

2 - موج شوك بخش هسته را فشرده مي كند.

3 - فرآيند شكافت شروع مي شود.

4 - بمب منفجر مي شود.

در «مرد گنده» بمبي كه در سال هاي پاياني جنگ جهاني دوم بر شهر ناكازاكي انداخته شد، تكنيك «انفجار از درون» به كار رفته بود. بازده اين بمب 23 كيلو تن و كارآيي آن 17درصد بود.شكافت معمولا در 560 ميلياردم ثانيه رخ مي دهد.

بمب هاي همجوشي: بمب هاي همجوشي كار مي كردند ولي كارآيي بالايي نداشتند. بمب هاي همجوشي كه بمب هاي «ترمونوكلئار» هم ناميده مي شوند، بازده و كارآيي به مراتب بالاتري دارند. براي توليد بمب همجوشي بايد مشكلات زير حل شود:دوتريوم و تريتيوم مواد به كار رفته در سوخت همجوشي هر دو گازند و ذخيره كردنشان دشوار است. تريتيوم هم كمياب است و هم نيمه عمر كوتاهي دارد بنابراين سوخت بمب بايد همواره تكميل و پر شود.دوتريوم و تريتيوم بايد به شدت در دماي بالا براي آغاز واكنش همجوشي فشرده شوند. در نهايت «استانسيلا اولام» دريافت كه بيشتر پرتو به دست آمده از يك واكنش فيزيون، اشعه X است كه اين اشعه X مي تواند با ايجاد درجه حرارت بالا و فشار زياد مقدمات همجوشي را آماده كند.

بنابراين با به كارگيري بمب شكافتي در بمب همجوشي مشكلات بسياري حل شد. در يك بمب همجوشي حوادث زير رخ مي دهند:

1 - بمب شكافتي با انفجار دروني ايجاد اشعه X مي كند.

2 - اشعه X درون بمب و در نتيجه سپر جلوگيري كننده از انفجار نارس را گرم مي كند.

3 - گرما باعث منبسط شدن سپر و سوختن آن مي شود. اين كار باعث ورود فشار به درون ليتيوم - دوتريوم مي شود.

4 - ليتيوم - دوتريوم 30 برابر بيشتر از قبل تحت فشار قرار مي گيرند.

5 - امواج شوك فشاري واكنش شكافتي را در ميله پولوتونيومي آغاز مي كند.

6 - ميله در حال شكافت از خود پرتو، گرما و نوترون مي دهد.

7 - نوترون ها به سوي ليتيوم - دوتريوم رفته و با چسبيدن به ليتيوم ايجاد تريتيوم مي كند.

8 - تركيبي از دما و فشار براي وقوع واكنش همجوشي تريتيوم - دوتريوم ودوتريوم - دوتريوم و ايجاد پرتو، گرما و نوترون بيشتر، بسيار مناسب است.

9 - نوترون هاي آزاد شده از واكنش هاي همجوشي باعث القاي شكافت در قطعات اورانيوم 238 كه در سپر مورد نظر به كار رفته بود، مي شود.

10 - شكافت قطعات اروانيومي ايجاد گرما و پرتو بيشتر مي كند.

11 - بمب منفجر شود.

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 2  توسط tehran  | 

 
اتم، کوچکترین جزء اصلی غیر قابل تقلیل یک سیستم شیمیایی می‌باشد.
 
ریشه لغوی
این کلمه، از کلمه یونانی atomos، غیر قابل تقسیم، که از a-، بمعنی غیر و tomos، بمعنی برش، ساخته شده است. معمولا به معنای اتم‌های شیمیایی یعنی اساسی‌ترین اجزاء مولکول‌ها و مواد ساده می‌باشد.
 
تاریخچه شناسایی اتم
مواد متنوعی که روزانه در آزمایش و تجربه با آن روبه رو هستیم، متشکل از اتم‌های گسسته است. وجود چنین ذراتی برای اولین بار توسط فیلسوفان یونانی مانند دموکریتوس (Democritus)، لئوسیپوس (Leucippus) و اپیکورینز (Epicureanism) ولی بدون ارائه یک راه حل واقعی برای اثبات آن، پیشنهاد شد. سپس این مفهوم مسکوت ماند تا زمانیکه در قرن 18 راجر بسکوویچ (Rudjer Boscovich) آنرا احیاء نمود و بعد از آن توسط جان دالتون (John Dalton) در شیمی بکار برده شد.
راجر بوسویچ نظریه خود را بر مبنای مکانیک نیوتنی قرارداد و آنرا در سال 1758 تحت عنوان:
Theoria philosophiae naturalis redacta ad unicam legem virium in natura existentium
چاپ نمود.
براساس نظریه بوسویچ، اتمها نقاط بی‌اسکلتی هستند که بسته به فاصله آنها از یکدیگر، نیروهای جذب کننده و دفع کننده بر یکدیگر وارد می‌کنند. جان دالتون از نظریه اتمی برای توضیح چگونگی ترکیب گازها در نسبتهای ساده، استفاده نمود. در اثر تلاش آمندو آواگادرو (Amendo Avogadro) در قرن 19، دانشمندان توانستند تفاوت میان اتم‌ها و مولکول‌ها را درک نمایند. در عصر مدرن، اتم‌ها، بصورت تجربی مشاهده شدند.
 
اندازه اتم
اتم‌ها، از طرق ساده، قابل تفکیک نیستند، اما باور امروزه بر این است که اتم از ذرات کوچکتری تشکیل شده است. قطر یک اتم، معمولا میان 10pm تا 100pm متفاوت است.
 
ذرات درونی اتم
در آزمایش‌ها مشخص گردید که اتم‌ها نیز خود از ذرات کوچکتری ساخته شده‌اند. در مرکز یک هسته کوچک مرکزی مثبت متشکل از ذرات هسته‌ای ( پروتون‌ها و نوترون‌ها ) و بقیه اتم فقط از پوسته‌های متموج الکترون تشکیل شده است. معمولا اتم‌های با تعداد مساوی الکترون و پروتون، از نظر الکتریکی خنثی هستند.
 
طبقه‌بندی اتم‌ها
اتم‌ها عموما برحسب عدد اتمی که متناسب با تعداد پروتون‌های آن اتم می‌باشد، طبقه‌بندی می‌شوند. برای مثال، اتم های کربن اتم‌هایی هستند که دارای شش پروتون می‌باشند. تمام اتم‌های با عدد اتمی مشابه، دارای خصوصیات فیزیکی متنوع یکسان بوده و واکنش شیمیایی یکسان از خود نشان می‌دهند. انواع گوناگون اتم‌ها در جدول تناوبی لیست شده‌اند.
اتم‌های دارای عدد اتمی یکسان اما با جرم اتمی متفاوت (بعلت تعداد متفاوت نوترون‌های آنها)، ایزوتوپ نامیده می‌شوند.
 
ساده‌ترین اتم
ساده‌ترین اتم، اتم هیدروژن است که عدد اتمی یک دارد و دارای یک پروتون و یک الکترون می‌باشد. این اتم در بررسی موضوعات علمی، خصوصا در اوایل شکل‌گیری نظریه کوانتوم، بسیار مورد علاقه بوده است.
 
واکنش شیمیایی اتم‌ها
واکنش شیمیایی اتم‌ها بطور عمده‌ای وابسته به اثرات متقابل میان الکترون‌های آن می‌باشد. خصوصا الکترون‌هایی که در خارجی‌ترین لایه اتمی قرار دارند، به نام الکترون‌های ظرفیتی، بیشترین اثر را در واکنش‌های شیمیایی نشان می‌دهند. الکترون‌های مرکزی (یعنی آنهایی که در لایه خارجی نیستند) نیز موثر می‌باشند، ولی بعلت وجود بار مثبت هسته اتمی، نقش ثانوی دارند.
 
پیوند میان اتم‌ها
اتم‌ها تمایل زیادی به تکمیل لایه الکترونی خارجی خود و (یا تخلیه کامل آن) دارند. لایه خارجی هیدروژن و هلیم جای دو الکترون و در همه اتمهای دیگر طرفیت هشت الکترون را دارند. این عمل با استفاده مشترک از الکترونهای اتم‌های مجاور و یا با جدا کردن کامل الکترون‌ها از اتمهای دیگر فراهم می‌شود. هنگامیکه الکترونها در مشارکت اتمها قرار می گیرند، یک پیوند کووالانسی میان دو اتم تشکیل می‌گردد. پیوندهای کووالانسی قویترین نوع پیوندهای اتمی می‌باشند.
 
یون
هنگامیکه بوسیله اتم، یک یا چند الکترون از یک اتم دیگر جدا می‌گردد، یون‌ها ایجاد می‌شوند. یون‌ها اتم‌هایی هستند که بعلت عدم تساوی تعداد پروتو ن‌ها و الکترون‌ها، دارای بار الکتریکی ویژه می‌شوند. یون‌هایی که الکترون‌ها را برمی‌دارند، آنیون (anion) نامیده شده و بار منفی دارند. اتمی که الکترون‌ها را از دست می‌دهد کاتیون (cation) نامیده شده و بار مثبت دارد.
 
پیوند یونی
کاتیون‌ها و آنیون‌ها بعلت نیروی کولمبیک (coulombic) میان بارهای مثبت و منفی، یکدیگر را جذب می‌نمایند. این جذب پیوند یونی نامیده می‌شود و از پیوند کووالانسی ضعیفتر است.
 
مرز مابین انواع پیوندها
همانطور که بیان گردید، پیوند کوالانسی در حالتی ایجاد میشود که در آن الکترون‌ها بطور یکسان میان اتمها به اشتراک گذارده می‌شوند، درحالیکه پیوند یونی در حالی ایجاد می‌گردد که الکترون‌ها کاملا در انحصار آنیون قرار می‌گیرند. بجز در موارد محدودی از حالتهای خیلی نادر، هیچکدام از این توصیف‌ها کاملا دقیق نیست. در بیشتر موارد پیوندهای کووالانسی، الکترون‌ها بطور نامساوی به اشتراک گذارده میشوند، بطوریکه زمان بیشتری را صرف گردش بدور اتم‌های با بار الکتریکی منفی‌تر می‌کنند که منجر به ایجاد پیوند کووالانسی با بعضی از خواص یونی می‌گردد.
بطور مشابهی، در پیوندهای یونی، الکترون‌ها اغلب در مقاطع کوچکی از زمان بدور اتم با بار الکتریکی مثبت‌تر می‌چرخند که باعث ایجاد بعضی از خواص کووالانسی در پیوند یونی می‌گردد.
 
+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 2  توسط tehran  | 

اتم - ملكول - ساختار اتم

از مدتها قبل ،انسان مي داند كه تمام مواد از ذرات بنيادي يا عناصر شيميايي ساخته شده اند. از ميان اين مواد،مثلاً مي توان از اكسيژن ،گوگرد ،و آهن نام برد .كوچكترين ذره آهن ،يك اتم آهن و كوچكترين ذره گوگرد ،يك اتم گوگرد ناميده مي شود .
آهن خالص فقط داراي اتمهاي آهن است و گوگرد خالصل نيز فقط اتمهاي گوگرد دارد . اتمها جرمهاي گوناگوني دارند .سبكترين آنها اتم هيدوژن است .
اتمهاي آهن بسيار سنگينتر از هيدروژن و اتمهاي "اورانيم" از اتمهاي آهن سنگينترند ،يعني جرمشان بيشتر ايت .واژه اتم ،از بان يوناني گرفته شده و معناي آن در واقع "ناكسستني" يا "تقسيم ناپذير" است .
امروزه ما مي دانيم كه امها را هم مي توان به اجزاء كوچكتر تقسيم كرد.ولي به هر حال ،اگر مثلاً يك اتم آهن را درهم بشكنيم ،اجزاء شكسته شده ،و ديگر آهن نسيتند و خصوصيات آهن را ندارند به اين دليل است كه در بسياري از كتابهاي شيمي تعريف زير در باره واژه "اتم" آورده شده است :
"يك اتم كوچكترين سنگ بناي يك عنصرشيميايي است كه كليه خصوصيات ويژه آن عنصر را دارا بوده و در صورت تقسيم آن به اجزاء كوچكتر ،اين خصوصيات را از دست خواهد داد ".
اتمها در مقايسه با كليه چيزهايي كه ما در زندگي معمولي خود با آنها برخورد مي كنيم ،خيلي خيلي كوچك هستند .قطر يك اتم تقريباً سانتيمتر يا 8 - 10×1 سانتيمتراست . با ذكر يك مثال مي توان پي برد كه اتمها چقدر كوچك هستند :
برروي كره زمين تقريباً 5 ميليارد نفر زندگي مي كنند. اگر هر نفر را يك اتم حساب كنيم و با اين اتمها يك زنجير بسازيم طول اين زنجير به زحمت 50 سانتيمتر خواهد شد .
مولكول چيست؟ اتمها مي توانند براي ايجاد ذرات بزرگنر با يكديگر پيوند پيدا كنند و به اصطلاح "مولكولها " را تشكيل دهند.به عنوان مثال ،دو اتم اكسيژن با يكديگر تشكيل يك مولكول اكسيژن را مي دهند. در طبيعت اغلب اوقات اتفاق مي افتد كه امهاي عناصر مختلف به صورت مولكول با يكديگر اتحاد مي يابند .
يكي از معروفترين اين اتحادها مولكول آب است . كه ازيك اتم اكسيژن و دو اتم هيدوژن تشكيل شده است . يك مولكول آمونياك ،يك اتم نيتروژن وسه اتم هيدوژن دارد .
آب و آمونياك برخلاف اكسيژن و كربن عناصر شيميايي نيستند بلكه تركيبات شيميايي از عناصر متقاوت هستند .كوچكترين ذره چنين تركيبي مولكول ناميده مي شود .چنانچه يك مولكول آب را تجزيه كنيم خصوصيات آب از دست مي رود و فقط ذرات تشكيل دهنده آن يعني هيدروژن و اكسيژن باقي مي مانند كه خصوصياتي كاملاً متفاوت با آب دراند .
مولكولهانيز مثل اتمها به طرز غيرقابل تصوري كوچك هستند دريك ليوان ـآب معمولي تقريباً 6000000000000000000000000 يا 24 10×6 مولكول آب وجود دارد . اگر اين لوان آب را به ميزان مساوي بر روي تمام اقيانوسها و درياهاي كره زمين پخش كنيم درهر ليتر از آب درياها ،چندين هزار مولكول از آب ليوان وجود خواهد داشت .
ساختار اتم چيست ؟ تقريباً 75سال پيش "ارنست رادر فورد " در انگلستان مطلبي را كشف كرد كه فيزيك اتمي جديد را نبيان گذارد . اما اكنون به اين مطلب مي پردازيم .اين فيزيكدان بريتانيايي يك ورق نازك طلايي را مورد اصابت ذرات آلفا قرار داد تا در ون اتمها را شناسايي كند .
اگر مواد در يك چنين ورق فلزي بطور متناسب و يكنواخت پخش بودند ذرات آلفا درهمان مسير پرواز خود به حركت ادامه مي دادند،اگر چه در اين حالت كمي از سرعت ذرات آلفا كاسته مي شد. تمام "ذرات آلفا" تقريباً به همين شكل رفتار كردند .البته تعداد كمي نيز كاملاً از مسير خود منحرف شدند درست مثل اينكه به يك گلوله كوچك اما خيلي سنگين برخورد كرده باشند "رادرفورد " از اين آزمايش چنين نتيجه گيري كرد كه تقريبا تمام جرم اتم طلا در يك هسته بسيار كوچك وناچيز تمركز يافته است .
هسته اتم كشف شده بود.امروز ه ما دقيقاً مي دانيم ساختار اتم چيست ."اتم ماننديك منظومه شمسي كوچك است ". در مركز اتم يك هسته بسيار كوچك قرار دارد كه از نظر الكتريكي داراي با ر مثبت است و تقريباً تمام جرم اتم را تشكيل مي دهد به دور اين هسته ذرات كوچك و بسيار سبكي كه داراي بار الكتريكي منفي هستند يعني الكترونها در حركت هستند.
اتمها ي سنگين تر ين فلزات در وقاع داراي "ساختماني اسفنجي " هستند و تقريبا فقط از فضاي خالي تشكيل شده اند اگر هسته اتم را به برزگي يك گيلاس فرض كنيم ،ساختمان اتم با مدارهاي اكتروني خود تقريبا به بزرگي "كليساي دم " در شهر كلن خواهد بود .
قطر هستهه اتم تقريبا برابر سانتيمتر يا 12- 10سانتيمتر مي باشد به عبارت ديگر 100ميليارد هسته اتم دركنار هم زنجيري به طول يك ميليمترخواهند ساخت .
ساده ترين اتم هيدروژن است . دراين اتم فقط يك الكترون به دور هسته بسيار كوچكي مي گردد . در شرايط عادي اين اكترون فقط پنج ميليارددم سانتيمتر يا 9- 10×5 سانتيمتر از هسته فاصله دارد .اما اين الكترون مي تواند روي مدارهاي دور تري نسيت به هسته نيز قرار گيرد و در اينجاست كه متاسفانه و جه تشابه بين اتم و منظومه شمسي از بين مي رود .
حركت الكترون فقط روي مدارهاي ويژه و معين يا به عبارت ديگر"تراز انرژي " مشخصي امكان پذير مي بادش در حالي كه سياره ها در هر فاصله دلخواهي از خورشيد مي توانند حركت كنند مثلا اگريك الكترون از يك مدار داخلي يا به عبارت ديگراز يكتراز پر انرژي تر به يك مدارداخلي يا يك تراز كم انرژي تر منتقل شود مقدار انرژي به شكل يك ذره يا "كوانت نوري " يا "فوتون" رها مي وشد چون فقط مدارها يا ترازهاي انرژي كاملاً معيني وجود دارد در نتيجه فقط ذره هاي نوري يا انرژي كاملاً معيني نيز منتشر خواهند شد و به عبارت ديگردرنمودار موجي طول موجهاي كاملا معيني پديدار مي شوند كه انسان ار روي آنها مي تواند درتمام كيهان يك انم هيدروژن را باز شناسايي كند.
اين مطلب براي ساير عناصر شيميايي نيزصادق است زير بناي علم "طيف نگاري و طيف شناسي " مي باشد كه به كمك آن مثلا مي توان تشخيص داد چه نوع اتمهايي در آتمسفر خورشيد وجود دارند
.

منبع : physicsir.com

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 2  توسط tehran  | 

فشار خون بالا يکي از شايع ترين بيماري ها در غرب و به نوعي در کل دنياي امروز است. گمان مي رود از هر چهار فرد بالغ يک نفر فشار خون بالاي متوسط و از هر 13 نفر يک نفر فشار خون خيلي بالا دارد. اگرچه بسياري از مردم تصور مي کنند فشار خون بالا، بيماري مهمي نيست، اما در صورت درمان نکردن به عواقب وخيم پزشکي منجر مي شود. تحقيقات نشان داده است ناتواني در درمان فشار خون بالا سبب بروز سکته مي شود. فشار خون بالا همچنين فرد را در معرض خطر ابتلا به آنژين صدري (حملات قلبي)، نارسايي قلبي و آسيب کليوي قرار مي دهد. در افرادي که ديابت (افزايش قند خون) دارند، فشار خون بالا باعث بروز مشکلات چشمي جدي شده که ممکن است به کوري منجر شود. حسب تعريف، فشار خون نيروي وارد شده بر ديواره سرخرگ ها ناشي از تخليه خون از قلب به درون شبکه وسيع سرخرگ ها و سياهرگ ها و ميليون ها مويرگ است. در بدن سالم، ديواره عروق خوني قابليت انعطاف دارد و هيچ مانعي در مسير جريان خون وجود ندارد، به طوري که جريان خون به طور مداوم در سراسر بدن حرکت مي کند و خون اکسيژن دار سرشار از مواد غذايي را به سلول ها مي رساند و مواد زائد و دي اکسيد کربن را از دور خارج مي کند. وقتي ديواره عروق تحت تاثير شرايط نامطلوب قرار مي گيرد، قابليت انعطاف خود را از دست مي دهد و جريان خون دچار مشکل مي شود، در نتيجه قلب مجبور است بيشتر تلاش کند تا خون را به بدن برساند. توجه، مشکل در اينجاست که افزايش فشار خون ممکن است بدون علامت باشد. فکر نکنيد در صورت داشتن فشار خون بالا حتماً بايد سردرد داشت يا دچار خون دماغ شد. مهم است همه بدانند که بايد به طور مرتب فشار خون خود را بررسي کنند تا در صورت افزايش، با استفاده از داروهاي کاهنده فشار خون درمان شود. امروزه با توجه به فهم اثرات سوء فشار خون بالا روي قلب و کليه، درمان اين بيماري بيشتر صورت مي گيرد. اگر مبتلا به فشار خون (هيپرتانسيون) هستيد، بدانيد راه هاي ساده، موثر و منحصر به فردي براي درمان آن وجود دارد. هر قدر فهم ما در خصوص چگونگي و سبک زندگي روي سلامتي زيادتر مي شود، بيماران توانايي بيشتري در خودياري براي درمان فشار خون بالا پيدا مي کنند. نکات ساده يي مانند چه غذاها و نوشيدني هايي بخوريم، سيگار يا قليان نکشيم و چگونه از استرس دوري کنيم، به مقدار زيادي در کنترل فشار خون بالا موثرند. در موارد خفيف بيماري، رعايت معيارهاي ذکرشده باعث پايين آمدن فشار خون بدون نياز به دارو خواهد شد. حتي اگر براي درمان فشار خون بالا (هيپرتانسيون) به دارو نياز داشته باشيد، رعايت موارد فوق الذکر در رابطه با کنترل بيماري به شما کمک کرده و احساس موثر بودن درمان را القا مي کند.

فشار خون چيست

قلب از طريق رگ هاي بزرگي که سرخرگ ناميده مي شوند، خون را به سراسر بدن فرستاده، اکسيژن و مواد غذايي مورد نياز مغز و ديگر سلول هاي بدن را تامين مي کند. فشار خون سرخرگ ها به وسيله ميزان تلاش قلب و سلامتي عروق خوني مشخص مي شود. فشار خون بالا يا هيپرتانسيون زماني رخ مي دهد که اين فشار افزايش يابد.

ميزان طبيعي فشار خون چقدر است

فشار خون طبيعي اغلب متغير است. ميزان فشار خون از فردي به فرد ديگر تغيير کرده و در هر فرد طي روز به طور طبيعي بر اساس کار قلب بالا يا پايين مي رود. با افزايش سن فشار خون به آرامي بالا مي رود. در يک فرد جوان طبيعي، متوسط فشار خون حدود 80/120 است. به طور ايده آل فشار خون بايد زير 85/140 باشد، اگر فشار خون به طور مداوم از اين ميزان بالاتر رفت و مثلاً به 90/160 رسيد، نيازمند درمان است.

آيا فشار خون بالا بيماري است

فشار خون بالا به تنهايي يک ناخوشي نيست. در حقيقت بيشتر افرادي که فشار خون شان بالاست احساس خوبي دارند و فاقد علامت هستند. به هر حال درمان فشار خون بالا مهم است زيرا اگر فشار خون براي يک مدت طولاني بالا بماند به رگ هاي خوني آسيب مي رساند و منجر به بروز مشکلات جدي مانند اختلالات بينايي، تصلب شرايين، حمله قلبي، سکته و نارسايي قلبي و کليوي مي شود.

اندازه گيري فشار خون

- براي گرفتن صحيح فشار خون بازو بايد عريان باشد، لذا در موقع اندازه گيري فشار خون لباس راحتي بپوشيد که آستين آن به راحتي بالا رود.

- قاعدتاً بين بازوي راست و چپ اختلاف فشاري وجود ندارد.

- زماني که بازوبند يا کاف (کيسه قابل باد شدن) فشارسنج را دور بازويتان مي بندند، خود را شل کرده و نفس بکشيد.

- قبل از اندازه گيري فشار خون، چاي، قهوه يا هر نوع نوشابه حاوي کولا ننوشيد.

- يک تا دو ساعت قبل از اندازه گيري فشار خون، سيگار يا مواد حاوي نيکوتين مصرف نکنيد.

شيوه اندازه گيري فشار خون

1- بازوبند يا کافي که دور بازويتان بسته مي شود، توسط معاينه گر باد مي شود و موقتاً جريان خون را قطع مي کند و صداي نبض از طريق گوشي قرار داده شده روي بازويتان شنيده مي شود.

2- وقتي فشار بازوبند به آهستگي کاهش مي يابد، خون جريان پيدا کرده و معاينه گر ضربه يي را مي شنود. اولين صداي شنيده شده را سيستول مي نامند.

3- وقتي که قلب در بين دو ضربه استراحت مي کند، ستون جيوه پايين آمده و صداي جريان خون به وضوح شنيده نمي شود، زماني که صدا کاملاً قطع شد، اندازه دوم يا فشار دياستوليک ثبت مي شود.

قرائت فشار خون

قرائت فشار خون به دو صورت است؛ مي نويسيم 80/120 مي خوانيم «120 روي 80». صورت کسر زماني است که قلب منقبض شده و فشار سيستولي ناميده مي شود و مخرج کسر يعني قلب در حال استراحت است و فشار دياستولي ناميده مي شود.

فشار سيستولي؛ حداکثر فشار عروق خوني، زماني است که قلب منقبض مي شود و خون به داخل سرخرگ ها رانده مي شود. وقتي اولين صداي ضربان قلب شنيده مي شود، فشار سيستولي اندازه گيري مي شود که منعکس کننده کار قلب است و مي تواند وابسته به فعاليت فرد باشد. در يک شخص سالم فشار سيستولي در حالت نرمال بين 120تا140 ميليمتر جيوه است.

فشار دياستولي؛ پايين ترين فشار عروق خوني، زماني است که قلب در حال استراحت است و با خون پر مي شود. در يک شخص سالم فشار دياستول 80 ميليمتر جيوه است. به طور کلي پزشکان ترجيح مي دهند اين فشار بالاتر از 85 نرود، گرچه در بعضي شرايط تا 90 ميليمتر جيوه نيز قابل قبول است.

ترس از پزشک

اضطراب باعث بالا رفتن فشار خون مي شود، بنابراين مهم است که شخص قبل از گرفتن فشار خون آرام باشد. فشار خون بعضي افراد با ديدن پزشک بالا مي رود، که به اين حالت فشار خون «روپوش سفيد» يا «مطبي» گفته مي شود. هنوز علت اين مساله به درستي شناخته نشده است. مشخص شده است بعضي از مردم وقتي به پزشک مراجعه مي کنند از ترس تشخيص نگران کننده، دچار اضطراب شده و اين اضطراب به تنهايي باعث بالا رفتن فشار خون مي شود.

پزشک به دنبال چيست

فشار خون بالا يا هيپرتانسيون به وسيله هر دو فشار سيستولي و دياستولي تشخيص داده مي شود. معمولاً اگر فشار سيستولي بالا رود فشار دياستولي نيز بالا مي رود و بالعکس. اعتقاد بر اين است که بالا رفتن فشار دياستولي مهم تر از بالا رفتن فشار خون دياستولي است، زيرا علامتي از سفتي و تنگي سرخرگ هاي کوچک و متوسط است. هيپرتانسيون به اشکال زير است؛

- فشار سيستولي 140 يا بالاتر

- فشار دياستولي 90 يا بالاتر

- هم فشار سيستولي و هم فشار دياستولي بالا باشند.

کنترل فشار خون در منزل

گاهي اوقات پزشک به خصوص زماني که براي اولين بار براي شما دارو تجويز مي کند، به شما پيشنهاد مي کند فشار خود را در منزل کنترل کنيد تا اطلاعاتي در رابطه با پاسخ به درمان به وي بدهيد. در اين موارد مي توانيد فشار خون تان را روزانه يا حتي چند بار در روز بررسي کنيد.

بايدها و نبايدها؛ اگر تصميم به خريد و استفاده از فشارسنج داريد، به دنبال کسي باشيد که به دقت به شما آموزش دهد و اگر در رابطه با استفاده صحيح از آن شک داريد از پزشک يا فرد مطلعي کمک بخواهيد. بالاخره به ياد داشته باشيد يک بار بالا بودن فشار خون مهم نيست بلکه بالا بودن فشار خون در يک دوره از زمان مهم است. براي به دست آوردن تصوير طولاني مدت از فشار خون تان بايد هر روز در يک زمان مشخص و در شرايط يکسان فشار خون را اندازه گيري کنيد. براي اجتناب از قرائت نادرست فشار خون، زماني را انتخاب کنيد که آرام هستيد. (5 دقيقه استراحت قبل از اندازه گيري مفيد است.)

براي نتيجه گيري بهتر به موارد ذيل توجه کنيد؛


 


- يک زمان به خصوص از روز (خواه صبح يا شب) فشار خون را اندازه بگيريد.

- تا نيم ساعت بعد از مصرف قهوه يا کشيدن سيگار صبر کنيد، زيرا کافئين و نيکوتين به طور موقت فشار خون را بالا مي برند.

- آرام نشسته و چند دقيقه با آرامش نفس بکشيد.

- زماني که فشار خون مي گيريد بازوبند را در سطح قلب قرار دهيد.

تشخيص هيپرتانسيون

چون فشار خون بالا معمولاً بدون علامت است، براي آگاهي از وضعيت فشار خون لازم است به طور منظم بررسي شويد. چون فشار خون با افزايش سن تمايل به بالا رفتن دارد، اين مساله اهميت بيشتري پيدا مي کند. فواصل بررسي براساس سطح سلامتي و نظرات پزشک متفاوت خواهد بود.

چه کساني دچار فشار خون بالا مي شوند

اينکه چرا بعضي از ما بيش از ديگران، فشار خون بالا داريم کاملاً مشخص نشده است، اما عوامل قطعي خطر شناخته شده اند.

نژاد؛ بعضي نژادها مانند سياهپوستان بيشتر از ديگران در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند که ممکن است تا حدودي به روش دفع نمک بدن وابسته باشد.

سن؛ فشار خون به طور ثابت از 20 تا 40 سالگي افزايش مي يابد و بعد از آن تمايل دارد که با سرعت بيشتري بالا رود.

جنس؛ در دهه هاي دوم و سوم زندگي فشار خون زنان مختصري پايين تر از فشار خون مردان است. اما در اثر تغييرات هورموني (به طور مثال در حاملگي يا مصرف قرص هاي ضدبارداري) ممکن است شرايط تغيير کند. همين مورد در زناني که هورمون جايگزين (استروژن) مصرف مي کنند، صحت دارد.

شرح حال خانوادگي؛ اگر يکي از والدين يا هر دو فشار خون بالا داشته باشند، خطر ابتلا به اين بيماري دو برابر مي شود.

وزن اضافي؛ چاقي علامت خطري براي فشار خون بالا است. وزن بالا سبب فشار روي قلب مي شود.

رژيم غذايي؛ يک رژيم پر از چربي و نمک، فاقد کلسيم و منيزيم و فسفر باعث بالا رفتن فشار خون مي شود. از خوردن غذاهاي بسته بندي شده (کنسروي) خودداري کنيد و ميوه و سبزيجات بيشتر بخوريد.

استرس؛ نقشي که اضطراب در به وجود آوردن فشار خون بالا ايفا مي کند، هنوز نامشخص است. به هر حال کساني که فشار خون شان در موقعيت هاي استرس زا بالا مي رود (به اين افراد آتشي مزاج مي گويند) بيشتر در معرض افزايش فشار خون بالا هستند.

سيگار؛ سيگاري ها بيش از افراد غيرسيگاري فشار خون بالا دارند. نيکوتين عروق را تنگ مي کند.

بيماري ها؛ تعدادي از بيماري ها و بسياري از اختلالات هورموني فشار خون بالا ايجاد مي کند. افراد ديابتي به دليل اختلالات طبي بيشتر در معرض خطر ابتلا به سکته و مشکلات قلبي و کليوي قرار دارند. خطر اين عوارض زماني که شخص دچار فشار خون بالا يا هيپرتانسيون است، بيشتر مي شود.

اثرات فشار خون بالا روي بدن

بعضي از پزشکان فشار خون بالا را «قاتل آرام» مي نامند، زيرا به آهستگي و با علائم کم يا بدون علامت به قلب، عروق خوني، کليه و ديگر اعضا آسيب مي رساند. در حقيقت حدود نيمي از افرادي که فشار خون بالا دارند، به طور کامل از آن بي خبرند. گاهي اوقات اگر فشار خون به طور غيرمترقبه بالا رود آن را به صورت سردرد، سرگيجه و تاري ديد تجربه مي کنند. اگر فشار خون بالا باشد پزشک دنبال علائم آسيب به اعضا مي گردد. جست وجوي اين علائم شامل ديدن ته چشم، گوش دادن به قلب براي آشکار کردن نامنظمي ها، بررسي جريان خون در سرخرگ ها و بررسي شکم براي علائمي مثل بزرگي کليه است.

بيماري هاي همراه

چون فشار خون بالا باعث بروز آسيب به قلب و عروق خوني مي شود، در صورت عدم درمان مي تواند سبب بروز مشکلات طبي شده که خيلي از آنها جدي يا بالقوه کشنده هستند. مي توان با بررسي منظم فشار خون و درمان مناسب از برخي از اين بيماري ها اجتناب کرد.

نارسايي قلبي؛ تلاش براي پمپ کردن در مقابل فشار بالاي عروق سبب بروز فشار روي قلب مي شود. اين کار اضافي طي زمان، قلب را بزرگ مي کند. عاقبت، قلب نارسا شده و خون کافي را نمي تواند به بدن برساند. با پيشرفت اين وضعيت علائمي مثل ضعف و خستگي بروز مي کند. بعداً به واسطه بزرگي قلب مايع در ريه ها و پاها جمع شده سبب بروز سرفه، تنگي نفس، تورم ساق و مچ پا مي شود.

نارسايي کليه؛ آسيبي که به ساختمان سرخرگ هاي کليه وارد مي شود، سبب انسداد جريان خون به کليه ها مي شود. در نهايت کارايي و عملکرد کليه تحت تاثير قرار مي گيرد و قادر نخواهد بود کار اصلي خود را که دفع مواد زائد، دارو و الکل است، انجام دهد. در مراحل اوليه علائمي مثل تهوع و کاهش اشتها و خستگي بروز مي کند.

ضعف بينايي؛ فشار خون بالا به عروق چشمي آسيب مي رساند. اين، اولين سرنخ قابل رويتي است که فشار خون بالا روي اندام هاي ديگر ايجاد مي کند. پزشک با معاينه ته چشم، صدمات را تشخيص مي دهد. نهايتاً فشار خون بالا سبب آسيب شبکيه مي شود که مي تواند به تاري ديد يا کوري منجر شود.

سکته مغزي؛ افراد داراي فشار خون بالا تا 7 برابر بيشتر در معرض خطر سکته هستند. تخمين زده مي شود در صورتي که فشار خون بالا درمان شود، مرگ 4 نفر از هر 10 نفري که در اثر سکته مي ميرند، قابل پيشگيري است. سکته (گاهي اوقات حمله مغزي ناميده مي شود) زماني اتفاق مي افتد که جريان خون به مغز (معمولاً به وسيله لخته خون) قطع مي شود. گاهي اوقات سکته به دليل نازکي جدار رگ هاي خوني کوچک ناشي از فشار خون بالا است که سبب پارگي عروق مي شود. در ديگر موارد قسمت مبتلا مي ميرد که به اختلالات تکلم، بينايي و فلج منجر مي شود.

حمله گذراي ايسکمي؛ فشار خون بالا همچنين مي تواند سبب بروز حمله گذراي ايسکمي (TIA) يا سکته گذرا شود که ممکن است به صورت موقتي باعث اختلال بينايي، سرگيجه و تغييرات حسي شود. اگرچه فرد به حالت عادي برمي گردد، ولي در معرض خطر سکته واقعي است. نشانه ها ناگهاني بروز مي کند، اما هميشه بهبود کامل مي يابد.

فراموشي (دمانس)؛ گاهي اوقات يکسري از سکته هاي کوچک که شديد نيست، ولي سبب ضعف ناگهاني و دوبيني شده، به تدريج سبب آسيب به بافت مغز مي شود. اگر به مدت طولاني اين وضعيت ادامه يابد، فرد فراموشکار و گيج مي شود. گاهي اوقات ممکن است با بيماري آلزايمر اشتباه شود. به هرحال در اين وضعيت درمان دارويي مي تواند از بدتر شدن وضعيت جلوگيري کند.

بيماري عروق قلبي؛ اگر سرخرگ تامين کننده خون قلب در نتيجه فشار خون بالا، سخت، غيرقابل ارتجاع، باريک و مسدود شود، خون کافي به قلب نخواهد رسيد. علائم بيماري قلبي شامل درد، احساس فشار يا خفقان در قفسه سينه (آنژين صدري)، سکته قلبي يا مرگ است.

سکته (حمله) قلبي؛ اگر سرخرگ هاي کرونري (تامين کننده خون قلب) باريک شوند، خون کافي به قلب نمي رسد، يا اگر يک سرخرگ به وسيله لخته مسدود شود قسمتي از قلب بدون خون مانده و مي ميرد که به اين حالت سکته (حمله) قلبي گويند.

بيماري عروق محيطي؛ وقتي عروق خون رسان پاها آسيب مي بيند، خون کافي به انگشتان نمي رسد. اين حالت به نوبه خود مي تواند باعث درد ساق ها به خصوص در راه رفتن شود. بيماري عروق محيطي ممکن است سبب زخم پاها و حتي گانگرن (قانقاريا) به دليل نرسيدن خون به پاها شود. زخم پا همچنين به سيگار و ديابت نيز نسبت داده مي شود

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 2  توسط tehran  | 

محققان دانشگاه براون ايالت رودايلند امريكا از كشف مولكول هاي آب در نمونه اي از خاك كره ماه كه در ماموريت آپولو به زمين آورده شد خبر دادند.
به گزارش پايگاه اينترنتي خبرگزاري ريانووستي اين محققان در مطالعه اي كه در مجله امريكايي « نيچر » منتشر شد اعلام كردند شن و سنگريزه هايي كه مورد مطالعه قرار گرفتند نتيجه يك فوران آتش نشاني در سه ميليارد سال پيش بودند.
در آن دوران ماه در پي برخورد زمين با يك سياره شبيه به مريخ به تازگي از زمين جدا شده بود.
در زمان برخورد دما به هفت هزار درجه سانتي گراد رسيده است كه اين دما احتمالا همه نشانه هاي هيدروژن و اكسيژن دو عنصري كه در آب يافت مي شوند را از بين برده است .
با اين حال محققان دانشگاه به وجود آب در اعماق خاك ماه معتقدند.
كاوشگر « پروسپكتور » سازمان فضايي امريكا (ناسا) در سال 78 نشانه هايي مشكوك به يخ در ماه كشف كرد اما جامعه علمي بين المللي در مورد صحت اين داده ها ابراز ترديد كرد. به اين علت « البرتوسال » محقق دانشگاه بروان سه سال براي دريافت بودجه لازم براي مطالعه نمونه هاي خاك ماه كه به زمين آورده شدند وقت صرف كرد.
اين دانشمند مولكول هاي آب را ميان ديگر مواد معدني كشف كرد. اگر اين گروه تحقيقاتي در يابد اين نشانه هاي يافت شده منشا زميني دارند اين كشف احتمالا همه تئوري هاي تولد زمين را زير سوال خواهد برد.
+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 2  توسط tehran  | 

زندگي در چاهك‌ها و شكاف‌هاي بسيار گرم ژرفاي اقيانوس‌ها بسيار سخت به نظر مي‌رسد: فشار‌هاي خردكننده، دماي بالا و جرياني هميشگي از مواد شيميايي اسيدي. اما زندگي در چنين جايي نيز پر رونق و بالنده است. دانشمندان گروهي از باكتري‌ها و ديگر ميكروب‌هاي را پيدا كرده‌اند كه در آبي با دماي 120 درجه‌ي سانتي‌گراد با خوشي زندگي مي‌كنند. با اين همه، در محيطي كه سطح pH آن مي‌تواند به كم‌تر از 3(اسيدي) برسد، دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند اين ميكروب‌هاي اسيددوست را كشت دهند.

آنالوييس ريزنبك، زيست‌شناسي از دانشگاه پورتلند و همكارانش، نمونه‌هايي از چند چاهك اقيانوشس از ساحل اقيانوس آرام در آمريكاي جنوبي گردآوري و ميكروبي را جداسازي كردند كه به نظر مي رسد نزديك نهشته‌هاي گوگردي زندگي مي كند. هنگامي كه آن ميكروب را به آزمايشگاه آوردند، زماني كه در محيط اسيدي سرشار از گوگرد جاي گرفت، رشد و نمو كرد. آزمايش‌هاي بيش‌تر نشان داد كه اين آفريدها مي‌توانند در pH بين 3.3 تا 8.5 و دماي بين 77 تا 50 درجه‌ي سانتي‌گرداد دوام بياورند. پژوهشگران نوشته‌اند كه آن‌ها تك تاژك خود را به كار مي‌اندازند و پوشش بيروني خود راكه به "پوشش عروس" مي‌ماند به نمايش مي‌گذارد.

ريزنبك و گروهش نام اين ميكروب را Aciduliprofundum boonei گذاشته‌اند كه به محيط اسيدي مورد پسند ميكروب و نام يكي از پيشگامان پژوهش روي ميكروب‌هاي دسته‌ي Archaea ، ديويد بوني كه به تازگي چشم از جهان فروبست، اشاره دارد. شناسايي اين ميكروب در يك محيط اسيدي و بسيار گرم نشان داد كه زندگي در جاهاي بسيار سخت نيز بالندگي دارد و اين دورنما را روشن‌تر كرد كه زندگي آغازين روي زمين يا در جايي ديگر در كيهان، ممكن است به ميكروبي مانند A.boonei بيش‌تر شباهت داشته باشد تا باكتري‌ها. گزارش اين پژوهش در مجله‌ي نيچر به چاپ رسده است.

منبع:

Biello, David. New Microbe Thrives in Heat and Acid. Scientific American News July 26, 2006

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 2  توسط tehran  | 

هزار سال پيش از اختراع قطب‌نماي مغناطيسي در سده‌هاي ميانه(قرون وسطي)، چيني‌ها و يونانيان با ويژگي‌هاي مغناطيسي سنگ‌هاي آهن‌ربا آشنا شده بودند. بخش اصلي نخستين قطب‌نما را قطعه‌‌ي درازي از آهن‌رباي طبيعي(سنگ آهن‌ربا) تشكيل مي‌داد. سپس آدمي دريافت كه با مالش دادن يك سوزن آهني به آهن‌‌رباي طبيعي، مي‌توان نوعي آهن‌رباي ساختگي(مصنوعي) به دست آورد و از آن در ساختمان قطب‌نما بهره گرفت.

در سال 1600 ميلادي، ويليام گيلبرت از ويژگي‌هاي مغناطيسي زمين سخن به ميان آورد. پيش از آن، رابرت ناتمن، قطب‌نماساز انگليسي، دريافته بود كه اگر يك سوزن آهن‌ربا شده را با نخ آويزان كند، سوزن در راستاي شمال و جنوب آرايش مي‌يابد. البته، وضع قرارگيري آن افقي نيست، بلكه آن انتهاي سوزن كه به سوي شمال قرار مي‌گيرد، به سوي پايين گرايش دارد. براي مثال، در لندن (جايي كه گيلبرت كار مي‌كرد) انحراف سوزن از حالت افقي نزديك 70 درجه است. گيلبرت اين انحراف را ناشي از تاثير ويژگي‌هاي مغناطيسي زمين مي دانست. او باور داشت كه زمين همانند يك‌ آهن‌رباي كروي است و ميدان مغناطيسي آن در استوا، حالت افقي و در قطب‌ها، حالت عمودي دارد.

امروزه مي‌دانيم اين ميدان بين قطب و استوا داراي زايه‌ي انحرافي است كه با افزايش عرض جغرافيايي، افزايش مي‌يابد. بنابراين، آن انتهاي سوزن آهن‌ربا شده كه به سوي شمال قرار مي ‌ گيرد، در نيم‌كره شمالي به سوي شمال و پايين، در استوا به سوي شمال و به حالت افقي و در نيم‌كره‌ي جنوبي به سوي شمال و بالا آرايش مي‌يابد. در مورد آن انتهاي سوزن كه به سوي جنوب قرا ر مي ‌ گيرد، وضعيت واژگون است.

تا سال‌هاي اخير، آدمي خود را تنها جانداري مي‌دانست كه براي جهت‌يابي از مغناطيس بهره مي‌گيرد. اما در چند سال گذشته، ذره‌هاي آهن‌ربا در جاندارن گوناگوني كشف شده است. باكتري‌ها، نرم تنان دريايي، زنبورهاي عسل، پراونه ها، كبوترهاي خانگي و دلفين‌ها، از جاندراني هستند كه پيش از روشن شدن ويژگي‌هاي مغناطيس براي آدمي، از اين پديده بهره مي‌گرفته‌اند. از ميان اين جانداران، به جريان كشف و مطالعه‌ي باكتري‌هاي مغناطيسي مي‌پردازيم.

كشف باكتري‌هاي مغناطيسي

در سال 1975 ميلادي، بلك مور در جريان مطالعه‌ي ميكروسكوپي باكتري‌هايي كه به طور معمول در گل و لاي باتلاق‌هاي آب شور يافت مي شوند، مشاهده كرد كه آن‌ها همواره در يك سوي ميدان ديد شنا مي كنند. آيا اين باكتري‌ها در پاسخ به جهت نور چنين رفتاري نشان مي‌دهند؟ او براي آزمون اين فرضيه، ميكروسكوپ را با جعبه‌اي پوشاند و جهت قرار گيري آن را تغيير داد. حتي آن را به اتاق ديگري جابه‌جا كرد. در همه‌ي اين وضعيت‌ها، جهت حركت باكتري‌ها تغييري نيافت.

بررسي‌هاي بعدي نشان داد كه اين باكتري‌ها پيوسته به سوي شمال شنا مي كنند. بلك مور و همكارانش با استفاده از سيم پيچ ويژه اي، ميدان مغناطيسي قابل تنظيمي را در پيرامون ميكروسكوپ ايجاد كردند. وقتي محور اين سيم پيچ در جهت شمال – جنوب بود، باكتر ها در راستاي شمال – جنوب به سوي شمال شنا مي‌كردند. وقتي جريان الكتريكي جاري در سيم پيچ واژگون شد، باكتري‌ها چرخشي 180 درجه انجام دادند و اين بار در جهت مخالف، يعني به سوي جنوب، شنا كردند.

هر زمان كه جريان واژگون مي‌شد. باكتري ها چرخشي 180 درجه‌اي انجام مي‌دادند و در جهت ميدان به كار رفته شنا مي‌كردند. اين باكتري‌ها حتي پس از مرگ، با وجود اين كه توان شنا كردن نداشتند، باز هم در ميدان مغناطيسي آرايش ثابتي مي‌گرفتند و با واژگون شدن جريان، 180 درجه مي چرخيدند. خلاصه، اين باكتري‌ها آهن رباهاي زنده اي هستند كه به طور طبيعي تحت تاثير ميدان مغناطيسي زمين قرار مي‌گيرند و با به كار گيري يك ميدان مغناطيسي نيرومند‌تر مي‌توان بر جهت حركت آن‌ها تاثير گذاشت.

زير ميكروسكوپ الكتروني

در رسوب‌هاي برداشت شده از باتلاق‌ها، تالاب‌ها و گنداب‌ها، تراكم باكتري‌هاي مغناطيسي به طور معمول بين 100 تا 1000 سلول در هر ميلي ليتر است. وقتي اين رسوب‌ها در آزمايشگاه درون ظرف‌هاي شيشه‌اي نگهداري مي‌شوند، تراكم آن‌ها طي چند هفته به 000/100 تا 000/000/1 سلول در هر ميلي‌ليتر مي‌رسد. اين جمعيت انبوه بدون دريافت مواد غذايي تا دوسال مي‌ماند. در ميان آن‌ها، باكتري‌هاي كروي، ميله‌اي و مارپيچي با ويژگي‌هاي ريختي گوناگون ديده مي‌شود.

اين باكتري‌ها هم در رسوب‌هاي آب‌هاي شيرين و هم در رسوب‌هاي دريايي يافت شده‌اند. يكي از آن‌ها، باكتري مارپيچي به نام Aquaspirillum magnetotacticum است كه در آب‌هاي شيرين يافت مي‌شود. اين باكتري بر خلاف بسياري از باكتري‌هاي مغناطيسي، در هر دو انتهاي خود تاژك دارد و مي‌تواند به جلو يا عقب شنا كند. در بررسي ساختمان دروني اين باكتري با استفاده از ميكروسكوپ الكتروني، مشخص شد كه حدود 20 ذره‌ي مكعبي يا هشت وجهي زنجيره‌وار در راستاي محور طولي سلول آرايش يافته‌اند. اين ذره‌ها در سيتوپلاسم همه‌ي باكتري‌هاي مغناطيسي كه بررسي شده‌اند، ديده مي‌شود.

ذره‌هاي مكعبي، كه اكسيد آهن‌رباي آهن هستند، بيش‌تر در قالب يك يا دو زنجيره آرايش يافته‌اند و شكل و اندازه يك‌دستي دارند. هر ذره را غشايي در بر مي‌گيرد كه همواره در نزديكي غشاي سيتوپلاسمي قرار دارد و ممكن است به آن متصل باشد. چنين به نظر مي رسد كه غشاي در بر گيرنده‌ي ذره‌ها باعث تثبيت جايگاه آن‌ها در سلول مي‌شود. مجموعه ذره ها و غشاي در بر گيرنده‌ي آن‌ها را مگنتوزوم مي‌نامند.

نقش زيستي مگنتوزوم

اگر به محيط كشت A. magnetotactium آهن افزوده شود (به شكل يك تركيب آلي محلول با غلظت يك يا دو ميلي‌گرم در هر ليتر، زيرا آهن معدني در آب به اكسيد نامحلولي دگرگونه مي‌شود كه جذب آهن را براي جاندار دشوار مي سازد) باكتري ها رشد مي كنند، مگنتوزوم مي‌سازند و در تاثير ميدان مغناطيسي قرار مي‌گيرند. اگر آن‌ها به محيطي فقير از نظر آهن(كم تر از نيم ميلي‌گرم در هر ليتر) جابه‌جا شوند، رشد خواهند كرد، اما مگنتوزوم نمي‌سازند و در تاثير ميدان مغناطيسي قرار نمي‌گيرند. اين آزمايش نشان مي دهد كه اين باكتري‌ها فعالانه در ساختن آهن‌رباهاي ميكروسكوپي خود شركت مي كنند.

آيا هزينه كردن انرژي براي ساختن آهن‌ربا براي باكتري پيامد سودمندي نيز دارد؟ همان‌طور كه گفته شد ميدان مغناطيسي زمين، در نيم‌كره‌ي شمالي به سوي شمال و پايين و در نيم‌كره‌ي جنوبي به سوي شمال و بالا گرايش دارد. با دور شدن از استوا و نزديك شدن به قطب‌ها، انحراف آن از حالت افقي افزايش مي‌يابد. به دليل انحراف ميدان مغناطيسي، در نيم‌كره‌ي شمالي باكتري‌هاي شمال‌جو، به سوي پايين و باكتري‌هاي جنوب‌جو به سمت بالا شنا مي‌كنند.

اما در نيم كره‌ي شمالي، بيش‌تر باكتري‌هاي مغناطيسي، شمال‌جو هستند. از اين رو، اين باكتري‌ها بيش‌تر در گل و لاي و رسوب‌هاي كف آبگيرها يافت مي‌شوند. اين باكتري‌هاي كف‌زي، بي‌هوازي هستند يا درمحيط‌هايي كه غلظت اكسيژن اندك است، بهتر رشد مي‌كنند. گرايش به شنا كردن به سوي پايين براي باكتري‌ها نوعي برتري به مشار مي‌آيد، زيرا به آن‌ها كمك مي‌كند كه از پيامدهاي زهرآگيني غلظت بالاي اكسيژن در سطح آب درامان بمانند.

بر اساس اين فرضيه، مي‌توان انتظار داشت كه باكتري‌هاي مغناطيسي در نيم‌كره‌ي جنوبي بيش‌تر از نوع جنوب‌جو باشند و بنابراين به سوي پايين شنا مي‌كنند و در رسوب‌ها و دور از آب‌هاي سطحي به سر مي‌برند. بررسي‌هاي انجام شده در نيوزلند، درستي اين فرضيه را نشان داد. هم‌چنين، بررسي‌هاي انجام شده در مورد رسوب‌هاي به دست آمده از بخش‌هاي استوايي، از وجود باكتري‌هاي مغناطيسي در آن‌ها خبر داد كه در راستاي افق آرايش مي‌يابند و جمعيت باكتري‌هاي جنوب‌جو و شمال‌جو در آن‌ها يكسان است. جابه‌جايي در راستاي افق، باكتري‌ها را از انحراف خطرناك به سمت محيط پراكسيژن و زهرآگين سطح آب در امان نگه مي‌دارد.

آهن‌رباي مريخي

در سال 1996 ميلادي، ديويد مكاي و همكارانش بر اساس بررسي‌هايي كه انجام داده بودند، نظريه‌اي را مبني بر وجود نوعي زندگي ابتدايي در سياره‌ي مريخ پيشنهاد كردند. از آن زمان تاكنون شواهدي مبني بر رد يا تاييد اين نظريه‌ي عرضه شده است. به تازگي پژوهشگران در يكي از شهاب‌سنگ‌هاي مريخي، بلورهاي آهن‌ربايي پيدا كرده‌اند كه به بلورهاي باكتري‌هاي مغناطيسي شباهت زيادي دارند. اين شهاب‌سنگ كه حدود 5/4 ميليارد سال قدمت دراد، در قطب جنوب پيدا شده است.

دانشمندان بر اين باورند كه اين شهاب‌سنگ عضوي از يك مجموعه 16 عددي از شهاب‌سنگ‌هاي مريخي است كه نزديك 13 هزار سال پيش در يخ‌هاي قطب مدفون شده‌اند. بلورهاي آهن‌رباي موجود در اين شهاب‌سنگ كه ALH84001 نام گرفته است، در كربنات‌هايي با قدمت 9/3 ميليارد سال پيدا شده‌اند. بررسي‌ها نشان داده است كه اين كربنات‌ها در سطح مريخ تشكيل شده‌اند. بنابراين، به نظر مي‌رسد كه بلورهاي آهن‌ربا نيز در سطح مريخ شكل گرفته‌اند.

اين بلورها كه از شهاب سنگ استخراج شده و با ميكروسكوپ الكتروني مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، بسيار ريزند و شكل هندسي بسيار منظم و خلوص بسيار بالايي دارند. بسيار دور به نظر مي‌رسد كه چنين بلورهاي طي فرايندهاي نازيستي توليد شده باشند، زيرا آهن‌ربايي كه در فرايندهاي نازيستي شكل مي گيرد، خلوص بالايي ندارد و در شكل هندسي آن نيز نظم چشم‌گيري ديده نمي‌شود. بنابراين، به نظر مي‌رسد كه اين بلورها نشانه‌هاي نوعي زندگي ابتدايي در سياره‌ي مريخ باشند.

بررسي‌هاي گسترده پژوهشگران اين احتمال را كه بلورهاي آهن‌ربا ممكن است در اثر آلودگي‌هاي زميني وارد شهاب‌سنگ‌هاي مريخي شده باشند، رد كرده است. ايمر فريدمن، كه مقاله‌اي در همين زمينه در مجله‌ي PNAS به چاپ رسانده‌ است، مي‌گويد:" بلورها درون رسوب‌هاي كربناتي جاي گرفته‌اند و خود اين رسوب‌ها نيز درون گويچه‌هاي شيشه‌اي جاي دارند. از اين رو، به نظر نمي‌رسد اين باكتري‌ها توانسته باشند وارد اين صخره بشوند." هم‌چنين او در مقاله‌ي خود ادعا كرده است كه دانه هاي آهن‌رباي شهاب‌سنگ مريخي همانند دانه‌هاي مرواريد در يك زنجيره آرايش يافته اند.

با اين همه، هر چند به گمان برخي شايد باكتري‌هاي مغناطيسي از جمله نخستين ساكنان سياره‌ي سرخ بوده‌اند، بيش‌تر دانشمندان بر اين باورند شواهدي كه از اين شهاب‌سنگ به دست آمده‌اند، قانع كننده نيستند. به نظر مي‌رسد بگومگوهايي كه پيرامون زندگي در كره‌ي مريخ وجود دارد، تنها زماني به سرانجام خواهد رسيد كه نمونه‌هايي از خود سياره، به‌ويژه از بستر رودخانه‌ها و درياچه‌هاي خشك شده‌ي آن، گردآوري شود.

كلام آخر

بلورهاي آهن‌رباي باكتري‌هاي مغناطيسي خلوص و ظرافت بالايي دارند. به كمك روش‌هاي مهندسي ژنتيك مي‌توان مقدار زيادي از اين بلورها توليد كرد. اين آهن‌رباهاي ظريف صنعت الكترونيك را متحول مي سازند.

منبع:

1.R. P. Blakemore, R. B. Frankel, Magnetic Navigation in Bacteria. Scientific American 245, Vol. 6, 58-65 (1981).

2. Science Daily Magazine, Feb 2001

3. NASA Jonson Space Center, Feb 2001

4. New Scientist,19 May 2001

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۶ساعت 2  توسط tehran  | 

دوستان عزیز برای مشاهده سایر مطالب به آرشیو موضوعی مراجعه نمایید!
در ضمن برای آگاه کردن ما از نظرات خود در نظر سنجی شرکت کنید!
نظر هم یادتون نره>>>>>>>>>>>>بوس

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۵ساعت 16  توسط tehran  | 

سایت های مرتبط با آزمایشگاه شیمی

 

  نام سایت

   آدرس سایت

  دسترسی به اطلاعات 230 مجله و 25 مبحث شیمی شیمیایی

  http://www.chemweb.com

  اطلاعات جدید در مورد جدول تناوبی

  http://www.apsidium.com

  دارای اخبار و مجلات جالب  جدید در زمینه شیمی

  http://www.acdlabs.com

  آمریکا جامعه شمیدان ها

  http://www.acs.org

  مواد اولیه جامعه آزمایشگاهی اروپا

  http://www.astm.org

 در زمینه مواد ضدعفونی بیوشیمیایی

  http://www.chemreg.com

  بیوشیمی سازمان شیمی

  http://www.calpoly.com

  سایت جدید جامعه شیمی(دارای منابع و مجلات مفید)

  http://www.chemsoc.org

  اطلاعات دارای سایت تحقیقاتی مورد شیمی

  http://www.cas.org

 تجزیه و مقالات در این شیمی زمینه

   http://www.citac.org

  تیتر های مربوط خبری مربوط به شیمی

   http://www.cnionline.com

  پاسخ به سوالات در زمینه مختلف شیمی

   http://www.cefic.be

  مجله فعال در زمینه شیمی و اتمسفری فیزیک

   http://www.copernicus.org

  اطلاعات در مورد نرم افزار های شیمی

   http://www.ddbst.de

  جامعه الکترو شیمی

   http://www.electrochem.org

  در زمینه آنالیز مواد ضد عفونی کننده و حشره کشها

   http://www.emalab.com

  قرصها، آنالیتیک برای روشهای شربتها، کپسول و ایروسل

   http://www.kabslab.com

  منابع اطلاعاتی در زمینه آلی

   http://www.organicworldwide.net

  منبع اطلاعاتی نفت صنعت

   http://www.oilonline.com

 تامین کننده اطلاعات در زمینه شیمی

   http://www.prous.com

  اطلاعات در مورد حلالها

   http://www.solvdb.ncms.org

  دارای مطالب علمی یکی از معتبرترین شرکتهای شیمیایی

   http://www.shell.com

 اکتشاف پلاتین و اطلاعات مفید در این زمینه

 http://www.rimfire.com.au 

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۵ساعت 16  توسط tehran  | 

محققان دانشگاه واشنگتن با استفاده از نانو فناوري درصددند تا دوز مصرفي داروهاي ضد سرطان را كاهش دهند. آن ها با استفاده از نانو ذرات روكش شده با دارو، ابزاري قوي جهت دارو رساني به تومورها در خرگوش ابداع كرده اند.

بسياري از داروهاي شيمي درماني داراي عوارض گسترده اي مي باشند. روش ابداعي اين محققان باعث كاهش چشمگير عوارض اين داروها ميشود و در عين حال اثر بخشي داروها را افزايش مي دهد.

نانوذرات ابداعي مهره هاي بسيار ريزي از ماده اي روغني و بي اثر مي‌باشند كه مي توان آن را با بسياري از تركيبات روكش كرد. اين ماده پرفلوروكربن است كه عمدتاً در ساخت خون مصنوعي كاربرد دارد.

در مطالعه اين افراد، كاهش چشمگير حجم تومور در خرگوشها كه بعد از استفاده از نانو ذرات روكش شده با فوماگيلين كه يك سم با منشاء قارچي است گزارش گرديده است.

مطالعات باليني در انسان نشان داده است كه فوماگيلين در تركيب با ساير داروهاي ضد سرطان دارويي موثر جهت درمان اين بيماري مي باشد. علاوه بر فوماگيلين، در سطوح نانو ذرات ملكولهايي نيز قرار داده شده است كه به پروتئين هاي سلولهاي عروقي در حال رشد متصل مي گردند. اين نانو ذرات به سلولهاي در حال تكثير متصل شده و داروي خود را به درون سلولهاي سرطاني رها مي سازند.

مطالعات انساني نشان داده است كه فوماگيلين عوارض عصبي بصورت سميت عصبي در دوزهاي مرسوم و لازم جهت درمان سرطان بروز مي دهد. اما نانوذرات فوماگيلين در دوزهاي بسيار كم موثر بوده‌اند چراكه آنها درون تومورهايي كه عروق جديد مي سازند تجمع مي يابند.

خرگوشهايي كه نانو ذرات فوماگيلين دريافت مي كردند هيچگونه عارضه اي نشان ندادند.

نتايج اين مطالعه در مجله FASEB Journal منتشر شده است
+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۵ساعت 16  توسط tehran  | 

يك شركت دارويي مدعي توليد داروهاي ضد ويروس ايدز شد كه اثرات قابل توجهي در مطالعات حيواني از خود نشان داده‌اند.

اين مطالعات در يك آزمايشگاه با سطح زيست امنيتي سه در بوستون صورت گرفته است.

به گفته يكي از محققان نتايج آزمايشات صورت گرفته بر روي موش‌هاي كوچك كارايي داروي Hivcide-I به عنوان يك داروي ضد ويروس ايدز جديد نشان داده است.

وي افزود: طي چند هفته آينده اطلاعات بيشتري در اين زمينه ارائه مي‌شود.

محققان در حال برنامه ريزي جهت اجراي يك برنامه مطالعاتي ضد ايدز در يكي از مراكز بزرگ تحقيقاتي دولتي آمريكا مي‌باشند. علاوه ‌بر آن، آنها درصددند كه اثرات اين داروها را بر روي نمونه‌هاي حيواني حاوي ويروس آنفلوانزاي پرندگان نيز ارزيابي كنند. مطالعاتي نيز در خصوص ارزيابي اثر اين داروها بر روي ويروس خطرناك ابولا در حال انجام است.

به گزارش ايسنا از ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، اين شركت در حال حاضر از فرم‌هاي تزريقي داروها در مطالعات خود استفاده مي كند اما در آينده قصد دارد كه بر چسب‌هاي جلدي طولاني اثر ضد ايدز بسازد و از اين رو سطح تحمل بيماران و پذيرش دارو توسط آنها افزايش خواهد يافت.

شركت NanoViricides يك شركت در حال توسعه است كه در زمينه توسعه داروهاي ضد ويروس فعاليت دارد.

نسل جديد داروهاي ضد ويروس اين شركت به‌ گونه‌اي طراحي شده اند تا بتوانند به طور اختصاصي به ويروس‌هاي داراي پوشش حمله كرده و آن ها را خنثي كنند.

اين شركت در حال ساخت داروهايي عليه ويروس‌هاي آنفلوانزاي پرندگان، آنفلوانزاي فصلي، ايدز، هپاتيت C، هاري و ابولا است

منبع:سلامت نیوز

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۵ساعت 16  توسط tehran  | 

يك گروه تحقيقاتي از دانشگاه هاروارد نشان دادند كه نانوذرات اكسيد آهن مي توانند متاستازهاي غدد لنفاوي را به طور اختصاصي و با حساسيت بالا در سرطان كليه، شناسايي كنند.

پايگاه اينترنتي فناوري نانو روز دوشنبه در گزارشي اعلام كرد، اگر غدد لنفاوي حاوي سلول‌هاي سرطاني متاستاتيك باشد، نانوذرات آهن در آنها جمع مي شوند، پس مي‌توانند در تشخيص گسترش متاستاز سرطان پروستات مفيد باشند.

بر اساس اين گزارش، در اين مطالعه اكسيد آهن با روكش دكستران براي ‪ ۹‬مريض با تومور كليه ، تجويز و ثابت شد كه اين ذرات به طور مشخص توانايي شناسايي متاستازهاي غدد لنفاوي و تفكيك آنها از ضايعات خوش خيم را با ‪MRI‬ دارند.

اين اطلاعات با استفاده از روش‌هاي قديمي تشخيص امراض بافتي تاييد شده است . بر اساس اين گزارش ، ادامه تحقيقات، محققان را به اين نتيجه رساند كه استفاده از نانوذرات اكسيد آهن به عنوان يك روش غير تهاجمي براي شناخت بيماري‌هاي متاستاتيك، نيازمند كارآزمايي‌هاي باليني بزرگ تري در آينده خواهد بود.

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۵ساعت 16  توسط tehran  | 

رشته شيمي (شيمي محض )

دروس اصلی

شيمي آلي 1 - آزمايشگاه شيمي آلي 1 - شيمي آلي 2 - آزمايشگاه شيمي آلي 2 - شيمي آلي 3 - شيمي تجزيه 1 - آزمايشگاه شيمي تجزيه 1 - شيمي تجزيه 2 - آزمايشگاه شيمي تجزيه 2 - شيمي تجزيه دستگاهي - آزمايشگاه شيمي تجزيه دستگاهي - شيمي فيزيک 1 - آزمايشگاه شيمي فيزيک 1 - شيمي فيزيک 2 - آزمايشگاه شيمي فيزيک 2 - شيمي معدني 1 - آزمايشگاه شيمي معدني 1 - شيمي معدني 2 - آزمايشگاه شيمي معدني 2 - زبان تخصصي شيمي -

دروس اختصاصی

معادلات ديفرانسيل - کاربرد طيف سنجي در شيمي آلي - جدا سازي و شناسائي ترکيبات آلي - مباني کامپيوتر و برنامه نويسي - روش استفاده از متون علمي شيمي - اصول صنايع شيميايي - شيمي آلي فلزي - مباني شيمي کوانتومي - کارگاه يا شيشه گري - گرافيک و نقشه خواني - شيمي فيزيک آلي - طيف سنج مولکولي - آزمايشگاه شيمي تجزيه 1 تکميلي - بررسي متون شيمي دبيرستاني

دروس عمومی

رياضي عمومي 1 - رياضي عمومي 2 - فيزيک پايه 1 - فيزيک پايه 2 - آزمايشگاه فيزيک پايه 1 - آزمايشگاه فيزيک پايه 2 - شيمي عمومي 1 - شيمي عمومي 2 - آزمايشگاه شيمي عمومي 1 - آزمايشگاه شيمي عمومي 2 -

دروس اختیاری

شيمي دارويي - شيمي سطح به حالت جامد - نظريه گروه در شيمي - تجزيه نمونه هاي حقيقي - شيمي محيط زيست - سنتز مواد آلي - آزمايشگاه سنتز مواد آلي - آناليز عددي - شيمي هسته اي - تمرين پژوهش - سمينار موضوع روز - اصول بيوشيمي - عمليات بيوشيمي - آزمايشگاه تجزيه نمونه هاي حقيقي
+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۵ساعت 16  توسط tehran  | 

مطالب زیراز سمینار۱ دکتری سرکار خانم زهرا همایون دانشجوی دکتری  رشته شیمی گرایش شیمی فیزیک دانشگاه شیراز میباشد که استاد راهنمای این سمینار را دکتر موسوی پور دانشیار شیمی فیزیک بخش شیمی دانشگاه شیراز بر عهده داشتند.

طرح آروماتیک چهارم بعنوان بزرگترین مجتمع پترو شیمیایی تولید آروماتیک جهان از جمله طرحهای استراژتیک شرکت ملی صنایع پترو شیمی ایران است که در عسلویه و در منطقه ویژه انرژی پارس واقع در حاشیه خلیج فارس احداث خواهد شد.

خوراک این طرح از میعانات گازی منطقه پارس جنوبی و بنزین پیرولیز طرح الفین دهم تامین میگردد.محصولات اصلی این مجتمع شامل تولید سالانه ۷۵۰ هزار تن پارازیلین ۴۳۰ هزار تن بنزن و۱۰۰ هزارتن ارتوزایلین بوده و بعنوان ماده اولیه واحدهای lab,pa/dop,dmt.pet/pta جهت تولید الیاف مصنوعی وشوینده ها پلاستیک ها ونرم کننده هاوحلالها مورد استفاده قرار میگیرد.محصولات جانبی این مجتمع شامل گاز مایع (LPG)و برش پنتان وهیدرو کربن های سبک و سنگین آروماتیک های سنگین و رافینیت به مقدار ۱۹/۳ میلیون تن در سال است.

                                  

میعانات گازی ورودی به مجتمع پس از عبور از واحد اماده سازی خوراک و جدا شدن هیدرو کر بن های سبک و سنگین وارد واحد هیدرو تریتر شده و ترکیبات نیتروژنه و گوگردی آن جدا سازی میشود.سپس محصول واحد هیدروتریتر به واحد ریفرمر ارسال شده و در مجاورت کاتالیست از نظر آروماتیکی غنی میشود.بنزین پیرولیز طرح الفین دهم نیز پس از عبور از واحد هیدروژناسیون و جداسازی یا تبدیل ترکیبات نیتروژنه وگوگردی و الفینی آن با محصول غنی شده از واحد آروماتیک واحد ریفرمر مخلوط و به واحد استخراج ارسال میگردد.در واحد استخراج آروماتیک های موجود در جریان خوراک بوسیله حلال از هیدروکربن های غیر آروماتیک جدا شده و سپس جهت جداسازی به واحد جداسازی آروماتیک ها ارسال و بنزن و تولوئن آنها جدا شدهو بنزن تولیدی به مخازن محصول ارسال میگردد و تولوئن تولیدی به واحد ترانس آأکیلاسیون ارسال میگردد.مخلوط زایلین تولیدی نیز به واحد جداسازی پارازایلین ارسال و در آن واحد با استفاده از غربال مولکولی پارازیلین آن جداسازی شده و سپس باقی مانده مخلوط زایلین به واحدoctafining ارسال شده و در مجاورت کاتالیست به مخلو طی تعادلی و غنی شده از پارازایلین تبدیل میگردد.مخلوط زایلین غنی شده از پارازایلین سپس وارد واحد جداسازی زایلین شده و پس از جدا سازی از توزایلین آن مجددا به واحد جداسازی پارازایلین جهت جداسازی پارازایلین ارسال میگردد.تولوئن تولیدی و آروماتیک ۹ کربنه پس از ورود به واحد ترانس آلکیلاسیون در مجاورت کاتالیست به بنزن و مخلوط زایلین تبدیل شده و سپس جهت جدا سازی به واحد های مربوطه ارسال میگردد.

(با تشکر از دوست خوبم محمد رضا)

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۵ساعت 16  توسط tehran  | 

اين عنصر کمتر در طبيعت به صورت آزاد يافت مي شود و بيشتر به صورت يک ترکيب با ماده اي چون انيدريد متبلور وسولفات خود بيني در منازل يافت مي گردد.

طرز تهيه:
براي تهيه اين عنصر بايد مقداري اکسيد اسکناس و نيترات کاديلاک هشت ظرفيتي را در يک ويلا مخلوط کرده و پس از مدتي گاز ناز و سولفور عشوه متصاعد مي شود در نتيجه به صورت رسوب در ته ويلا باقي مي ماند.البته از زبان چرب و نرم هم مي توان به صورت کاتاليزور استفاده کرد.

خواص شيميايي:
بعضي از انواع اين ترکيب بسيار زشت و بد قيافه بوده و ميل شديدي براي ترکيب شدن با نيترات پودر و سولفات ماتيک و اکسيد سرمه دارند که پس از ترکيب شدن با اين مواد نسبتا قابل تحمل مي شوند.
بعضي از انواع اين عنصر نيز با خورده شيشيه همراه است و خاصيت شوهر آزاري زيادي دارند.براي خالص کردن اين عنصر کافيست که آن رادر يک سيستم سر بسته مثل اتاق قرار داد و با کربنات کتک و استات فحش مخلوط نمود.

خواص فيزيکي:

از جنس بسيار نرم و حساس مي باشد و به سرعت تحت تاثير محيط و احساسات قرار مي گيرد.اگر مقداري اسيد خشونت و کربنات سوز آور ديگري بنام آيوپاک(هوو) به آن اضافه کنيم فورا ذوب شده و به صورت اشک روان مي گردد و اصلا ميل ترکيب شدن با عنصر مرد را ندارد.اما به محض استفاده از کاتاليزور لبخند آنچنان با اين عنصر ترکيب مي شود که جدا شدني نيست.

تذکر:نوع سخت اين عنصر را با حرارت يک پالتو پوست مي توان نرم کرد.
(انجمن شيميدانهاي رنج کشيده)>>>>دانشگاه شیراز
+ نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۵ساعت 16  توسط tehran  | 

در سال 1881 اولين درس در زمينهء مهندسي شيمي در انيستيتو تكنولوژي ماساچوست امريكا (MIT)توسط پروفسور نورتون در دانشكدهءمكانيك تدريس شد.وي استاد درس شيمي صتعتي بود.علت ارائهء چنين درسي افزايش روزافزون صنايع شيميايي بود و بايد تعيين فرايند ساخت و چگونگي بهره برداري به نحوي رضايت بخش صورت مي‌گرفت.ساخت چنين صنايعي بايد به دست مهندساني كه اطلاعات كافي دربارهء فرايندهاي شيميايي داشتند صورت مي گرفت.درآن زمان طراحي و نظارت بر ساخت اين قبيل صنايع به دو صورت انجام پذير بود:1_ به كمك شيمي دان ها كه از تئوريهاي آزمايشگاهي مطلع بوده ولي اطلاعات مهندسي وتجارب آنها كافي نبود.2_ توسط مهندسان مكانيك كه تجربهء طراحي داشتند ولي از كم وكيف تئوري فرايند مطلع نبودند.
در نتيجه هر حوزه به تنهايي درك و برداشت كاملي از طراحي و فرايند صنايع شيميايي نداشتند و به ناچار از هر دو حوزه استفاده مي شد تا با تبادل اطلاعات وهمكاري بين آنها طراحي و ساخت واحد شيميايي صورت پذيرد.چنين وضعي يعني استفاده از شيمي دان ها ومهندسان مكانيك در طراحي و ساخت واحد توليدي در آلمان مورد توجه بوده است.يعني اين كه براي ساخت و يا طراحي يك فرايند شيميايي بخشهاي مهندسي مكانيك و علوم شيمي در كنار يكديگر قرار مي گرفتند.از شواهد چنين بر مي آيد كه براي هماهنگ و يكنواخت كردن طراحي و ساخت لازم بود كه از اين دو حرفه(شيمي و مهندسي مكانيك)در يك مجموعه تركيب شود.فارغ التحصيلان چنين رشته اي كه اطلاعات مربوط به فرآيندهاي شيميايي و طراحي را با هم دارند قادر به طراحي ساخت و نظارت بر يك فرايند شيميايي خواهند بود.بر اساس اين ايده بود كه درس شيمي صنعتي و بعضي از تجربه هاي آزمايشگاهي ارائه گرديد.در اين مقطع متخصصاني در دانشگاه آموزش مي ديدند كه تحت عنوان شيمي صنعتي يا صنايع شيميايي فعاليت ميكردند.به تدريج كه صنايع شيميايي پيشرفت كردنياز به متخصصاني كه به هر دو حوزه تسلط داشته باشند بيشتر شدهو مطالعه دروسي كه بتواند نياز صنايع شيميايي را برآورده كند در دستور كار استادان دانشگاه ها قرار گرفت و دوره ها يي با نام "مهندسي شيمي مدرن"تاسيس شد.
توسعه روز به روز صنايع شيميايي و احساس نياز مبرم به مهندسان شيمي دانشگاهها را بر آن داشت تا اقدام به تاسيس دانشكده هاي مهندسي شيمي مستقل از دانشكده هاي مكانيك كنند.
براي مثال پيشرفت صنايع شيميايي در امريكا به حدي بودكه در سال 1910 توليد مواد شيميايي در اين كشور بيشتر از مجموع توليدات مواد شيميايي در آلمان و انگليس شد كه اين پيشرفت سريع را مديون توجه حاضر محافل علمي امريكا به حرفهء مهندسي شيمي مي دانند.در اين ميان در ايران اولين بخش مهندسي شيمي در سال 1325 در دانشكده فني دانشگاه تهران شروع به كار كرد.امروزه دامنه رشته مهندسي شيمي بسيار وسعت يافته است.شاخه هايي در بيو تكنولوژي كه هم اكنون در دنيا به عنوان يك"" فناوري برتر""مطرح شده است.مثل كاربرد آنزيمها در بهبود فرايندو....مهندسي پزشكي در مهندسي شيمي.تصفيهءپسابها كنترل فرايندهاو..... از زير شاخه هاي مهندسي شيمي محسوب مي شوند.گسترش و پيشرفت اين قبيل شاخه ها نشان دهندهء آن است كه مهندسي شيمي ديگر نه تنها تخصصي در شيمي و مكانيك نيست بلكه دامنه اش بسيار فراتر از اين رشته ها مي باشد.
(نقل از فراخبر_ويژه نامه علمي _خبري دانشكده مهندسي شيمي دانشگاه صنعتي شريف.شهريور 8
0)
+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۴ساعت 2  توسط tehran  | 

تاريخچه
درسال 1363 پروژه اي درارتباط باموادافزودني به روغن هاي موتور شروع شد. بدليل اهميت اين موضوع و نتايج خوبي كه ازاين تحقيقات بدست آمدواحدي بنام واحد موادافزودني تاسيس گرديد و درزمينه ساخت و ارزيابي سايرموادافزودني به روغن ها تحقيقات وسيعي شروع شد. باتوه به اينكه بازدارنده هانيزدرصنعت نفت ازاهميت بالائي برخوردارند و بصورت گسترده اي مورداستفاده قرارميگيرند اين موضوع نيزبه مجموعه فعاليت هاي واحدمواد افزودني اضافه شد. سپس درحدودسال70اينواحدو واحدهاي سموم ، مودهاي شيميايي و واحدپتروشيمي بصورت يك گروه تحقيقاتي بنام فرآورده هاي شيميايي درپژوهشكده پالايش به فعاليت هاي خود ادامه داد. بدليل عدم همخواني فعاليت هاي اين گروه و گستردگي فعاليت هاي آن و همچنين توسعه بيش ازحد تحقيقات اين گروه بنظر ميرسيد كه اين مجموعه ميتواند بعنوان يك پژوهشكده مستقل فعاليت موثرتري داشته باشد. بهمين منظور دكترباقرمهاجراني كه درسال63 موفق به تاسيس واحد افزودني شده بود ده سال بعد موفق شد درادامه تلاشهاي خود پژوهشكده اي بانام شيمي و پتروشيمي تاسيس كند كه مورد تاييد وزارت نفت و وزارت علوم تحقيقات و فناوري نيز قرار گرفت. درآن سال اين پژوهشكده شامل چهار واحد پژوهشي زيربود: *واحد موادافزودني و بازدارنده ها *واحد سموم و دفع آفات *واحد كورهاي شيميايي *واحدفرآورده هاي پتروشيمي درسال 76 واحد تجزيه ، شناسايي و فرمولاسيون موادنيز بنابه نزديكتربودن طبيعت كاري خود ازپژوهشكده پالايش به پژوهشكده شيمي و پتروشيمي منتقل شد و واحدهاي پژوهشي اين پژوهشكده به 5واحد افزايش يافت. بعلت حجم زياد فعاليت هاي واحد افزودني و بازدارنده ها، اين واحد نيزخودبه دوواحد مستقل واحد موادافزودني و واحدبازدارنده ها تفكيك گرديدكه تعداد واحدهاي پژوهشكده تاسال 78 به 6واحد مستقل رسيد. دراين سال بعلت نيازفراوان به تجهيزات و امكانات نيمه صنعتي و Bench به منظور دستيابي به اطلاعات اوليه جهت طراحي هاي مهندسي و ساخت مواد ويژه واحدي تاسيس شدتابتواند اين نيازرابرطرف كند كه اين اتفاق نيزدرسال 78 پايه ريزي شد. درحال حاضر پژوهشكده شيمي و پتروشيمي درقالب واحدهاي پژوهشي زير مسئوليت هاي محوله رابعهده دارد. *واحد فرآورده هاي پتروشيمي *واحدمواد افزودني *واحدسموم و دفع آفات *واحدكودهاي شيميايي و موادمعدني *واحدبازدارندها *واحدشناسائي و فرمولاسيون مواد *واحد فرآورده هاي ويژه دانشهاي فني : - ساخت يك بيوسايد هتروسيكل موافق محيط زيست براي برجهاي خنك كننده -ساخت بازدارنده هاي خوردگي و رسوبگذاري برجهاي خنك كننده ( آبهاي سخت) -توليدگوگرد و تابل -اموليسفايرهاي اوليه و ثانويه(موادافزودني به سيالات حفاري پايه روغني) -ساخت ماده پتك كننده توربين هاي نيروگاهها -ساخت مالئيك هيدرازيد درمقياس Bench -ساخت فنيل سولفونات كلسيم درمقياس Bench -ساخت روغن امولسيون شونده درمقياس يك تن -ساخت Nacapدرمقياس يك تن -ساخت CBSدرمقايس 112Kg -ساخت MBSدرمقياس 112Kg -تهيه تولوئن و زايلن خشك - ساخت كودمايع كامل
+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۴ساعت 1  توسط tehran  | 

متابوليت هاي ثانويه گياهي، تركيباتي آلي هستند كه مستقيما در رشد، نمو يا توليد مثل گياه دخيل نيستند. اين تركيبات داراي ساختار شيميايي پيچيده تري نسبت به متابوليت هاي اوليه(مثل اسيدهاي امينه) كه براي بقاء زندگي سلولها ضروري اند مي باشند. آلكالوئيد ها(مورفين، كدئين، آتروپين)، ترپنوئيدها، فلاوونوئيدها، رنگيزه هاو تانن هااز جمله مهم ترين اين تركيبات هستند. سلولهاي گياهي مقادير متنوعي از اين فرآورده ها را توليد مي كنند. بسياري از اين تركيبات سمي هستند و اغلب در وزيكولهاي خاص يا واكوئول ها ذخيره مي شوند. اين نوع ذخيره سازي از يك طرف نوعي سميت زدايي براي گياه است واز طرف ديگر نوعي مخزن ذخيره براي موادي نظير مولكولهاي غني از نيتروژن است. اگر چه متابوليت هاي ثانويه گياهي بسيار رايج هستند، اما هر گياهي قادر به توليد هر نوع تركيب ثانويه اي نيست و برخي تركيبات نيز تنها منحصر و محدود به گونه خاصي هستند. اهميت متابوليت هاي ثانويه براي گياهان از ماهيتي اكولوژيك برخوردار است واين تركيبات نيز داراي كاركردهاي متنوعي اند كه از آن جمله مي توان به عملكرد دفاعي در برابر صيادان، انگلها و عوامل بيماريزا، فيتو الكسين ها(سموم گياهي) در هنگام ابتلاء به قارچ جهت جلوگيري از گسترش ميسليوم قارچ در گياه، رقابت هاي بين گونه اي ، يا تسهيل فرآيندهاي توليد مثلي (مثل توليد بوهاي جاذب و يا مواد رنگي) ويا ايجاد ارتباط با گرده افشانها اشاره كرد. برخي از تركيبات ثانويه در گياهان داراي عملكردsignalling هستند كه در اين ميان هورمونهاي گياهي جايگاه ويژه اي دارند.

برخي منابع

  http://www.usask.ca/agriculture/plantsci/classes/plsc416/projects_2002/gibson/secondary_metabolism.html

http://www.biologie.uni-hamburg.de/b-online/e20/20.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Secondary_metabolite

http://www.answers.com/topic/secondary-metabolite?cat=technology

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۴ساعت 1  توسط tehran  | 

گياه كرفس كوهي با نام علمي Amirkabiria odoratissima Mozaffarian جنس جديدي از خانواده چتريان مي‌باشد كه در مناطقي از استان چهارمحال بختياري و اصفهان رويش دارد. گياه داراي بوي بسيار نافذ مي‌باشد. تحقيق حاضر در جهت شناسايي تركيبات مختلف موجود در اسانس گياه، خصوصا تركيبات مسئول بوي نافذ گياه و پيش‌بيني اثرات درماني احتمالي آن مي‌باشد. گياه بطور عاميانه در ابتداي رويش زمانيكه برگهاي زرد مي‌باشد جمع‌آوري مي‌شود و براي مصارف مختلف بفروش مي‌رسد. در اين تحقيق گياه به دو صورت ، در اندازه حدود 10 سانتيمتري داراي برگهاي زرد در اندازه حدود 20 سانتيمتري داراي برگهاي سبز روشن همراه با برگخاي جوان زرد جمع‌آوري و اسانس‌گيري شد. اسانسهاي به دست آمده از دو جزء گياه با روشهاي مختلف GC-Mass, GC, TLc مورد بررسي قرار گرفت . جزء اصلي اسانسهاي پس از جدا شدن بر روي صفحات TLC بوسيله UV, IR, NMR, GC-Mass مورد بررسي قرار گرفت . نتايج نشان داد كه بيش از 90 درصد اسانس برگهاي جوان و زرد رنگ گياه را فتاليدها بخصوص Z-Ligustilide تشكيل ميدهد، و تركيبات ديگر در اسانس فوق بسيار ناچيز است . با سبز رنگ شدن گياه بر تعداد تركيبات اسانس افززوده شده و از ميزان فتاليدي مي‌باشند كه مسئول بوي نافذ گياه هم هستند. اين تركيبات فتاليدي به احتمال زياد مسئول اثرات فارماكولوژيكي گياه مي‌باشند.

 

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۴ساعت 1  توسط tehran  | 

این هم یک تاریخچه کامل در مورد گیاهان دارویی که امیدوارم بتونه مورد قبول واقع بشه :

استفاده از گیاهان دارویی به منظور درمان با تاریخ زندگی انسان هم زمان بوده است. انسان در تمام دوران تاریخی چاره ای جز توسل به گیاهان نداشت. اگر چه در نیم قرن گذشته استفاده از داروهای شیمیایی و سنتزی به شدت رواج یافت ولی به سرعت آثار زیان بار آنها بر زندگی آنها سبب گرایش مجدد به گیاهان دارویی گردید، و این نکته که توسل به گیاهان دارویی همواره در طول تاریخ یکی از روشهای موثر درمان بوده است، به خوبی روشن است. تاریخ طب در کشور ما مربوط به دوره آریایی می باشد و اوستا (۶۵۰۰ ق.م) اولین کتابی است که از گیاهان دارویی سخن گفته است. به نقل از اوستا اولین پزشک ایرانی تریته پدر گرشاسب پهلوان بوده است که از کاربرد گیاهان دارویی و عصاره آنها اطلاع داشته و مقام او در طب نظیر مقام ایمهوتپ (۳۵۰۰ ق.م) در مصر باستان، انقلبیوس در یونان و آسکولانیوس در روم(سه رب النوع درمان) بوده است. قدیمی ترین گیاه دارویی در طول تاریخ ” هوم” گیاه مقدس آیین زرتشت بوده است. در کتابهای پهلوی هوم را سرور همه گیاهان و استفاده از آن را باعث عمر جاویدان می داند. تاریخ استفاده دارویی از پیاز و ادویه به ۴۵۰۰ ق.م و به نقل از هردوت استفاده از گیاهان دارویی میرح (Commiphora)، کاسیا (Cinnamomu) سیناموم (Cinnamimum Zylanica) آنیز (Pinpimella anisum) مارجورام (Oroganum margorana) در مومیایی کردن اجساد به ۵۲۰۰ ق.م می رسد. قدیمی ترین کتاب چینی منسوب به شینون (۲۸۰۰ ق.م) ۱۰۰۰ گونه دارویی را شرح داده، ماردوکاپالیدین (۷۱۰ ق.م) ۶۴ گونه دارویی را کشت نموده است، در الواح سومری چگونگی کشت گیاهان را شرح داده، بقراط (۳۷۷ ق.م) کاربرد دارویی ۴۰۰ گونه دارویی را شرح داده است. ظهور دانشمندانی نظیر سقراط، دیوسکورید، رازی، هروی، ابن سینا، ابوریحان بیرونی، جرجانی، خاندان بختیشوع سبب گسترش این علم در جهان گردیدند

گیاهان دارویی رستنیهایی با تاریخچه جالب توجه و ممتاز هستند. علاوه بر قدمت، گستره نفوذ این گیاهان در تاریخ ادیان و ملتها بسیار شایان توجه است بطوریکه در جای جای حوادث مهم تاریخی، سیاسی، اجتماعی و دینی، این گیاهان قرین توجه بوده و یا منجر به بروز حوادث مهمی شده اند. در بوندهشن (دایرةالمعارف زرتشتیها) به اسامی فرشتگان اداره کننده روزهای یک ماه اشاره شده که با نام گیاهان دارویی انطباق دارد، زعفران و نسترن از آن جمله اند. در سوره دهر، آیات پنجم و ششم می خوانیم “نیکوکاران عالم در بهشت شرابی نوشند که طبعش در لطف رنگ وبوی کافور است. در تاریخ اسلام، نام یهود بنی قریظه با حوادث مهم صدر اسلام قرین است. در زبان عربی یکی از نامهای درخت اقاقیا، قریظه است. بنی قریظه نام طایفه ای از یهود بوده که در ابتدا به شغل دباغی اشتغال داشته اند و از این گیاه در فرآوری پوست استفاده می کرده اند. امروزه می دانیم که تاننها گروهی از مواد موثره هستند که در رسوب پروتیین نقش دارند و این اثر باعث خاصیت میکروب کشی، ضد خونریزی و انقباض بافتهای مختلف می شود. بنا براین برای رسوب دادن پروتیین پوست، در دباغی مورد استفاده قرار می گرفته است. از دیگر گیاهان دارویی سس است که در زبان عطاران و منابع طب سنتی به افتیمون معروف است که نام اخیراز صفت گونه ای در نام علمی آن گرفته شده است. از خواص درمانی این گیاه در درمان بیماریهای دماغی استفاده می شود. علاوه بر منابع طبی در متون ادبی هم از این گیاه نام برده شده است. با جستجو و دقت درمنابع دینی، تاریخی و ادبی، اسامی گیاهان دارویی، وجوه تسمیه و حوادث مرتبط با این گیاهان به وفور به چشم می خورد. بنابر این در کنار توجه فزاینده ای که به خواص درمانی این گیاهان می شود لازم است جهت آشنایی بیشتر نسل جوان با این وجوه تسمیه بررسیهای جامع تری انجام گیرد و حلقه های مجزای دانش بشری مربوط به گیاهان دارویی انسجام و اتصال بیشتری پیدا نماید

مهندسی ژنتیک در گیاهان دارویی

گیاهان منبع مهمی از دارو در طی هزارن سال می باشند. حتی امروزه، مرکز سلامت جهانی تخمین زده است که بالاتر از ۸۰درصد از مردم هنوز بر روی درمانهای سنتی مثل استفاده از علف ها تکیه دارند. گیاهان دارویی منابع خیلی مهمی از داروهای حفاظت کننده ی زندگی برای اکثریت جمعیت جهان می باشد. روش های بر پایه ی بیوتکنولوژی برای انتخاب, دستورزی و حفظ ژنوتیپ های بحرانی گیاهان دارویی مهم می باشد. باززایی درون شیشه ای, پتانسیل خیلی قوی را برای تولید گیاهان با کیفیت بالا از لحاظ دارویی دارا می باشد. حفاظت سرمایی یک روش حفاظت در مدت زمان طولانی, در نیتروژن مایع است و فرصتی را برای حفظ گیاهان دارویی در معرض خطر مهیا می کند. تولید درون شیشه ای متابولیت های ثانویه با کشت سوسپانسیون سلولی گیاه در گیاهان دارویی مختلف گزارش شده است. بیوراکتورها یک قدم کلیدی در تولید تجاری متابولیت های ثانویه به وسیله ی بیوتکنولوژی هستند. انتقال ژنتیکی (انتقال ژن) ممکن است یک راه قوی برای افزایش تولید متابولیت های ثانویه ی جدید می باشد. بخصوص به وسیله ی اگروباکتریوم ریزوژینس که باعث القای ریشه های مویین می گردد. روشهای اصلاحی در گیاهان دارویی بطور کلی به دو دسته سنتی (انتخاب توده ای، ‌دورگ گیری و زراعت متابولیتی) و مدرن (تغییر در ساختار ژنتیکی) طبقه بندی می شوند. استفاده از مهندسی ژنتیک متابولیتهای ثانویه شامل ایجاد جهش،‌ انتقال ژن (استفاده از باکتری اگروباکتریوم و تفنگ ژنی)،‌ دستکاری تنظیم کننده های نسخه برداری ژنها و کشتهای درون شیشه ای می باشد که نتیجه این تکنیکها،‌ ایجاد گیاهی ترانس ژنتیک (تراریخته) و پدیده زراعت مولکولی گیاهان دارویی خواهد بود

جهش، فرآیندی است قابل توارث که موجب تغییر دایم مجموع توارثی سلول شده و نهایتا موجودی زنده با ویژگی‎های جدید ژنتیکی را بوجود می‎آورد که به موجود جدید موتان گویند. یکی از عوامل اصلی تکامل در گیاهان جهش یا موتاسیون است. همراه با دورگ‎گیری و بیوتکنولوژی، جهش با ایجاد تنوع مواد اولیه برای گزینش را فراهم می‎آ‎ورد. از جهش در اصلاح نباتات استفاده زیادی شده است و تعداد زیادی واریته جدید از این طریق اصلاح یافته‎اند. به عنوان مثال تا سال ۱۹۸۲ تعداد واریته‎های موتان معرفی شده به ۳۲۷ موتان رسید که این تعداد در حال حاضر چند برابر شده است. برای ایجاد جهش می‎توان از جهش‎زاهای فیزیکی مثل پرتوهای گاما و ایکس و جهش‎زاهای شیمیایی مثل اتیل متان سولفونات، دی متیل سولفات و غیره استفاده کرد. در سازمان انرژی اتمی ایران تسهیلات استفاده از اشعه گاما برای اهداف اصلاح نباتات فراهم است. اصلاح گیاهان دارویی در ایران در آغاز راه است. با استفاده از تکنیک‎های به‎نژادی مثل جهش مصنوعی امکان اصلاح گیاهان دارویی با عملکرد و ماده موثره بالا عملی است. سرعت اصلاح در این روش به ویژه برای گیاهانی که با بذر تکثیر می‎یابند بیشتر خواهد بود.

گیاهان زینتی

گیاهان زینتی بخشی از کل گیاهان موجود در دنیا هستند که بر اساس سلیقه انسان و دارا بودن خصوصیات ویژه ای از جمله رنگ، شکل اندازه گل، برگ و ساقه جزء گروه گیاهان زینتی قرار داده شده اند. یک گیاه را نمی توان به یک گروه خاصی از گیاهان محدود و منحصر نمود. با توجه به این امر مشاهده می شود که روز به روز تعدادی از گیاهان، از یک گروه به گروه دیگری وارد می شوند و بر تعداد گیاهان مشترک در بین گروه های مختلف افزوده می شود. با افزایش شناخت جنبه های مخاطره آمیز و مسمومیت زا در ارتباط با مصرف بی رویه مصرف داروهای سنتزی، علاقه به استفاده داروهای گیاهی در تمام دنیا رواج پیدا کرده است. بسیاری از گیاهان زینتی که هم اکنون در فضاهای شهری مورد استفاده قرار می گیرند، دارای ارزش دارویی می باشند که با شناخت این گیاهان زینتی چند منظوره و استخراج مواد موثره آنها از این گیاهان حداکثر استفاده می گردد. هم اکنون بالغ از ۳۰۰۰۰۰ گونه گیاه زینتی وجود دارد که بیش از ۱۰۰۰۰ گونه به عنوان گیاهان دارویی شناخته می شوند.. از نمونه های بارز گیاهان مورد نظر می توان به موارد زیر اشاره نمود: زنبق(ریزوم)، گل حسرت(پیاز)، سرخس(ریشه) سنبل الطیب(ریشه)، گل صابونی(برگ و ریشه)، عروسک پشت پرده(میوه)، شاهپسند(برگ)، گل انگشت دانه(برگ)، گل سرخ(میوه)، همیشه بهار(گل و برگ)، گل برف یا موگه(گل، برگ و ساقه های زیر زمینی)، بنفشه معطر و سه رنگ(تمام قسمتهای گیاه)، شب بوی خیری(برگ، دانه و گل)، گل صد تومانی(ریشه)، لادن(برگ،گل و شیره گیاه تازه)، گل ساعت (ریشه، برگ و گل)، سرخار گل(ریه)، مخلصه (سرشاخه های گلدار)، گل مغربی (دانه و گل و اعضای هوایی)، گل محمدی (گلبرگ)، تاج الملوک (دانه وگل)، اسطوخدوس(سرشاخه های گلدار و برگدار)، رزماری (برگ و سرشاخه های گلدار)، صبر زرد (برگ).لازم به ذکر است که این قسمتهای گیاهی در درمان اغلب بیماریهای کلیوی، جلدی،روده ای، تنفسی، قلب و عروق، التیام زخمها و سوختگیها، مواد آرایشی، تسکین اعصاب نقش ایفا می کنند. اطلاع رسانی و ترویج کشت و کار، حمایت صنعت طب سنتی و انجام تحقیقات در جهت افزایش مواد موثره قدم بلندی در استفاده از گیاهان دارویی بوده و باعث می شود، کشاورزان با اطمینان و رضایت خاطر بیشتری به کشت و کار گیاهان مورد نظر بپردازند

By Mohammad Sohrabi: Abstract in Iranian Medicinal Plants Congress 2005 Tehran .

گلسنگها

گلسنگها تنها گیاهان موجود در تبلور گیاهی جهان هستند که آنها را درهیچ یک از رد ه های گیاهی نمی توان طبقه بندی کرد. گلسنگها از یک بخش قارچی( جذب کننده مواد معدنی) و یک بخش تولید کننده غذا (از راه فتوسنتز)، تشکیل می شوند. روابط بیولوژیکی ایجاد شده در گلسنگها (همزیستی) تکامل بسیار موفقی را در ترکیب قارچها و بخش همزیست فتوسنتز کننده آن ایجاد کرده که در نهایت باعث بوجود آمدن نزدیک به ۱۴۰۰۰ گونه از گلسنگها در جهان شده است. گلسنگها در حاصلخیزی خاک، و رشد گیاهان روی آن، ایجاد خاک از سطح صخره سنگهای لخت یا قلوه سنگها تاثیر داشته و از طرفی به عنوان منبع غذایی، مصالح لانه سازی، پناهگاه برای حیوانات ، پرندگان و سایر مهره داران مورد استفاده قرار می گیرند انسان از گلسنگها به عنوان غذا و وسایل تزیینی، صنایع رنگرزی به عنوان دارو، سم، و فیبر و الیاف استفاده می کنند. همچنین گلسنگها در تهیه عطر، ادکلن و تهیه آنتی بیوتیک مورد استفاده قرار می گیرند.با آن که گلسنگ ها از شگفت انگیز ترین و متداول ترین موجودات روی زمین هستند و صرف نظراز پوشش روی درختان، هشت در صد از سطح کره خاکی را اشغال می کنند، به نقش مهم اکولوژیکی آنها توجه نمی شود. گلسنگ ها به دلیل زندگی چند موجود زنده در کنار یکدیگر بیش از گیاهان و جانوران که بصورت انفرادی زندگی می کنند دارای زیبایی می باشند. هر تال گلسنگ نتیجة همزیستی دراز مدت قارچ با جلبک سبز، سبز-آبی و یا ترکیبی از آنها می باشد. گلسنگ ها علاوه بر نقشی که به طور طبیعی در تشکیل خاک، تداوم شبکة غذایی، تاثیر در تراکم پوشش گیاهی و کنترل جمعیت نرم تنان دارند، به لحاظ داشتن انواع هیدرات کربن، پروتیین، آنیوتیک و سایر متابولیت های ثانویه، از زمان نخستین تمدن چینی و مصری تا به امروز، مصارف خوراکی و دارویی نیز دارند. از میان ۱۷۰۰۰ گونه گلسنگ شناخته شده از سراسر دنیا، خواص دارویی تعداد محدودی از آن ها شناسایی شده است. بررسی مجموعه انتشارات گلسنگ های ایران (۲۰۰۴-۱۸۶۰) نشان داد که تاکنون Esculenta Everson Lecanora ساکن زمین های نیمه بیابانی استپ های ناحیه ایرانو-تورانی، Peltigera canina (L.) Willd. و Xanthoria parietina از ایران گزارش شده اند، که به ترتیب دارای مصرف خوراکی، درمان هاری و یرقان می باشند گلسنگها در طب سنتی به عنوان ضد سرفه، ضد بیماریهای ششی مورد استفاده قرار می گیرند. کاربردهای داروسازی مواد گلسنگی توسط دانشمندی بنام Zopf در سال ۱۹۰۶ درکتاب Zopf’s monography مورد استفاده قرار گرفته است.(۱۹۶۶). Subramanian داروهایی از گلسنگها را گزارش کرده است. (۱۹۸۵) Hanssan و Schadler ،(۱۹۸۸) Richardsoon و (۱۹۸۸) Schindler در باره خواص دارویی گلسنگها اطلاعاتی ارایه کرده اند. مطابق آخرین تحقیقات صورت گرفته روی کاربرد های بیولوژیکی گلسنگها و مواد گلسنگی کارهای صورت گرفته را می توان به اشکال زیر تقسیم بندی کرد. فعالیتهای آنتی بیوتیکی، فعالیتهای آنتی توموری و آنتی موتا ژنی ،فعالیتهایی علیه ویروس ایدز، فعالیتهای آلرژنیک ، فعالیتهای بازدارنده رشد گیاهان ، فعالیتهای بازدارنده آنزیمی

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۴ساعت 1  توسط tehran  | 

گفته كارشناسان، صدها گياه دارويي در معرض خطر انقراض قرار دارند كه اين موضوع كشف درمان بيماري‌ها در آينده را به خطر مي‌اندازد.


به گزارش پايگاه اينترنتي بي.بي.سي، بيش از ‪ ۵۰‬درصد از داروهاي تجويزي از مواد شيميايي درست مي‌شوند كه ابتدا در گياهان كشف شدند.

اما گروه "بين‌المللي محافظت از باغ‌هاي گياه‌شناسي" اعلام كرد، بسياري از اين گياهان به دليل جمع‌آوري بيش از حد و قطع درختان جنگلي در معرض خطر قرار دارند.

محققان هشدار دادند كه ممكن است گياهان معالج بيماري‌هايي مانند سرطان و "اچ.آي.وي" قبل از آنكه كشف شوند، منقرض شوند.

آنها ‪ ۴۰۰‬گياه را كه در معرض خطر انقراض قرار دارند معرفي كردند. به گفته آنان نيمي از گونه‌هاي ماگنوليا در سراسر جهان در معرض خطر نابودي قرار دارند.

همچنين اعلام كردند كه نيمي از گونه‌هاي مانگوليا در سراسر جهان در معرض خطر قرار دارند.

اين گياه شامل ماده شيميايي "هونوكيول" است كه در طب سنتي چين براي درمان سرطان‌ها و كند كردن شروع بيماري قلبي به كار مي‌رود.

بسياري از مواد شيميايي گرفته شده از گياهاني كه در معرض خطر انقراض قرار دارند، اكنون در آزمايشگاه توليد مي‌شوند.

اما اين گزارش افزود، اين وضعيت علاوه بر اينكه موفقيت‌هاي آتي را در معرض خطر قرار مي‌دهد، عواقبي نيز در كشورهاي در حال توسعه دارد.

بر اساس اين گزارش، پنج ميليارد نفر هنوز به طب سنتي پايه گياهي به عنوان شكل اوليه مراقبت بهداشتي تكيه دارند.

"بليندا هاوكينز" نويسنده اين گزارش نوشت، شايد هميشه از دست دادن گياهان دارويي جهان در شمار مهمترين مسائل مردم قرار نداشته باشد با اينحال مبالغه نيست كه بگوييم روند سريع كاهش اين گونه‌هاي گياهي اگر متوقف نشود، مي‌تواند آينده مراقبت‌هاي بهداشتي را در جهان متزلزل كند.

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۴ساعت 1  توسط tehran  | 

مواد موثره گیاهان دارویی دو نوع هستند :
نوع اول مواد حاصل از سوخت و ساز اولیه { اساسأ ساکارید} یا مواد مورد نیاز و حیاتی، که در همه ی گیاهان سبز با عمل فتوسنتز به وجود می آیند.
نوع دوم مواد حاصل ازسوخت و ساز ثانویه که در اثر جذب ازت توسط گیاه تولید می شوند. این تولیدات ظاهرأ اغلب برای گیاه بدون فایده هستند، ولی بر عکس اثرات درمانی آنها قابل توجه است. منظور از این ترکیبات اسانس های روغنی ( یا اسانس طبیعی )، رزین ها و آلکالوئیدهای مختلف نظیر تریاک است.
عمومأ این مواد در حالت طبیعی به طور خالص یافت نمی شوند و به حالت ترکیب با عناصر دیگری همراهند که به صورت مکمل اثرات آنها را تقویت می کنند. با این حال حتی اگرگیاه دارویی فقط یک ماده فعال داشته باشد باز اثر آن روی بدن انسان مفید تر از همان ماده در حالت به دست آمده از سنتز شیمیایی است.
مواد موجود در گروههای اصلی :
1- آلکالوئیدها : ترکیبات پیچیده ی ازت دار بوده و نوع بازی آن ها معمولأ اثرات قوی فیزیولوژیک دارد. ضمنأ آنها اکثرأ سموم گیاهی بسیار موثر و دارای اثرات خاصی نیز هستند.
الکالوئیدها را بر حسب ترکیبات شیمیایی و خصوصأ ساختمان ملکولی آنها در چندین دسته و گروه تقسیم بندی می کنند.
الف) فنیل آلانین : کاپسائیسین در فلفل- کلشیسین در ارکیده
ب ) آلکالوئید ایزوکینولئیک : مرفین، اتیل مرفین، کدئین، پاپاورین ، آلکالوئیدهای ایندولیک : ارگومترین، ارگوتامین از زنگ غلات
ج ) آلکالوئیدهای کینولئیک : شاخه برگدار سداب معمولی
د ) آلکالوئیدهای پیریدیک و پیپریدیک : ریسینین در کرچک - تری گونلین در شنبلیله - کونین(سم خطرناک ) در شوکران کبیر.
ه ) آلکالوئیدهای استروئید : ریشه بنفشه معطر - تاج الملوک (آکونیتین به عنوان مثال )

گلوکوزید ها :
از سوخت و ساز ثانویه ی گیاه حاصل و از دو قسمت تشکیل شده اند.
یک قسمت آن مانند گلوکز محتوی قند و در اکثراوقات غیر فعال است و اثر مناسبی روی حلال بودن گلوکوزید و جذب آن حتی انتقال ان از یک عضو به عضو دیگر دارد. اثر درمانی مربوط به قسمت دوم است که به ان اگلیکن { یا اگلوکن } گفته می شود .بر حسب ترکیبات به انواع زیر تقسیم می شود :
1- تیو گلوکوزیدها : حاوی گوگرد که به طور آلی به آن متصل ( خانواده کلم )
2- گلوکوزیرهای مشتق از اسید سیانیدریک : که از ترکیبات سیانیدریک متصل به یک قند تشکیل می شود. ( با تاثیر آنزیم آنها تجزیه (( اغلب در دهان انسان )) و به اسید سیانیدریک آزاد که یک نوع سم است تبدیل می شود. ) بادام تلخ – گل آقاطی سیاه – آلو و برگ گیلاس
3- گلوکوزیدهای آنتراکینونیک : در اکثر موارد پیگمانهای شفافی هستند که به آسانی مورد اشتباه قرار می گیرند – آنها 6 – 8 ساعت بعد از جذب اثر ملین دارند ( ساقه زیر زمینی ریوند )
4- کاردیوگلوکوزیدها ( گلوکوزیدهای دیژیتال ) : مواد بسیار مهمی هستند و به مقدار کمی فعالیت قلب را تنظیم می کند بر حسب ساختمان شیمیایی آنها را به :
کاردنولیدها : گل انگشتانه – موگه و آدونیس و بوفادینول ها ( ریشه هلبور) تقسیم می کنند .
5- گلوکوزیدهای فنلیک : متعلق به گروه عناصری هستند که اثرات و در بیش تر موارد عطر خاصی نیز دارد. به همین دلیل برخی مواقع آنها را در میان عناصر معطر طبقه بندی می کنند (مشتقات سالیسیلیک موجود در پوست درخت بید، ریش بز، جوانه های صنوبر آربوتین و متیل آربوتین موجود در بوسرول، مورد و خزه ).
ساپونین ها :
در بسیاری از گیاهان دارویی وجود دارند. از نظر علم شیمی به وسیله ی ریشه گلوکوزیدیک (گلوکز،گلکتوز) که متصل به ریشه اگلیکون است مشخص می شوند. خاصیت اصلی فیزیکی آنها کاهش شدید فشار سطحی آب است.
تمام ساپونین ها کف زیادی دارند و از پاک کننده های عالی هستند. انها یک خاصیت دیگر نیزدارند و آن عبارتست از توانایی همولیز کردن گلبولهای قرمز بدین ترتیب است که هموگلوبین موجود در آنها را آزاد می کند و این چیزی است که غیر قابل مصرف بودن برخی از آنها را به علت سمی بودنشان را توجیه می کند.
ساپونین ها مخاط را تحریک می کنند و سبب شل شدن مخاط روده می شوند و همراه با مصرف گیاهی نطیر بنگ سفید – ریشه شیرین بیان و چوبک باعث افزایش ترشحات شش ها و یا به عبارتی خلط آور ( اکسپکتورانت ) می شوند. از آنها به عنوان مسهل و ضد عفونی کننده مجاری ادرار ( برگ درخت زبان گنجشک ، ریشه آنونین خاردار ) نیز استفاده می شود. ریشه معروف جینسینگ که در چین ، کره ، خاوردور و روسیه یافت می شودهم سرشارست از ساپونین .

مواد تلخ :
این مواد تلخ مزه اند و ضمن تحریک اشتها ترشح شیره معده را نبز زیتد می کند. فارماکولوژی این مواد را مواد تلخ موجود در گیاهان ترپنیک می نامند که باعث آزاد سازی آزولن و همچنین گلوکوزیدهایی با ساختمان های مختلف بیوشیمیایی می شوند.
به عنوان مثال اولین گروه شامل عصاره های تلخ افسنتین و باد آورد می شوند.
و گروه دوم که بسیار معمول ترند شامل عصاره گیاهان خانواده جینتیاناسا ، گل گندمیان و غیره می شود .
تانن ها :
این مواد دارای ترکیبات شیمیایی مختلفی هستند، خاصیتی مشترک دارند و آن این است که توانایی انعقاد آلبومین ها، فلزات سنگین و آلکالوئیدها را دارند. آنها در آب محلول هستند و استفاده طبی از آنها اساسأ به خاطر خاصیت قابض بودنشان است. خاصیت انعقاد آلبومین های مخاطی و بافتی ، اثراتی از قبیل کاهش تحریکات و درد و متوقف نمودن خونریزی های کوچک را دارد.
جوشانده و سایر حالات داروهایی که سرشار از تانن هستند، در اکثر مواردبه صورت مصارف خارجی علیه تورم حفره دهانی ، زکام برونشیت ، خونریزی موضعی ، روی سوختگی و ورم حاصل از سرمازدگی ، زخم ، بواسیر و تعرق بیش از حد به کاربرده می شوند.
در مصارف داخلی نیز در موارد زکام معده ای ، اسهال ، عفونت های مثانه و همچنین به عنوان ( آنتی دوت ) پادزهر در هنگام مسمومیت با آلکالوئیدهای گیاهی به کار می روند.
اسید تانیک که از پینه های درخت بلوط ( مازو ) به دست می آید اغلب در داروسازی مورد استفاده بوده و برای تهیه آن از پوست درخت بلوط، برگ گردو، برگ و میوه مورد، برگ تمشک وغیره استفاده می شود
.

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۴ساعت 1  توسط tehran  | 

فيتوشيمي دانش بررسي و مطالعه تركيبات شيميايي گياهي است. به بيان ديگرمي توان گفت شاخه اي از علم شيمي است كه موضوع آن، مطالعه تركيبات شيميايي گياهان است. از جمله اين تركيبات، متابوليت هاي ثانويه گياهي است. در مفهومي اختصاصي تر، فيتوشيمي با شيمي گياهان دارويي مرتبط است و در طول قرون متمادي بسياري از تركيبات گياهي نقشي اساسي درصنايع داروسازي داشته اند. تكنيك هاي رايج دراين علم عبارتند از: استخراج و جدا سازي، تغليظ، آناليز و تكنيك هاي كروماتوگرافي و الكتروفورزكه در نهايت شناخت فرمولهاي دقيق ساختاري و مسيرهاي بيوسنتزي را امكان پذير مي سازد. شواهد فيتوشيميايي از جمله شواهد و صفات مورد استفاده در طبقه بندي هاي فيلوژنتيكي هستند، به گونه اي كه در گونه هاي داراي قرابت و خويشاوندي با يكديگر، تركيبات مشابهي يافت مي شود اما هميشه نيز اين گونه نيست.

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۴ساعت 1  توسط tehran  | 

اخيرا" دانشمندان اقدام به آزمايشي نموده اند جهت اينكه آيا افزايش آهن به اقيانوسها مي تواند كمك كند به حذف يا كاهش

CO2 از اتمسفر وبه دنبال ان كاهش گرماي جهان.

البته اين ايده قبلا" در پروژه هاي كوچك مورد بررسي قرار گرفته است منتها نتيجه روشني در بر نداشته است .زير ا مشكل است بررسي دقيق نتيجه كار پس از افزايش أهن به أب.

هم اكنون دانشمندان قصد دارند بررسي كنند قسمت بزرگي از يك اقيانوس براي يك دوره نسبتا" طولاني جهت پي بردن به اين موضوع .انتظار ميرود أهن افزايشي تامين كند رشد جلبك هاي تك سلولي كه در قسمت هاي بالايي دريا يعني جائي كه نور خورشيد وجود دارد و همچنين أهن در أنجا نادر است .

همزمان با رشد فيتو پلانكتونها أنها CO2 را به منظور عمل فتوسنتز از اتمسفر جذب مي كنند. پژوهشگران بر اين عقيده اند كه فيتوپلانكتون ها نيمي از فعاليتهاي فتوسنتزي در كره زمين بر عهده دارند . بنابراين افزايش فعاليت أنها روش خوبي براي كاهش CO2 در اتمسفر خواهد بود (كاهش دماي كره زمين)

ويكتور اقيانوس شناس زيستي در موسسه ألفرد وگنر ألمان مي گويد كه اين امكان ندارد كه فيتو پلانكتونها بميرند و ته دريا روند اما امكان دارد فيتوپلانكتونها بوسيله زئو پلانكتونها ( بي مهرگاني كه تغذيه مي كنند جلبك ها را) خورده شوند. اين زئوپلانكتونها خود مي توانند خورده شوند بوسيله موجودات دريايي بزرگتر كه قادر است منتشر كندCO2 قبلي را به اتمسفر.

تيم ويكتور با 48 همكارش برنامه ريزي مي كند براي حل كردن سولفات أهن در 150 تا 200 كيلومتر مربع از اقيانوس جنوبي جايي كه جريانات بتواند نگه دارد أهن را .

اين تيم كنترل خواهد كرد رشد فيتوپلانكتونها وبررسي اينكه كدام نوع جلبك و جانداري رشد مي كند طي يك دوره 8 تا 10 هفته .

ما نياز داريم بفهميم كه أيا جلبك پس از رشد مي ميرد وبه بستر رودخانه فرو مي رود يا خير .

ويكتور مي گويد تنها زماني مي توانيم مطمئن شويم كه اين كربن (كربن دي اكسيد ) حذف شده باشد از اتمسفر .

محققان بر اين عقيده اند كه حتي اگر اين گياه ثابت كند كه قادر است كاهش دهد ميزان CO2 در اتمسفر بازبسياري از اكولوژيستها نگران هستند كه مداخله در زنجيره غذايي اصلي مي تواند تاثير منفي وبزرگي برروي اكولوژي اقيانوس داشته باشد كه البته نياز به تحقيقات بيشتري است. منبع: nature

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۴ساعت 1  توسط tehran  | 

دوستان عزیز و گرامی برای ملاحظه ی سایر مطالب به آرشیو موضوعی مراجعه نمایید
در ضمن در صورت تمایل با شرکت در نظر سنجی وبلاگ مارا از نظر خود آگاه کنید!
+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۳ساعت 22  توسط tehran  | 

در امر فناوری نانو ابزار و تجهیزات نقش مهمی را ایفا می کنند چرا که بدون ابزار مسلما فعالیت در حوزه نانو امری غیرممکن است. در گذشته به علت ضعف فناوری و نیز نبودن وسایل اندازه گیری و آنالیز بسیاری از محققان حتی نمی دانستند که تحقیقی که انجام می دهند در حوزه فناوری نانو است. مثالی از این مورد را می توان در شیشه های رنگی کلیسا ها پیدا کرد که مربوط به چند صد سال قبل است و امروزه محققان با کمک ابزارهای بررسی و آنالیز به این امر پی برده اند که در ساخت این شیشه ها فناوری نانو بکار رفته است.
در این سری از مقالات سعی می شود تا تجهیزات و ابزارهای مورد استفاده در این فناوری برای محققان و علاقمندان به تحقیق در این حوزه معرفی شود. در این مقاله به معرفی میکروسکوپ پیمایشگر تونلی می‌پردازیم که جدیدا توسط آقای دکتر صابر در مرکز تحقیقات علوم و تکنولوژی در پزشکی ساخته و ارائه شده است.


شکل 1) نمایی از NAMA-STM ساخته شود توسط محقق ایرانی

میکروسکوپ پیمایشگر تونلی (Scanning Tunneling Microscopy) که به طور اختصار به آن STM گفته می شود برای بررسی و تصویربرداری از سطوح صلب و فلزی که الکتریسیته را عبور می دهند بکار می رود. این میکروسکوپ نتیجه تحقیقات Russell Young و همکارانش در فاصله 1965-1971 در مرکز تحقیقات ملی است.
در این میکروسکوپ از نوعی جریان الکتریسیته (جریان تونلی) استفاده می شود که علت نامگذاری آن است. زمانی که نوک میکروسکوپ در مجاورت سطح رسانا و در فاصله یک نانومتری آن حرکت می‌کند جریان برقرار می شود (شکل 2).


شکل 2) نوک قلم STM آنقدر تیز و باریک است که به راحتی در بین اتم ها بالا و پایین می رود

نوک قلم بر روی یک تیوب فیزوالکتریک قرار دارد. زمانی که ولتاژ به الکترودهای متصل به این تیوب داده می شود با اندک تنظیماتی می توان جریان ثابت تونلی ایجاد کرد و در هنگام اسکن، نوک را در فاصله ثابتی از نمونه سطح قرار داد. حرکت تیوب فیزوالکتریک ثبت می شود و به صورت یک تصویر به نمایش در می آید. با استفاده از میکروسکوپ پیمایشگر تونلی می توان اتمهای منفرد روی سطح نمونه را به صورت سه بعدی مشاهده کرد. از این تکنیک برای اجسامی مانند مواد رسانا و مولکول های DNA استفاده می شود (شکل3).
شکل 3) نمای شماتیک از نحوه کارکرد STM

مزیت این نوع تصویربرداری این است که نیاز نیست با کار در خلاء انجام شود (در اکثر موارد از خلاء برای جلوگیری از آلوده شده نمونه استفاده می شود) بلکه می توان از آن برای آنالیز اجسام در هوا یا مایعات نیز استفاده کرد. شکل 4 نمایی از سطح فلز مس را نشان می دهد که توسط M. F. Crommie, C. P. Lutz, and D. M. Eigler در مرکز تحقیقات IBM گرفته شده است. این محققان توانستند با وضعیت دهی به اتمها از نمونه تصویربرداری کردند.


شکل 4) تصویر گرفته شده از سطح نمونه مس در IBM

منابع:
1. کتاب فناوری نانو در علوم پزشکی و مهندسی
2. www.umsl.edu/~fraundorfp/stm97x.html
3. www.physnet.uni-hamburg.de/home/vms/pascal/stm.htm
4. http://nobelprize.org/educational_games/physics/microscopes/scanning/index.html


+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۳ساعت 22  توسط tehran  | 

اساس عملکرد میکروسکوپ انتقال الکترونی (Transmission Electron Microscope) که به اختصار به آن TEM گویند مشابه میکروسکوپ های نوری است با این تفاوت که بجای پرتوی نور در آن از پرتوی الکترون استفاده می شود. آنچه که می توان با کمک میکروسکوپ نوری مشاهده کرده بسیار محدود است در حالی که با استفاده از الکترونها بجای نور، این محدودیت از بین می‌رود. وضوح تصویر در TEM هزار برابر بیشتر از یک میکروسکوپ نوری است.
با استفاده از TEM می توان جسمی به اندازه چند انگستروم (10 -10 متر) را مشاهده کرد. برای مثال می‌توانید اجزای موجود در یک سلول یا مواد مختلف در ابعادی نزدیک به اتم را مشاهده کنید. برای بزرگنمایی TEM ابزار مناسبی است که هم در تحقیقات پزشکی، بیولوژیکی و هم در تحقیقات مرتبط با مواد قابل استفاده است.
در واقع TEM نوعی پروژکتور نمایش اسلاید در مقیاس نانو است که در آن پرتویی از الکترون ها از تصویر عبور داده می شود. الکترون هایی که از جسم عبور می کنند به پرده فسفرسانس برخورد کرده سبب ایجاد تصویر از جسم بر روی پرده می شوند. قسمت های تاریک تر بیانگر این امر هستند که الکترون های کمتری از این قسمت جسم عبور کرده اند (این بخش از نمونه چگالی بیشتری دارد) و نواحی روشن تر مکانهایی هستند که الکترون از آنها عبور کرده است (بخش های کم چگال تر).
وضوح این میکروسکوپ 2/0 نانومتر است که در حد اتم است (بیشتر اتم ها ابعادی تقریبا برابر 2/0 نانومتر دارند). با این نوع میکروسکوپ حتی می توان نحوه قرار گرفتن اتمها در یک ماده را بررسی کرد.
استفاده از این میکروسکوپ گران و وقت گیر است چرا که نمونه باید در ابتدا به شیوه ای خاص آماده شود لذا تنها در مواردی خاص از میکروسکوپ انتقال الکترونی استفاده نمایند. از این میکروسکوپ جهت تحلیل و آنالیز ریخت شناسی، ساختار کریستالی (نحوه قرارگیری اتمها در شبکه کریستالی) و ترکیب نمونه ها استفاده می شود.

عملکرد میکروسکوپ:
با کمک یک منبع نور در بالای میکروسکوپ ، الکترون ها گسیل و منتشر می شوند. الکترون ها از تیوب خلاء میکروسکوپ عبور می کنند. در میکروسکوپ های نوری از عدسی های شیشه ای برای متمرکز کردن نور استفاده می شود در حالی که در TEM از عدسی های الکترومغناطیسی استفاده می شود تا الکترون های را جمع و متمرکز ساخته به صورت یک پرتوی باریک گسیل نماید. این پرتوی الکترونی از نمونه عبور داده می شود. بسته به چگالی مواد، الکترون ها ممکن است از بخش هایی از جسم بگذرند و به صفحه فلورسانس برخورد نمایند و تصویر سایه مانندی از نمونه ایجاد کنند که میزان تیرگی بخش های مختلف جسم به چگالی مواد در ان بخش ها وابسته است. هر چه جسم کم چگال تر باشد تصویر تیره تر خواهد بود. این تصویر می توان مستقیما توسط اوپراتور مطالعه شود و یا با کمک یک دوربین تصویر برداری شود.

آماده سازی نمونه:
همانطور که در بالا اشاره شد، آماده کردن نمونه نیز به دقت خاصی دارد که در ادامه به نحوه آماده سازی نمونه برای مطالعه آن با TEM اشاره می شود.
در TEM، نمونه ای که می خواهید بررسی کنید باید چگالی آن به حتی باشد که اجازه دهد تا الکترونها تا حدی از آن عبور کنند. راه های مختلفی برای تهیه این نوع نمونه وجود دارد. می توانید برش های بسیار نازک از نمونه مدنظر تهیه کنید و آن را در یک پلاستیک فیکس و ثابت نمایند یا اینکه آنرا منجمد کنید. روش دیگر تهیه نمونه ایزوله کردن نمونه و مطالعه محلولی از مولکول ها یا ویروس های مورد نظر با کمک TEM است.
همچنین می توان نمونه را با روش های مختلف رنگ کرد و با استفاده از مارکر گذاری آنرا مطالعه کرد. برای مثال، فلزات سنگین رنگ شده مانند اورانیوم و سرب الکترون های را به خوبی متفرق می کنند و کنتراست نمونه را در زیر میکروسکوپ بهبود می بخشند. در ادامه روش تهیه دو نمونه برای مطالعه آنها با TEM آورده شده است:
1. تهیه برش با کمک مواد در برگیرنده: مواد زیستی شامل مقادیر آب می باشند. به علت این برای استفاده از TEM باید کار در خلاء انجام شود لازم است تا آب به گونه ای تبخیر و یا جداسازی شود (با کمک الکل یا استون) و در نهایت نمونه فیکس و ثابت می شود. حال نمونه در پلاستیکی محصور می شود (به شکل یک بلوک پلاستیکی سخت) و سپس برشهای نازکی از آن به کمک چاقوی الماس مربوط به دستگاه اولترامیکروتوم (برای ایجاد برش های بسیار ظریف) تهیه می شود که تنها 50-100 نانومتر ضخامت دارند. برش های تهیه شده روی یک توری مسی قرار داده می شوند و با کمک فلزات سنگین رنگ می شوند. حال نمونه بافت آماده مطالعه با کمک پرتوی الکترونی TEM می باشد.

2. تهیه نمونه به روش رنگ کردن: در این روش از مواد ایزوله (که می توانند برای مطالعه باکتری ها و یا مولکول های ایزوله استفاده شوند) استفاده می شود به این طریق که ابتدا محلول محتوای باکتری روی توری ریخته و با پلاستیک پوشانده می شود. محلول نمکی یک فلز سنگین (مانند اورانیوم یا سرب) به آنها اضافه می شود. محلول نمکی فلز با مواد ترکیب نمی شود اما هاله ای را اطراف آن بر روی توری تشکیل می دهد. نمونه به صورت یک تصویر منفی در هنگامی که با کمک TEM مورد مطالعه قرار می گیرد نمایان می شود.

منابع:
1. کتاب فناوری نانو در علوم پزشکی و مهندسی
2. http://nobelprize.org
 

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۳ساعت 22  توسط tehran  | 

میکروسکوپ پیمایشگر الکترونی که به آن Scanning Elecron Microscope یا به اختصار SEM گویند یکی از ابزارهای مورد استفاده در فناوری نانو است که با کمک بمباران الکترونی تصاویر اجسامی به کوچکی 10 نانومتر را برای مطالعه تهیه می کند. ساخت SEM سبب شد تا محققان بتوانند نمونه های بزرگتر را به سادگی و با وضوح بیشتر مطالعه کنند. بمباران نمونه سبب می شود تا از نمونه الکترونهایی به سمت صفحه دارای بار مثبت رها شود که این الکترون ها در آنجا تبدیل به سیگنال می شوند. حرکت پرتو بر روی نمونه مجموعه ای از سیگنال ها را فراهم می کند که بر این اساس میکروسکوپ می تواند تصویری از سطح نمونه را بر صفحه کامپیوتر نمایش دهد. SEM اطلاعات زیر را در خصوص نمونه در اختیار میگذارد:
- توپوگرافی نمونه: خصوصیات سطوح
- مورفولوژی: شکل ، اندازه و نحوه قرارگیری ذرات در سطح جسم
- ترکیب: اجزایی که نمونه را می سازند

چگونه SEM کار می کند؟
SEM وسیله ای است که به کمک آن می توان تصویر بزرگتر از نمونه را با کمک الکترون های (به جای نور) خلق کرد. پرتویی از الکترون ها با کمک تفنگ الکترونی میکروسکوپ تولید می شود.

پرتوی الکترونی در خلاء به صورت عمودی از میکروسکوپ عبور می کند. سپس با عبور از میدان های الکترومغناطیسی و لنزهای ویژه به صورت متمرکز به نمونه تابانده می شوند. به محض برخورد پرتو با نمونه، الکترون ها و اشعه های ایکش از نمونه خارج می شوند.

سپس آشکارسازها پرتوهای ایکس، الکترونهای اولیه و الکترونهای ناشی از برخورد الکترونهای اولیه با جسم را جمع آوری می کنند و آنها را به سیگنال مبدل کرده به صفحه نمایش (مانند صفحه تلویزیون) منتقل می کنند و به این طریق تصویر نهایی تهیه می شود.

آماده سازی نمونه
قبل از هر کار باید آب از نمونه جدا شود چرا که آب در خلاء تبخیر می شود. تمامی فلزات رسانا هستند لذا نیازی به آماده سازی آنها برای تهیه تصویر با SEM نیست. موادی که جزء دسته فلزات نیستند باید به وسیله یک لایه نازک رسانا پوشانده شوند. این کار به کمک ابزاری به نام پوشش دهنده انجام می شود که برای این کار از میدان الکتریکی و گاز آرگون استفاده می شود. برای این کار نمونه در یک محفظه ای که خلاء قرار داده می شود و گاز آرگون و میدان مغناطیسی سبب می شوند که الکترون از آرگون جدا شده و سبب شوند تا اتمها بار مثبت داشته باشند. یونهای آرگون توسط فویل طلای دارای بار منفی جذب میشوند. یونهای آرگون به اتمهای طلا ی سطح فویل طلا برخورد می کنند. این اتمهای طلا روی سطح نمونه قرار می گیرند و سبب ایجاد یک پوشش رسانا از طلا بر سطح نمونه می شوند.

منابع:
1. کتاب فناوری نانو در علوم پزشکی و مهندسی
2. Encyclopedia.Com
3. Iowa State SEM Homepage
4. Lawrence Livermore Radiation Safety Regulation, App. B, Summary of Radiation Generating Devices, Radiation Safety Requirements
5. Virginia
Tech Radiation Safety Pages

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۳ساعت 22  توسط tehran  | 

کاربردهای نانو در حوزه علوم دامی

استفاده از نانوذرات نقره (نانوسیلورها) در افزایش بهداشت دام و جایگاههای پرورش دام و طیور
نانوذرات نقره به عنوان ضدعفونی کننده قوی ( ضد یاکتری و ضد میکروب ) مطرح بوده و با توجه به پايداری آنها و عدم مصرف این ذرات (عدم نیاز به تهیه مجدد) استفاده از آنها در ضدعفونی کردن جایگاههای نگهداری دام و طیور کاربرد گسترده ای یافته است.

استفاده از نانوفیلترها به منظور فرآوری محصولات لبنی
در فرآوری محصولات لبنی، استفاده از فیلترها بسیار مرسوم است. نانوفیلترها، امکان عبور انتخابی ذرات خاص را فراهم آورده و از این رو فرآوری مورد نظر را ممکن می سازند.

استفاده از نانوکپسولها بعنوان پوششی برای آنزیمهای خوراکی و داروهای دامی
با توجه به کاربرد برخی آنزیمها و پروتئین های خاص در جیره های دام و طیور که بمنظور افزایش عملکرد و تاثیر در بافتی مشخص استفاده می شوند و معمولا در دستگاه گوارش بخوبی جذب نمی شوند، لذا استفاده از نانوکپسولها برای پوشش دار کردن و محافظت از آنها تا رسیدن به بافت هدف، موثر خواهد بود.

استفاده از نانوحسگرها در بخشهای مختلف سیستمهای پرورش دام و طیور و شناسایی انفرادی دامها

استفاده از نانوحسگرها و نانوبيوحسگرها در ماشين‌هاي شيردوشي

شتاب تحقيقاتي در اصلاح نژاد انواع دام ، طيور و آبزيان مؤثر

توليد خوراك‌هاي غيربيولوژيك و داروهای دامي

نانو واكسيناسيون DNA با استفاده از نانوكپسول‌ها و روش‌هاي التراسوند


کاربردهای نانو در حوزه صنايع غذايي

استفاده از نانوفيلتراسيون در صنايع غذايي به منظور تشخيص متابوليت هاي كنترل كيفي و تشخيص عوامل بيماريزا و تحولي اساسي در بسته بندي مواد غذايي و انبارداري

بهسازی ثبات مواد غذایی
این روش برای ترکیبات خاص فعال مثل طعم ها که با سایر ترکیبات مواد غذایی واکنش می دهند استفاده می شود و به این مواد عمر ماندگاری بالاتری می دهند

حفاظت در برابر اکسیداسیون مواد غذایی

تولید غذاهای مولکولی توسط رباط ها با سه عنصر اصلی اکسیژن، کربن و هیدروژن

کاربردهاي نانو در حوزه ماشين آلات کشاورزي

کاربرد در پوششهاي بدنه ادوات و ماشينها و ابزارهاي کشاورزي و حتي شيشه ها براي افزايش در برابر خوردگي و سائيدگي و انعکاس امواج ماوراء بنفش

توليد قطعات مكانيكي مستحكم تر با استفاده از نانوروكش ها و استفاده از بيوحسگرها در ماشين آلات هوشمند جهت مبارزه مكانيكي – شيميايي با علف هاي هرز

بهينه سازي ميزان و شکل سموم مصرفي و وسايل سم پاشي

تولید روکش های نانویی ياتاقانها براي کاهش اصطکاک

تولید قطعات مختلف موتورماشينهاي کشاورزي مقاوم به ساييدگي، خوردگي ، حرارت و کاهش اصطکاک

استفاده از آنها در توليد سوختهاي جايگزين و آلودگي کمتر محيط زيست

تا کنون محصولات مختلف نانویی در دنیا تولید شده و برخی از آنها به شکل تجاری در دسترس قرار گرفته است .
از جمله کارهای صورت گرفته در نانوتكنولوژي سبز می توان به موارد زیر اشاره کرد:
استفاده تايلند از اين فناوري به منظور توليد نوع جديدي از برنج (بي تفاوت نسبت به طول شب ، پاكوتاه و معطر ) و ابريشم ( ضد آب و با قدرت جذب كمتر گرد و غبار )
توليد نوعي نانوبرنج توسط شركت نانورايس ايتاليا كه 2 برابر وزن خود آب جذب مي كند .
توليد نانو كودها و نانو سم ها در مقياس آزمايشگاهي

در ایران نیز موسسات مختلفی در این زمینه در حال کار می باشند . که از این بین می توان به پژوهشکده مهندسی جهاد اشاره نمود که با محوریت قرار دادن تولید نانوپودرها گام بلندی را در این زمنه برداشته است. مانند توليد پودر دی اکسيد تيتانيم در ابعاد نانو جهت گندزدايي و نگهداري مواد غذايي و استفاده به عنوان فوتوکاتاليست و تصفيه آب و یا توليد نانوپودر طلا در مقياس نانو جهت استفاده های بيولوژيک.
از دیگر موسسات پیشگام در این زمینه می توان به مؤسسه تحقيقات واكسن و سرم سازي رازي، موسسه گياه‌پزشكي كشور، موسسه تحقيقات خاک و آب، موسسه تحقيقات شيلات ايران، موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع و پژوهشکده بیوتکنولوژی اشاره نمود.کاربرد های فناوری نانو در علوم کشاورزی و صنایع وابسته به آن گسترشی روز افزون دارد ،که ادامه ی این روند در آینده ای نه چندان دور تولید و توزیع مواد غذایی سالم ، ارزان و با کیفیت را برای استفاده ی همه ی ملل دنیا محقق خواهد کرد

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۳ساعت 22  توسط tehran  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر